BUDAPEŠŤ. Významné opozičné zoskupenia v Maďarsku začali v stredu rokovať o vytvorení koalície, ktorá by mala byť v parlamentných voľbách začiatkom roka 2014 vyzývateľom národno-konzervatívnej strany Fidesz pod vedením premiéra Viktora Orbána.
Novinárov v Budapešti o tom informoval poslanec Maďarskej socialistickej strany Gergely Bárándy, ktorý sa na rokovaniach zúčastňuje spolu so zástupcami Demokratickej koalície expremiéra Ferenca Gyurcsánya, občianskeho hnutia Spoločne 2014 vytvoreného koncom minulého roka Orbánovym predchodcom Gordonom Bajnaim a viacerých menších subjektov.
Účastníci sa podľa neho počas prvého dňa zaoberali možnosťou obnovenia platnosti pôvodnej maďarskej ústavy nahradenej minulý rok základným zákonom z dielne Fideszu, pričom sa zhodli "vo viac ako 90 percentách otázok".
"Krajina potrebuje novú ústavu, keďže tá terajšia nemá žiadnu legitimitu," povedal Bárándy. Účastníci rokovaní sa tiež podľa neho dohodli na cieľoch a základných princípoch budúcej koalície. Nasledujúce stretnutie je naplánované na budúci týždeň.
Opozícia odštartovala rokovania presne rok po tom, ako pri príležitosti vstupu novej ústavy do platnosti usporiadala v Budapešti masový protest. Ten podľa niektorých odhadov prilákal až 70-tisíc ľudí. Prieskumy preferencií medzitým ukazujú, že Fidesz napriek klesajúcej podpore naďalej zostáva najpopulárnejšou stranou, zatiaľ čo prívrženci opozície sú roztrieštení.