Opravené 1.1. o 12:49
1.Európa mení názov aj menu
Maastrichtskou zmluvou, ktorá platí od 1. novembra 1993, reagovala Európa na najväčšie zmeny konca minulého storočia: pád komunizmu a znovuzjednotenie Nemecka.
Zavádza názov Európska únia, základ na zavedenie eura v roku 1999 a európske občianstvo. Obyvatelia získali hlasovacie právo vo voľbách do Európskeho parlamentu a v miestnych voľbách v štáte, kde majú trvalé bydlisko.
Zmluva o Európskej únii stanovila 4 základné slobody – okrem slobodného pohybu osôb, aj voľný pohyb tovaru, služieb a kapitálu.
Posilnila postavenie Európskeho parlamentu a priznala Únii právomoci v oblastiach, ktoré si dovtedy vyžadovali medzivládnu spoluprácu, čiže v spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike a pri spolupráci v justícii a vo vnútorných záležitostiach.
Miriam Zsilleová
2.Američania si vybrali Clintona
Mnohí si ho pamätajú najmä vďaka milostnej afére so stážistkou Monikou Lewinskou. No 42. prezident Spojených štátov bol a je jedným z najobľúbenejších amerických prezidentov.
Niektorí dokonca hovoria, že to bol on, kto svojím prejavom na sneme Demokratov vyhral tento rok Barackovi Obamovi voľby.
Bill Clinton nastúpil po prvý raz do úradu v januári 1993 po tom, čo porazil republikánskeho prezidenta Georgea Busha staršieho. Clinton už v predvolebnej kampani pochopil, že dôležitá je najmä ekonomika. Za jeho úradovania ešte Amerika vedela, čo je to končiť v čiernych číslach.
Počas inaugurácie mal 46 rokov, stal sa tretím najmladším prezidentom. Rodák z Arkansasu, ktorý si rád občas zahrá na saxofóne, sa nasťahoval do Bieleho domu s manželkou Hillary, o ktorej sa dnes hovorí ako o budúcej kandidátke na prezidenta.
Mirek Tóda
3.Počítače ovládol Doom
Predtým vyzerali videohry inak. Pritom to nebol žiaden veľký nápad, spoločnosť id Software si ho otestovala už predtým v legende Wolfenstein 3D: vyzbrojený hrdina putuje jednotlivými úrovňami, kde sa naň vrhá stále viac a stále silnejších nepriateľov.
Zabudnite na príbeh, všetko sa krúti okolo hrateľnosti z vlastného pohľadu a nápadu dať možnosť zahrať si viacerým hráčom naraz.
Videohra Doom tak definovala hranice žánra a všetky ďalšie hry, v princípe až dodnes, sa porovnávajú s ňou. A nazývajú sa jej klonmi.
Krvavá, brutálna videohra plná démonov z pekla zároveň odštartovala debatu o vplyve videohier na mládež.
Tomáš Prokopčák
4.Pentium sťahuje IT do pracovne
Piata generácia procesorov od spoločnosti Intel predstavovala revolúciu. Laikom mohlo byť jedno, že procesor má novú architektúru, ktorá umožňuje spracovanie viacerých inštrukcií súčasne.
Zaujímali ich iba vyšší výkon a cena. Pentiá sa však stali symbolom: toho, že počítače a tých čudných ľudí, ktorí sa okolo nich v tmavých nevetraných miestnostiach motajú, treba brať vážne. A že sú to práve tí, čo raz bude určovať podobu sveta.
S príchodom čipu Intel Pentium sa aj napriek chybám v prvých modeloch zmenilo vnímanie informačných technológií. A počítače sa vo väčšej miere presunuli z detských izieb aj do pracovní manažérov.
Tomáš Prokopčák, Matúš Paculík
4.Björk vydala Debut
Björk Gudmundsdóttir je čudným zjavom. Presúva sa medzi stredným prúdom, elektronickou muzikou, klasikou a novými experimentmi tak, že len málokto dokáže vopred odhadnúť, kam sa vyberie nabudúce.
Zároveň ukazuje, že hudba sa dá posúvať vpred aj vtedy, keď vás počúvajú milióny ľudí.
V roku 1993 vyšiel jej prvý skutočne svetový sóloalbum. Debut je pritom v skutočnosti až tretím albumom islandskej speváčky, herečky a predovšetkým experimentátorky. Jej ozajstný, islandský rokenrolový sólodebut ešte z roku 1977 nepozná takmer nik.
Už na Debute nájdete jej nezameniteľný spev, kombináciu elektroniky a ďalších vplyvov. Je to album, ktorý stál pri zrode fenoménu islandskej hudby. Časopis Rolling Stone ho svojho času strhal, vraj namiesto „držania sa rokenrolu je Debut bolestivo eklektický“.
Tomáš Prokopčák
Chronológia
Apríl: Útok na Moniku Selešovú
Vtedajšia svetová tenisová jednotka porazila v januári vo finále Australian Open Steffi Grafovú. Fanatický fanúšik nemeckej tenistky Selešovú napadol v Hamburgu a bodol ju medzi lopatky. Špekuluje sa, že útok mohol súvisieť aj s vojnou v bývalej Juhoslávii.
Jún: Film Jurský park
Do kín išla jedna z klasík filmovej fantastiky. Steven Spielberg nakrútil príbeh o zábavnom parku, v ktorom sa genetikom podarilo znovu vytvoriť dinosaury. Film priniesol dovtedy nevídané počítačové efekty.
August: Otvorili Buckinghamský palác
Samotná stavba vznikla na prelome 17. a 18. storočia. Pre verejnosť ju však otvorili až po takmer troch storočiach. Niektoré miestnosti tak sú pre verejnosť prístupné počas augusta a septembra.
Október: Operácia Gothic Serpent
Americké jednotky sa pokúsili zajať niekoľko spolupracovníkov neskoršieho somálskeho prezidenta Mohameda Farraha Aididiho. Operácia sa skončila fiaskom, miestni zostrelili dva vrtuľníky. Po následnej záchrannej operácii zostalo 18 mŕtvych Američanov a možno až tritisíc miestnych.
September: Ruská kríza
Ruský prezident Boris Jeľcin rozpúšťa Najvyšší soviet a Zjazd ľudových zástupcov, viceprezident a podpredseda vlády sa následne zabarikádovali v ruskom parlamente. Pokúsili sa prezidenta odvolať, za Jeľcina sa však postavila armáda. Pri zrážkach v Moskve zomrelo oficiálne takmer 200 ľudí.
September: Boje na Balkáne
Chorvátske jednotky ničia v Mostare vyššie štyristoročný Stari Most. OSN tiež vyhlasuje mestá ako Sarajevo či Bihać za chránené a bezpečné. Srbské jednotky v Bihaći však prepadávajú potravinový konvoj a jednotky OSN nezasiahnu. Medzinárodné spoločenstvo následne prestane zásobovať mesto, kde sa začne šíriť tuberkulóza a žltačka.
Tomáš Prokopčák