SME

Desať najdôležitejších udalostí roka 2012 vo svete

Všetky najdôležitejšie udalosti zo zahraničia sme pre vás zhrnuli na jednom mieste.

(Zdroj: TASR/AP)

Stĺpček Mirka Tódu: Byť sám sebou

Niekedy sa snažíme zo všetkých síl, dávame zo seba všetko, čo máme, a nič. Stále je to málo. Niekedy chýba šťastie, možno talent, a možno sme len nesiahli na úplné dno, aby sme zabrali na sto percent a dostali sa z krízy.

Sú dve veci, ktoré sa ťahali celý rok a nijako sa neuzavreli. Dokonca je to ešte horšie ako predtým.

Jednou z nich je eurokríza, druhou vojna v Sýrii. O tej prvej počúvame každý deň. Ako sa eurolídri snažia dohodnúť na summitoch ale nejde to, ako Gréci štrajkujú, lebo si už nevedia viac utiahnuť opasky, či ako v rozpočte nie sú peniaze na vyššie platy učiteľov, lebo s ekonomikou to ide dole vodou.

O tej druhej počúvame menej. Raz o tom ako zhorel staroveký trh z čias Marca Pola, potom ako pol milióna utečencov ušlo z krajiny a že po 20 mesiacoch v Sýrii zomrelo 40-tisíc ľudí.

Každý mesiac tam príde o život asi dve tisíc ľudí a Bašar Asad je tam stále prezidentom. Pri moci ho drží Rusko, ktoré tvrdí, že len vyrovnáva sily v regióne. Západ váha s intervenciou, pretože Sýria nie je Líbya a v hre je oveľa viac rizík ako „len“ jedna občianska vojna.

Ani v Sýrii, ani v prípade eurokrízy neexistuje jednoduché riešenie a nápady ako ich vyriešiť idú často proti sebe. Nikto presne nevie, ktorý by naozaj zabral a nespôsobil ešte väčšie problémy.

Jedna vec by však v snahe vyriešiť ich, mala byť istá.

„Hlavne zostať sám sebou,“ rozpráva Ptachek, keď sa po vojne vracia domov, aby zistil, že nikto z jeho rodiny neprežil. Hlavná postava v nevydanom románe československého diplomata Jozefa Korbela má recept ako sa vyrovnať s drsnou skutočnosťou.

Byť sám sebou v tom, že svet, ktorý chceme mať okolo seba, budeme zlepšovať a nie ničiť.

1.Obama ostáva v Bielom dome

Americkí voliči patria medzi najtrpezlivejších na svete. Málokedy po štyroch rokoch vyhadzujú svojho prezidenta. Ako sa hovorí v Spojených štátoch, neradi menia koňa v polovici dostihov.

Potvrdili to aj vo volebnom roku 2012. Barack Obama môže aj budúci rok znova obhájiť titul najvplyvnejšieho muža planéty, ktorý magazín Forbes pravidelne udeľuje americkému prezidentovi.

Na rozdiel od nezvyčajnej kampane spred štyroch rokov, kedy prezidentkou mohla byť prvá žena, aby sa ním nakoniec stal prvý Afroameričan, to tentokrát boli také "normálne" voľby. Po dlhých primárkach u republikánov sa Obamovi postavil muž, ktorého favorizovali od samého začiatku.

Mitt Romney sníval sen, ktorý nevyšiel jeho otcovi. Bohatý biznisman, ktorý zachránil zimné olympíjske hry v Salt Lake City v roku 2002, mal od začiatku najviac peňazí. Bývalý guvernér liberálneho štátu Massachusetts však musel presvedčiť republikánskych voličov, že má konzervatívne srdce.

V boji s prezidentom Romney od začiatku trochu strácal. Nakoplo ho vydarené vystúpenie v prvej televíznej debate, ktoré mu pomohlo dostať sa v prieskumoch na dostreľ Obamu.

Nepomohol mu však výrok o tom, že 47 percent Američanov je závislých od vlády. Ten sa stal v krajine výrokom roku. Pre mnohých to len potvrdilo Romneyho imidž milionára odtrhnutého od bežných ľudí.

