ISTANBUL. Turecko v pondelok obvinilo Európsku úniu z predpojatosti a zaslepenosti voči tejto kandidátskej krajine na vstup do únie. Brusel podľa Ankary podrýva dôveru tureckej verejnosti v Úniu.
Únia je predpojatá, tvrdí Ankara
Ankara kritizovala najnovšiu správu Európskej komisie (EK) o pokroku Turecka v prístupových rokovaniach a prvýkrát zverejnila vlastnú 270-stránkovú správu, v ktorej upozornila na reformy, ktoré uplatnila za uplynulý rok.
Turecký minister pre európske záležitosti a hlavný vyjednávač pre vstup do EÚ Egemen Bagis pri prezentovaní správy konštatoval, že "tohtoročnú správu o pokroku Turecka zatienili subjektívne, predpojaté, neodôvodnené a zaslepené postoje".
Za neprijateľné označil, že októbrová správa EK ignorovala "odvážne" reformy, ktoré Turecko uskutočnilo, čo podľa neho oslabilo dôveryhodnosť EÚ v očiach tureckej verejnosti.
Vstúpiť chcú do roku 2023
Turecko začalo prístupové rokovania v roku 2005, ale jeho pokrok zastavil spor s rozdeleným Cyprom a zabetónoval ho odpor zo strany Francúzska a Nemecka.
Napriek klesajúcej domácej podpore vstupu do EÚ Ankara pokračuje v prístupových rokovaniach a vyhlásila, že sa chce stať členom únie do roku 2023, keď bude oslavovať 100. výročie založenia Tureckej republiky.
Nedávny prieskum Nemeckého Marshallovho fondu ukázal, že väčšina Turkov hodnotí EÚ negatívne, čo dokazuje klesajúcu podporu vstupu Turecka do únie.
Ankara doteraz uzavrela iba jedinú z 35 prístupových kapitol, ktoré musí pred vstupom do EÚ uzavrieť každá kandidátska krajina.
Francúzsko, Cyprus a Európska komisia zablokovali Turecku s výnimkou trinástich všetky kapitoly. EK argumentuje, že Turecko nedodržiava štandardné ľudské práva, slobodu slova a vierovyznania.