Šestici páchateľov hrozí trest smrti. Problémy indických žien sa tým však nevyriešia.
DILLÍ, BRATISLAVA. India si svoju premiérku prvýkrát zvolila v 60. rokoch, žena je na čele najsilnejšej strany, aj predsedníčkou dolnej komory parlamentu. Indky bežne pracujú aj na vidieku, šoférujú, študujú.
A napriek tomu je medzi Indmi normálne obviňovať zo znásilnenia ženu.
O sexe a právach žien sa v najľudnatejšej demokracii sveta veľa nehovorilo. Zmenil to až prípad z polovice decembra, jeden z mnohých, ako upozorňujú aktivisti.
Môžu si za to samy
Mladú študentku, ktorá išla autobusom s priateľom z kina, tam napadli šiesti muži. Zbili ich tyčami, ženu vyzliekli a brutálne znásilnili. Potom ich polonahých vyhodili z vozidla.
Ženu s vážnymi zraneniami previezli do nemocnice v Singapure, cez víkend zomrela. Mala zničenú pečeň, poškodené brucho aj mozog.
Okamžite po znásilnení vyšli ľudia vo viacerých mestách krajiny do ulíc, na internete vyjadrovali svoje pobúrenie. „Bojím sa byť ženou v Dillí. Vlastne v celej Indii, je to choré,“ napísala na Twitteri Moonmoon Goshová.
Najväčšia kritika smerovala k vláde a k súdom, ktoré vraj pri takýchto prípadoch nekonajú dostatočne. Zákony sú síce na papieri tvrdé, no v praxi sa neuplatňujú.
Napríklad z 24-tisícov obvinení zo znásilnenia v roku 2011 sa len štvrtina dostala pred súd. Väčšinu prípadov ženy ani nehlásia, podľa prieskumu má skúsenosti so sexuálnym násilím tretina žien.
Postoj vládnucich mužov ukazuje aj reakcia poslanca Abhijita Mukherjeeho, mimochodom, prezidentovho syna.
Demonštrantkám nepriamo odkázal, že v skutočnosti ženy vyvolávajú znásilnenia tým, že sa nevhodne obliekajú a správajú.
Nie všetci politici sa ku kauze postavili takto. „Videli sme emócie a energiu, ktorú tento incident vyvolal. Bolo by naozajstnou poctou jej pamiatke, ak by sme túto energiu vedeli nasmerovať ku konštruktívnej akcii,“ vyhlásil premiér Manmohan Singh.
Prvým krokom, ktorý ľudia v uliciach požadujú, je potrestanie vinníkov. India má trest smrti, no vykonáva ho len v naozaj výnimočných prípadoch.
Od získania nezávislosti v roku 1947 v krajine popravili menej ako 50 ľudí, čoskoro k nim môžu pribudnúť šiesti páchatelia. Súdia ich za vraždu, ak sudca vypočuje ulicu, dostanú smrť.
Krádež cti
Problémy sú však hlbšie. Keď agentúra Reuters skúmala postavenie žien v 20 najväčších ekonomikách sveta, India skončila posledná.
Predbehla ju aj Saudská Arábia, kde ženy nemôžu ani šoférovať a volebné právo dostali len pred rokom. Problémom Indie sú nútené manželstvá detí, týranie žien, ktoré do rodiny prinesú nízke veno či ich zotročovanie.
Problém je aj v samotnom jazyku, píše pre CNN indická herečka Leeza Mangaldas. Znásilnenie sa totiž v hindčine povie slovom, ktoré znamená krádež cti.
„Keď zomrela odvážna žena z Dillí, zomrela so svojou cťou neporušenou. To páchatelia budú žiť s obrovskou hanbou,“ napísala.