Nádej mu dávala vysoká nezamestnanosť, v októbri 7,9 percenta. S ľuďmi, ktorí robia len pár hodín alebo sa vzdali hľadania práce, je to dvojciferné číslo. Od čias Franklina Delana Roosevelta a veľkej hospodárskej krízy žiaden prezident s toľkými nezamestnanými voľby nevyhral.

Obama však áno. A volebná noc ukázala, že celkom presvedčivo. Jeho volebná mašina fungovala potichu no ešte efektívnejšie ako pred štyrmi rokmi. Prezidentov tím dokázal identifikovať kľúčových voličov v kľúčových štátoch a presvedčiť ich, aby dali ešte demokratovi šancu.

Pre republikánov boli voľby precitnutím, že Amerika sa mení. Už to nie je krajina bieleho muža, ktorý podporuje republikánsku "veľkú starú stranu". Narastajúca skupina hispáncov sa čoraz viac otáča k demokratom, rovnako mladí ľudia, ktorým sú vzdialené konzervatívne témy ako potraty či boj proti homosexuálnym manželstvám.

Utešiť ich môže to, že si dokázali udržať prevahu v Snemovni, čo pre prezidenta znamená tvrdé roky. Čokoľvek bude chcieť presadiť, bude musieť vyjednávať. A aj minulý rok ukázal, že pre Obamu to môže byť ťažšie ako vyhrať voľby.

obama.jpg

Tomáš Vasilko

2.Putin III.

Nie je ťažké byť ruským analytikom, ktorý má predpovedať výsledok ruských volieb. Vždy je jasné, kto vyhrá, ak v nich kandiduje Vladimir Putin.

Marcové prezidentské voľby, po ktorých sa do Kremľa po tretíkrát vrátil bývalý agent KGB, nepriniesli prekvapenie. Po štvorročnej prestávke, ktorú využil Putin na zmenu ústavy, aby mohol vládnuť Rusom až do roku 2024, je muž číslo jedna znovu na svojom mieste.

Pred voľbami si Moskovčania vyskúšali nevídanú atmosféru slobody, keď v desaťtisícových davoch mohli vykrikovať slogan Rusko bez Putina!

Riadená demokracia, ako niektorí zjemňujú režim Vladimira Putina však neobmäkol. Pocítili to tri členky punkovej kapely Pussy Riot, z ktorých jedna vyviazla s podmienkou, dve si odpykávajú dvojročný trest v trestaneckej kolónii.

Dôvod na radosť nemajú ani opoziční politici, novinári či mimovládky. Organizácie, ktoré sa venujú ochrane ľudských práv či odhaľovaniu stalinistických zločinov podľa nového zákona skončili ako „zahraniční agenti“. Ako však hovorí Putin, hlavne, že Rusko bude a zostane Ruskom.

putin.jpg

Mirek Tóda

3.Prohibícia ruinovala Česko

Pulty v supermarketoch prelepené páskou, prázdne police v reštauráciách, časté kontroly policajtov, vystrašení ľudia.

Tak vyzeralo Česko v polovici septembra, keď minister zdravotníctva Leoš Heger v priamom prenose prvý raz v histórii krajiny vyhlásil prohibíciu.

Platila na alkohol nad 20 percent, čo znamenalo koniec pitia fernetu, slivovice, či becherovky. Jedovatý alkohol dovtedy otrávil 19 ľudí na celom území Česka a dostal sa aj do kamenných obchodov. Mnohí z tých, čo prežili, oslepli.

Čiastočný zákaz predaja trval 13 dní. To už zakázali aj vývoz alkoholu do mnohých krajín, vrátane Slovenska, polícia zatýkala a zabavila tisíce litrov pančovaného alkoholu. V skladoch ostalo 21 miliónov litrov liehovín, po zrušení prohibície sa do predaja vrátila tretina. Ani po troch mesiacoch nemajú úrady otravu metylalkoholom pod kontrolou.

