Atény 16. septembra (TASR) - Väznený člen gréckej teroristickej organizácie 17. november, vďaka ktorého zatknutiu koncom júna sa neskôr podarilo zadržať ďalších 15 pravdepodobných členov tohto zoskupenia, dnes vyhlásil, že na slobode je ešte stále ďalších desať až 15 členov.
"Je tam ešte ďalších desať alebo 15 z nás. Sú tam vonku a tam vonku aj zostanú," uviedol telefonicky pre grécku televíziu z väznice Korydalos 40-ročný Savas Chiros, ktorý 29. júna utrpel zranenia, keď v prístave Pireus predčasne explodovala bomba, ktorú tam chcel umiestniť.
Chiros, ktorý sa priznal k sérii bombových útokov, bankových lúpeží a vrážd, vyhlásil, že neuvedie žiadnu informáciu o tom, kde sa nachádzajú ďalší členovia organizácie.
Grécka vláda pritom 23. júl oficiálne oznámila rozbitie skupiny 17. november. "Zasadili sme jej obzvlášť ťažký úder," vyhlásil grécky minister pre verejný poriadok Michalis Chrysothoidis. Podľa náčelníka gréckej polície Fotiosa Nasiakosa boli teroristi po zabavení skladov zbraní v dvoch aténskych bytoch prakticky odzbrojení.
Grécky premiér Kostas Simitis mesiac nato prisľúbil, že rozbitie skupiny 17. november bolo len začiatkom totálnej likvidácie tejto siete pred olympijskými hrami, ktoré sa budú konať v Aténach v roku 2004. Podľa jeho slov bude polícia trpezlivo pokračovať v systematickej práci, dokiaľ ju nedokončí. Cieľom je pritom úplne zničiť túto teroristickú skupinu.
Ideológia 17. novembra je zmesou tvrdého marxizmu a nacionalizmu. Prvou obeťou teroristov sa v roku 1975 stal šéf aténskej kancelárie americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Richard Welch. Od roku 1975 má teroristická organizácia na svedomí smrť 23 ľudí, diplomatov, podnikateľov, policajtov a politikov.
Organizácia si svoj názov zvolila podľa 17. novembra 1973, keď študentmi vedená protestná akcia prispela k zvrhnutiu vojenskej diktatúry, ktorá v Grécku vládla v rokoch 1967-74.