Washington (TASR) - Spojené štáty sa dnes pripojili k EÚ a NATO, keď ocenili demokratický priebeh nedeľňajších macedónskych volieb. Washington zároveň povzbudil Macedónčanov, aby vytrvali na ceste demokracie.
Podľa hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí išlo o "historickú ukážku demokracie", voľby však neboli cieľom samým o sebe, treba zvolať nový parlament a zostaviť vládu. Hlasovanie bolo kritickou etapou mierového procesu a dobrý priebeh volieb nie je automaticky zárukou stability, zdôraznil americký predstaviteľ.
Ako vyplýva z nekompletných predbežných údajov ústrednej volebnej komisie, najviac hlasov v nedeľňajších voľbách získala koalícia vedená opozičnou Sociálnodemokratickou stranou Macedónska (SDSM), nie je však jasné, či dosiahla absolútnu väčšinu. Podľa komisie koalícia Spolu za Macedónsko zatiaľ dostala 44,9 percenta hlasov. Doteraz vládnuca Vnútorná macedónska revolučná organizácia - Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE) získala 27,7 percenta hlasov a mala by sa tak stať najsilnejšou opozičnou stranou.
V obvodoch, kde prevládajú etnickí Albánci, presvedčivo zvíťazila Demokratická únia pre integráciu (DUI), ktorú v júni tohto roku založil bývalý politický líder Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Ali Ahmeti.
Líder SDSM Branko Crvenkovski ako pravdepodobný nový premiér bude musieť obnoviť kontrolu nad severom krajiny s prevládajúcim albánskym obyvateľstvom, kde bývalí povstalci oslavovali svoje volebné výsledky. Predchádzajúca vláda nevyriešila ekonomické ani bezpečnostné problémy a zanecháva za sebou vysokú mieru chudoby a etnické spory.
Víkendové voľby boli prvé od ozbrojeného konfliktu, ktorý v roku 2001 proti sebe postavil separatistických povstalcov z Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) a macedónske vládne sily. Voľby sa vnímali ako kľúčové pre mier, ktorý pomohlo nastoliť medzinárodné spoločenstvo.