Hotely, krčmy, reštaurácie, ale aj výrobcovia liehovín rátali škody na stovky miliónov korún. Obvinených je viac ako 60 ľudí, stále to však nie sú veľké ryby. Česká ekonomika prišla na tržbách a daniach o miliardu korún. Počet obetí sa blíži k 40.

prohibicia.jpg

Miriam Zsilleová

4.Veľké české ryby skončili v sieti

Ešte pred rokom patril David Rath, poslanec za sociálnu demokraciu a hajtman Stredočeského kraja, medzi najvplyvnejších českých politikov. Teraz sedí vo väzbe, položilo ho sedem miliónov korún v škatuli od vína.

Rath sa stal najvýraznejším symbolom boja proti korupcii. Spolu s ním Lenka Bradáčová, štátna zastupiteľka, ktorá ho dostala za mreže a ktorá neskôr prebrala pražské Vrchné zastupiteľstvo.

Českí vyšetrovatelia dostali voľné ruky, problémy so zákonom zrazu mali i dovtedy nedotknuteľní „kmotri“ ako Marek Dalík či „vládca Prahy“ Roman Janoušek. Rath navyše nie je ani jediným politikom, ktorého dostala korupcia – na jar si zatiaľ neprávoplatný verdikt vinný za uplácanie vlastných poslancov vypočul Vít Bárta, majiteľ dovtedy vládnej strany Veci verejné.

So stíhaním však česká spoločnosť stratila i ilúzie. Korupcia je v každej strane a ich kmotri sú na slobode. Voliči to ukázali v krajských voľbách, výsledkom bol historický úspech komunistov, aj medzi kandidátmi na prezidenta sú najpopulárnejší nestraníci.

rath.jpg

Matúš Krčmárik

5.Krvavá Sýria

Sýrskemu prezidentovi Bašarovi Assadovi sa podarilo zotrvať v kresle napriek predpovediam, že rok 2012 mu zlomí krk.

Revolúcia v Sýrii vyzerá čoraz viac ako občianska vojna a presahuje už hranice krajiny. Rebelom, ktorým sa podarilo viac, aj keď nie dostatočne zjednotiť, ani prezidentovi Asadovi, ktorý sa stále môže spoliehať na podporu Moskvy a Pekingu, sa stále nepodarilo vyhrať rozhodujúcu bitku.

V Sýrii zlyháva aj svetová diplomacia. Vymenil sa vyjednávač OSN a Ligy arabských štátov, ale ani Lachdar Brahími podobne ako jeho predchodca Kofi Annan, neuspel v pokusoch primäť rebelov a prezidenta, aby zastavili násilie.

Situácia v Sýrii je mimoriadne napätá, už aj pre to, že sa takmer celý uplynulý rok špekulovalo o tom, čo s arzenálom chemických zbraní.

Po tom, čo Sýria po prvýkrát priznala, že ich má, sa ešte zvýšila nervozita. Zbrane sa počas roka údajne presúvali po krajine. Nebezpečné sú v rukách Asada, aj rebelov, ktorí by sa ich prípadne mohli zmocniť.

Neúnosné sú aj straty na ľudských životoch a humanitárna situácia v Sýrii aj v krajinách, do ktorých smerujú sýrski utečenci.

syria.JPG

Jana Shemesh

6.Osemdňová vojna

Osem dní trvajúce prestrelky medzi Izraelom a teroristickými organizáciami z pásma Gazy, ktoré sa skončili až po intervencii americkej diplomacie a za pomoci islamistického egyptského prezidenta Mahmúda Mursího, opäť ukázali na problém neexistencie dlhodobého plánu na mier v regióne.

Palestínskym teroristom sa podarilo dostreliť až do Tel Avivu, čo zvyšuje pocit neistoty v židovskom štáte. Izrael sa tiež dostal pod diplomatický tlak, keď OSN prijalo Palestínu za nečlenský pozorovateľský štát.

