DAMASK, TEL AVIV. Sýrski aktivisti tvrdia, že režim prezidenta Bašara Asada použil v meste Homs „otravný plyn“.
Viaceré zdroje, a nielen oficiálne sýrske miesta, to spochybňujú. V Sýrii sa vedie aj vojna propagandy uľahčená tým, že svetové médiá tam nemôžu slobodne pracovať.
Plyn mal zabiť niekoľkých ľudí, viacerých museli ošetriť v nemocnici. Informácie zo Sýrie sa už mesiace nedajú overiť.
Predpokladá sa, že plyn použitý v Homse nepochádza zo zásob chemických zbraní, o ktorých sa už mesiace hovorí ako o potenciálnej hrozbe.
V malom množstve
Fakty
Režim slabne
boje v Sýrii trvajú 21 mesiacov, podľa opozičných aktivistov za ten čas zahynulo 44-tisíc ľudí,
režim Bašara Asada opúšťajú najvernejší, najnovšie sa k rebelom pridal šéf armádnej polície generál Abd al-Azíz Džasím al-Šallál.
Lekári z Homsu podľa videa, ktoré sa objavilo na YouTube, tvrdia, že ošetrili viacero pacientov s príznakmi otravy po vdýchnutí plynu obsahujúceho „zakázané látky“.
Mali vážne problémy s dýchaním, strácali vedomie, vracali. Najmenej šiesti zomreli.
Aktivisti si myslia, že režim možno použil chemické zbrane, ale len vo veľmi malej miere. Plyn podľa nich unikol z granátov, ktorými ich ostreľovali vládne sily.
Informácie rebelov z Homsu nevedia potvrdiť ani zahraničné skupiny podporujúce sýrsku opozíciu a monitorujúce porušovanie ľudských práv v Sýrii. Volajú však po vyšetrení celého incidentu.
Opozícia možno provokuje
Izraelský viceprezident Moše Yaalon v utorok vyhlásil, že informácie rebelov sa mu nezdajú pravdivé.
Izrael má k dispozícii fotografie pacientov z miestnej nemocnice v Homse a jeho experti tvrdia, že zranenia nie sú konzistentné s príznakmi po zasiahnutí chemickými zbraňami.
„Nebolo by to po prvý raz, čo by sa sýrska opozícia pokúsila takýmito tvrdeniami vyvolať medzinárodnú vojenskú intervenciu,“ povedal Yaalon.
Izrael pohyb chemických zbraní v Sýrii sleduje, keďže je susednou krajinou a s Damaskom nemá mierovú zmluvu ani diplomatické vzťahy. Informácie o tom, že sýrske chemické zbrane sú nateraz v bezpečí, poskytlo aj ruské ministerstvo zahraničia.
Moskva, ktorá je jedným z mála spojencov Asadovho režimu, si myslí, že použitie chemických zbraní by bolo politickou samovraždou.