Najprv však musia vycvičiť armádu a pokročiť k politickému zmiereniu a voľbám.
NEW YORK. Bezpečnostná rada OSN schválila dnes Afričanmi vedenú vojenskú operáciu proti extrémistom spojeným s al-Káidou v severnom Mali, avšak až po výcviku armády krajiny a pokročeniu k politickému zmiereniu a voľbám.
Rezolúcia prijatá jednomyseľne zdôrazňuje, že plán pre Mali musí dvojaký: politický a vojenský. Cieľom je opätovne získať kontrolu nad nepokojným severom krajiny a dosiahnuť tak opätovné zjednotenie západoafrického štátu.
Informovala o tom agentúra AP.
Vojenská misia bude môcť začať ofenzívne operácie až po tom, ako sa dosiahnu určité kritériá. Patrí k nim pokrok v politickom pláne obnovenia ústavného poriadku v Mali, kde v marci došlo k prevratu.
Ten vytvoril bezpečnostné vákuum, ktoré umožnilo tuarégskym povstalcom ovládnuť severnú polovicu krajiny.
Niekoľko mesiacov na to však rebelov vytlačili islamistické skupiny spojené s teroristami al-Káidy, ktorí medzičasom v regióne zaviedli prísne islamské právo.
Bezpečnostná rada v rezolúcii prízvukuje, že pred vyslaním afrických jednotiek na sever Mali je potrebné ďalšie vojenské plánovanie. Medzinárodná podporná misia v Mali bude známa pod skratkou AFISMA a dostala mandát spočiatku na jeden rok.
Námestník generálneho tajomníka OSN pre mierové operácie Hervé Ladsous uviedol, že neočakáva začiatok samotnej vojenskej operácie skôr než v septembri alebo októbri budúceho roka.
Rezolúcia sa nezmieňuje o veľkosti misie, plán Africkej únie podporený krajinami regiónu však predpokladá vyslať do Mali spočiatku 3300 vojakov.