Hoci mnohí vyzdvihovali relatívne férový postoj egyptského prezidenta pri uzatváraní prímeria medzi Izraelom a Hamasom, na domácej scéme sa Mursí prejavil ako prezident so sklonmi k autoritárstvu.

Na jeho metódy sa sťažujú médiá, náboženské menšiny aj občianski aktivisti.

izrael.jpg

Jana Shemesh

7.V Číne sa zmenili sa len mená

Fakt, že Si Ťin-pching prevzal vedenie čínskych komunistov a na jar sa stane prezidentom, nešokoval nikoho. Tak sa menia lídri najľudnatejšej krajiny - po zákulisných rokovaniach, bez účasti verejnosť a s veľkým predstihom.

Prechod moci však nebol taký, ako komunisti dúfali. Plány o pokojnej výmene im narušil najmä prípad Po Si-laja, ktorý sa preslávil krvavými zákrokmi proti hnutiu Falun Gong.

Ten bol ešte pred rokom favoritom na post v najužšom vedení krajiny, teraz čaká na súd za účasť na vražde britského obchodníka a ovplyvňovanie dôkazov. Jeho manželku už za vraždu odsúdili na trest smrti.

V krajine, kde o verdiktoch súdu rozhoduje strana, to poukazuje na vnútorné spory. Politiku Číny to však nezmení. Cez nových lídrov si moc v istej miere udrží aj odchádzajúci prezident Chu Ťin-tchao, ten vo svojom poslednom príhovore ako šéf strany odmietol demokratické reformy.

cina.jpg

Matúš Krčmárik

8.Únia v kríze dostala nobelovku

Rok 2012 začínala Európska únia rozdelená, keď fiškálnu úniu, teda prísnu rozpočtovú disciplínu podpísalo len 25 krajín, mimo ostali Briti a Česi. Rok ukončila Európska únia s Nobelovou cenou za mier, ktorá však dvadsaťsedmičku nezjednotila.

V Oslo pri jej slávnostnom odovzdávaní chýbali najvyšší českí i britskí zástupcovia. Patrili k tým, ktorí kritizovali ocenenie v čase najhlbšej krízy v Únii. Prezident Únie Herman van Rompuy pri jej preberaní vyhlásil, že z nej Únia vyjde silnejšia.

Je isté, že Únia sa pre krízu mení. Summity boli ku koncu roka pokojnejšie. Väčšina lídrov sa však rozhodla, že sa bude viac politicky i ekonomicky integrovať a nebudú pritom zrejme všetci jej členovia.

Dohodla sa fiškálna únia i bankový dozor nad európskymi bankami, pripravuje sa rozpočet len pre krajiny eurozóny a špekuluje sa aj o parlamente eurozóny. Sedemročný rozpočet sa dohodnúť nepodarilo a nezhody medzi krajinami sa aj v tomto bode prenášajú do ďalšieho roka.

nobel.JPG

Miriam Zsilleová

9.Ďalší grécky rok pekla

Bol to znova rok, na ktorý by v Grécku najradšej zabudli. Pokračovanie recesie, rekordná nezamestnanosť a opakovanie volieb, ktoré aj tak nič nezmenili. Jedinou dobrou správou môže Gréci brať fakt, že aj za tohtoročné vianočné darčeky ešte stále platili eurom. Aj keď boli znova skromné.

Grécko sa potácalo v roku 2012 na pokraji bankrotu. Nepadlo do neho len za cenu úsporných opatrení, ktoré nariadili zahraniční veritelia. Vláda ich musela prijať, aby dostala ďalšiu várku pomoci.

Na tomto nezmenili nič ani dvoje voľby, ktoré si v Grécku zopakovali na jar. Po tých prvých si totiž nedokázali zložiť vládu, ktorá by bola schopná prijať tvrdé opatrenia. Do parlamentu sa dostal aj neonacistická strana Zlatý úsvit a v krajine sa začal hon proti imigrantom.

Na jeseň sa do gréckych ulíc znova vrátili protesty desaťtisícov ľudí proti ďalšiemu (koľkému už) kolu úsporných opatrení. Nepomohli, parlament ich prijal. A počet ľudí bez práce medzitým narástol na 26 percent.

