KÁHIRA. Egyptskí voliči schválili návrh novej ústavy, keď ho v oboch kolách referenda schválilo takmer 64 percent voličov.
Vyplýva to z odhadov organizácie Moslimské bratstvo, z ktorého vzišiel aj islamistický prezident Muhammad Mursí.
Podľa tohto zdroja v sobotňajšom druhom kole referenda podporilo návrh novej ústavy viac ako 70 percent voličov.
Egypt čakajú parlamentné voľby
Z predbežných výsledkov, ktoré strana Moslimské bratstvo zverejnila v nedeľu ráno na svojej internetovej stránke, vyplýva, že v druhom kole svoje právo voliť využilo osem z 35 miliónov Egypťanov oprávnených voliť, takže účasť bola 30-percentná.
V prvom kole, 15. decembra, sa na hlasovaní zúčastnilo asi 32 percent voličov, pričom návrh novej ústavy podporilo 56 percent z nich.
Moslimské bratstvo môže mať presnú predstavu o neoficiálnych výsledkoch referenda vďaka svojim zástupcom z jednotlivých volebných obvodoch. Oficiálne výsledky oznámia až o niekoľko dní.
Odhady zverejnené Moslimským bratstvom citovala vo svojom vysielaní aj egyptská štátna televízia.
Ako pripomenula agentúra DPA, ak sa potvrdí, že návrh novej ústavy bol v referende schválený, do 60 dní sa uskutočnia parlamentné voľby.
Obe kolá hlasovania sprevádzali obvinenia opozície z porušovania volebného zákona. Podľa opozičných kritikov text novej ústavy obmedzuje práva žien, okliešťuje právomoci súdov a dáva priveľký vplyv náboženským entitám na legislatívny proces.
Mursího iniciatíva rozdelila Egypťanov na dva tábory a vyvolala hlbokú krízu a protesty nahnevaných prezidentových odporcov a tiež násilné zrážky v centre Káhiry i v ďalších egyptských mestách.
Silný prezident
V nepokojoch zahynulo päť ľudí a stovky utrpeli zranenia. Tento stav po dvoch rokoch od odstúpenia egyptského prezidenta Husního Mubaraka ilustruje hlboké názorové rozdiely v Egypte.
Sporné výnosy prezident po verejnom tlaku zrušil. Výnosy by mu totiž poskytli mimoriadne právomoci a imunitu, čím sa prakticky dostal mimo kontroly justície.
Zabezpečovali tiež imunitu zhromaždeniu, ktoré pripravovalo novú egyptskú ústavu, ako aj hornej komore parlamentu.
V oboch majú dominantné slovo Mursího islamistickí spojenci.
Súčasťou do referenda predloženého návrhu ústavy je aj možnosť, že prezident nemusí vymenovať viceprezidenta, napriek tomu, že opozícia to zaradila medzi svoje podmienky hneď po revolúcii v roku 2011, ktorý zvrhla prezidenta Husního Mubaraka.
Irán privítal schválenie novej ústavy
Irán privítal v nedeľu predbežné výsledky egyptského referenda, podľa ktorých v krajine schválili prijatie novej ústavy, podporovanej islamistami.
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí zagratuloval Egypťanom k schváleniu novej základnej listiny. Podľa Iránu je to rozhodný krok smerom k demokracii. Napísala to agentúra Reuters.
Diplomatické vzťahy medzi oboma krajinami sa pokazili v roku 1979 počas islamskej revolúcie v Iráne, pretože Egypt podporoval zvrhnutého panovníka a neskôr podpísal mierovú dohodu s Izraelom.