Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
MOSKVA, PRAHA. Nasťa má štyri roky. Je HIV pozitívna. Žije v ruskom detskom domove. V Amerike sa našla rodina, ktorá chce dievča prijať.
Ostáva, aby vysťahovanie dieťaťa, o ktoré žiadny Rus neprejavil záujem, povolil súd. Do 1. januára 2013 to už však sudcovia nestihnú a Nasťa ostane v Rusku.
Ročná Varvarka má Downov syndróm. Ani o ňu nebol v Rusku záujem. Deti s týmto syndrómom v Rusku nechcú prakticky žiadni náhradní rodičia. Varvara mala šťastie. Ponúkli ju do USA.
Súd v jej veci sa už konal a v najbližšom čase malo dievča cestovať k adoptívnym rodičom. Ani ona to už nestihne.
Pomsta deťmi
V stredu totiž Rada federácie schválila zákon, ktorý od nového roka zakazuje adopcie ruských detí americkými občanmi.
Pretože rozsudok vo veci Varvarky ešte nestačil nadobudnúť právnu moc, zrejme bude musieť i ona zostať „doma“.
Najnovší ruský zákon, ktorý sa podľa ruského chlapca adoptovaného Američanmi a napokon novými rodičmi utýraného na smrť, nazýva zákon Dimu Jakovleva, spôsobí, že tisícky ruských sirôt zostanú v nehostinných ruských detských domovoch.
Zákon pritom nie je reakciou na niekoľko prípadov týrania ruských detí v USA, ale politickou pomstou za americký „Magnitského zákon“.
Sergej Magnitskij bol ruský právnik a bojovník proti korupcii, ktorý zomrel za nevysvetlených okolností v moskovskej väzbe.
Teraz americký senát rozhodol, že osoby, ktoré majú na jeho smrti podiel, nedostanú víza a nemôžu mať účty v amerických bankách.
Putin to nezabrzdí
Kremeľ sa rozhodol Američanom pomstiť. Podľa obrancov ľudských práv si však zvolil krajne nevhodnú formu. Nezávislé médiá upozorňujú na to, že deti využili ako nástroj pomsty.
„V tejto kauze vlastne vôbec nejde o deti s Downovým syndrómom, na tie my všetci kašleme. Ide len a len o politiku,“ uviedol známy ruský publicista Alexander Prochanov.
V súčasnosti je na cestu do USA pripravených 46 ruských detí. Prijatý zákon čo najskôr podpíše i prezident Vladimir Putin.