Po štyroch takýchto rokoch už len najväčší optimisti v Grécku veria, že rok 2013 bude iný.

grecko.JPG

Tomáš Vasilko

10.Francúzi zosadili Sarkozyho

Francúzi si po 17 rokoch a len druhýkrát v modernej histórii zvolili za prezidenta socialistu. Francois Hollande však neuspel pre svoju charizmu či program, no hlavne preto, že voliči nechceli ďalších päť rokov pravicového Nicolasa Sarkozyho.

Ten mnohých znechutil aroganciou a príliš blízkymi stykmi s bohatými. Hollande sľúbil milionársku daň, ako aj tisícky nových pracovných miest pre mladých a zmenu politiky Európskej únie od úspor smerom k hospodárskemu rastu. Niečo vyše polroka po jeho nástupe je dojem z jeho vládnutia rozpačitý.

Rekordne rýchlo stráca podporu doma pre neefektívne riešenie krízy a v smerovaní Európy sa zatiaľ prijali skôr kozmetické zmeny. Významný rozkol s Nemeckom napriek obavám nenastal.

Najväčší rozruch zatiaľ spôsobila prvá dáma, ktorá podporila v regionálnych voľbách protikandidáta matky štyroch prezidentových detí. Hollande sa zrejme stane prvým francúzskym prezidentom, ktorý navštívi Slovensko. Premiér Robert Fico, taktiež socialista, ho už pozval a dúfa, že príde na budúci rok.

hollande.JPG

Ela Rybárová


Rok v krátkosti (chronológia)

Máj

  • Maďari dostali tento rok nového prezidenta Jánosa Ádera. Politik bez úsmevu v máji nahradil Pála Schmitta, ktorý musel odstúpiť pre obvinenia z plagiátorstva.
  • Aj keď je Áder výrazne inteligentnejším politikom ako jeho predchodcovia, ťažko očakávať, že nebude rovnako servilným plničom prianí premiéra Viktora Orbána.
  • Odstúpiť musel aj nemecký prezident Christian Wulffa pre obvinenia z korupcie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová preto už neurobila druhýkrát tú istú chybu a za hlavu štátu si vybrala obdivovaného disidenta Joachima Gaucka.
  • Bývalý evanjelický pastor a kritik východonemeckého režimu ukázal svoj formát už aj tým, že v októbri ako prvý nemecký prezident navštívil české Lidice, ktoré vyhladili nacisti po atentáte na Heydricha.

Jún

  • Šéf WikiLeaks ušiel na ekvádorskú ambasádu po tom, ako britský súd potvrdil jeho vydanie do Švédska. Od Ekvádoru dostal politický azyl, no nemôže opustiť budovu.
  • Ak by tak urobil, okamžite by ho zatkla polícia, keďže porušil pravidlá domáceho väzenia. Sťažuje sa na zdravotné problémy, no stránke WikiLeaks šéfuje aj z ambasády, kde žije v jednej miestnosti.

August

  • Najväčší možný trest, 21 rokov, dostal Anders Behring Breivik za masaker na ostrove Utöya a výbuch v centre Osla, pri ktorom v roku 2011 zomrelo 77 ľudí. Súd ho uznal vinným z terorizmu.
  • Takýto verdikt si želala aj sám nórsky extrémista. Tiež si želal, aby ho súd uznal príčetným človekom, ktorý nesie zodpovednosť za svoje činy. Viac ako polovica Nórov si myslí, že by sa už nikdy nemal dostať na slobodu.

Október

  • Napriek tomu, že ten verdikt ešte nie je právoplatný, vzbudil obrovskú vlnu kritiky najmä medzi vedeckou komunitou.
  • Taliansky súd odsúdil šesť vedcov a jedného úradníka za to, že obyvateľom mestečka L'Aquila nedali správne informácie o hrozbách zemetrasenia. To si v apríli 2009 vyžiadalo vyše 300 obetí. Otrasy sa súčasnými vedeckými metódami predpovedať nedajú.
  • Prvýkrát po dlhej dobe volili Ukrajinci v parlamentných voľbách bez účasti expremiérky Julie Tymošenkovej. Tá si odpykáva sedemročný trest väzenia za plynové dohody s Ruskom. Pre proces, ktorý Západ považuje za politický, tak svet pozoroval voľby veľmi pozorne.
  • A bol veľmi sklamaný. Voľby podľa pozorovateľov neboli spravodlivé ani férové. Prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi to však z víťaznej nálady nijako neubralo.

Čo bolo pre vás udalosťou roka? (anketa)

schwarzenberg1.jpgKarel Schwarzenberg, český minister zahraničia

Je to ešte pokračovanie minulého roka. Všetko, čo súvisí s Arabskou jarou, najmä konflikt v Sýrii. Ten sa možno budúci rok skončí, ale vyriešený určite nebude.

lucas1.jpg

Edward Lucas, komentátor Economistu

Udalosťou roka je zlyhanie Republikánskej strany pri snahe vyhrať americké prezidentské voľby napriek tomu, že mali umierneného kandidáta proti slabému prezidentovi v čase veľkých ekonomických ťažkostí. To naznačuje dlhodobý obrat.

pehe1.JPGJiří Pehe, český politológ

Bezpochyby znovuzvolenie Baracka Obamu americkým prezidentom. Je to dôležité nielen zo symbolických dôvodov, ale aj preto, že Obamova administratíva dostane šancu ukázať, či jeho politika môže byť úspešná. Navyše si myslím, že zvolenie republikánskeho prezidenta by viedlo k ochladeniu v medzinárodných vzťahoch.

lajcak1.jpg

Miroslav Lajčák, slovenský minister zahraničných vecí

Rok 2012 však možno označiť nepochybne za rok volieb, ktoré jednak zadefinovali obsahové rámce, ktoré budú ovplyvňovať dianie v zahraničnej politike v nasledujúcich rokoch a určili lídrov, čo tieto procesy budú formovať. Z pohľadu globálnej politiky mali zásadný význam voľby v Rusku, vo Francúzsku a v USA. V oblastiach záujmu slovenskej zahraničnej politiky v Srbsku, Gruzínsku a na Ukrajine.

benakova1.jpgNora Beňáková, festival Jeden svet

To, že sa nositeľka Nobelovej ceny za mier a tvár slobodnej Barmy Aun Schan Su Ťij dostala po takmer 20 rokoch strávených v domácom väzení do parlamentu, keď jej strana získala v doplňovacích voľbách vyše 40 mandátov. Aj keď stále nemožno hovoriť o demokracii v Barme, v krajine desaťročia ovládanej vojenskou juntou má táto udalosť veľký symbolický význam.

ben1.jpg

Alexander Ben-Zvi, izraelský veľvyslanec

Operácia Pilier obrany, ktorú Izrael rozbehol počas izraelsko-palestínskeho konfliktu v novembri. Pred spustením tejto operácie dopadlo v priebehu jedného týždňa na Izrael viac ako osemsto rakiet, ktoré terorizovali izraelských civilistov. Ako športový fanúšik by som určite spomenul 30. letné olympijské hry 2012 v Londýne.

valasek1.jpg

Tomáš Valášek, prezident Central European Policy Institute

Rozhodnutia európskych summitov vytvoriť z EÚ aj bankovú – a raz možno aj fiškálnu – úniu. Takýto zásadný presun suverenity Slovensko nevidelo od roku 1993. Ak sa projekt nepodarí, vráti sa kríza, ale aj ak sa podarí, zmení Slovensko navždy: naše predstavy o fungovaní trhov či bánk či daní si budeme musieť vybojovať častejšie v Bruseli ako na Slovensku; zmení to našu hospodársku a zahraničnú politiku.

montgomery1.jpg

Susannah Montgomery, britská veľvyslankyňa

Jednou z najvýznamnejších udalostí tohto roka boli pre nás paralympijské hry v Londýne bojujúce za práva telesne znevýhodnených športovcov, pretože nám pomohla pripomenúť si ťažkosti, ktorým postihnutí čelia, a tiež na ich odvahu.

flasikova1.jpgMonika Flašíková-Beňová, europoslankyňa (Smer)

Najpozitívnejšou správou roka 2012 pre mňa je, že sme v Európskom parlamente prijali správu o dodržiavaní základných ľudských práv. Prvýkrát sa v nej hovorí aj o reprodukčnom zdraví.

sefcovic1.jpgMaroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie

Z európskej perspektívy považujem to bola stabilizácia situácie v eurozóne a rozhodný postup európskych inštitúcií a Európskej centrálnej banky. Prehlbovanie hospodárskej a menovej únie, ktoré sa už v budúcom roku prejaví postupným dobudovaním bankovej únie v eurozóne. Verím, že vďaka týmto krokom sa do Európy vráti sebadôvera a hospodársky rast.

scharpf1.jpg

Thatcher Scharpf, americký chargé d’affaires

Konkrétne kroky európskych vlád na stabilizovanie ekonomiky v Únii vrátane európskeho stabilizačného mechanizmu, či dohoda o kontrole centrálnych bánk. Stále však ostáva urobiť ešte veľa v roku 2013.

sebej1.JPG

František Šebej, šéf zahraničného výboru v NR SR

Blízky východ: Konflikt v pásme Gazy prekročil hranice, keď rakety ohrozovali už aj Tel Aviv a Jeruzalem. Zvolenie egyptského prezidenta z islamistického Moslimského bratstva. Paradoxne demokratickými voľbami tam došlo k ohrozeniu občianskych práv a nakoniec aj Sýria, kde je to oveľa komplikovanejšie, ako len jednoducho vykreslený súboj medzi dobrými rebelmi a diktátorom Asadom.

Kaczynski1.jpg

Piotr Kaczyński, poľský analytik

V Európe boli najdôležitejšie francúzske voľby. Nový prezident Hollande zmenil smerovanie európskej diskusie o kríze, už sa nehovorí len o úsporách, ale o rovnováhe medzi úsporami a sociálnym dosahom na ľudí.

butora1.jpg

Martin Bútora, bývalý veľvyslanec v USA

Aj v tomto roku je to stále jeden veľký tematický balík pod názvom eurokríza a veľké úsilie ju zvrátiť. Mám pocit, že je to ešte horšie.

balazs1.jpgBalázs Jarábik, analytik španielskeho think-tanku Fride

Udalosťou roka je status quo. Nič dôležité sa nezmenilo. Európa aj s Grékmi je stále v kríze, Obama je americkým prezidentom, Čína sa nezmenila ani po výmene lídrov, do Kremľa sa znovu nasťahoval Putin a Asad sa v Sýrii drží pri moci.

bandzak1.jpg

Martin Bandžák, riaditeľ organizácie Magna Deti v núdzi a fotograf

Vo svete to bol skok z vesmíru Felixa Baumgartnera, ktorý posunul ľudské možnosti za obvyklé hranice, a osobne to bola možnosť stretnúť a fotografovať Aung San Suu Kyi, nositeľu Nobelovej ceny za mier a bojovníčku za ľudské práva v Barme.

gule1.jpg

Lars Gule, nórsky expert na extrémizmus

V Nórsku bol najdôležitejší proces s Andersom Breivikom, pretože ide o kľúčovú súčasť národného liečenia sa s minuloročnými útokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 529
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 691
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 299
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 692
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 429
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Príslušník ekvádorskej polície v meste Quito.

Macíasov útek sa odohral v januári, stále spôsobuje vzbury väzňov aj gangov.


TASR
Hasiči sa pokúšajú uhasiť požiar elektrického zariadenia.

Pravdepodobnou príčinou požiaru bolo fajčenie v posteli.


TASR
Ilustračné foto.

Pre Maorijov sú tieto zvieratá posvätné.


TASR
Ilustračné foto

Po zhruba 11 hodinách sa vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu