Podľa amerických spravodajských služieb by Asad mohol chemické zbrane použiť, ak sa ocitne v bezvýchodiskovej situácii.
ANKARA. Sýrski povstalci monitorujú sklady chemických zbraní, ktoré má vládnuci režim k dispozícii, ale nemajú v úmysle zmocniť sa ich.
Uviedol to v stredu pre agentúru AP novozvolený povstalecký hlavný veliteľ generál Sálim Idrís.
Najväčší arzenál chemických zbraní na svete
Idrís, ktorý v júli zbehol zo sýrskej armády, tlmočil svoje veľké obavy z toho, že prezident Bašár Asad vydá rozkaz na použitie týchto zbraní proti vlastnému národu.
O Sýrii sa hovorí, že má najväčší arzenál chemických zbraní na svete a v súvislosti s prebiehajúcimi bojmi medzi vládnou armádou a protivládnymi povstalcami sú veľké obavy, že Asad ich použije, aby zastavil postup nepriateľa.
Začiatkom tohto týždňa však veľvyslanec Sýrie v OSN vyhlásil - podobne ako pred ním mnohí iní sýrski činitelia - že Sýria tento druh zbraní nepoužije za žiadnych okolností.
AP píše, že napriek prísľubom sýrskeho vedenia však americké spravodajské služby v správach naznačili, že je možné, že Asadov režim pripravuje chemické zbrane na použitie, keď sa ocitne v bezvýchodiskovej situácii.
Porážka Asada? Vraj otázka mesiaca
Idrís v rozhovore pre AP uviedol, že porážka Asadovho režimu by mohla byť otázkou mesiaca, keby povstalci mali k dispozícii protilietadlové rakety, keďže po neúspechoch pozemných operácií spustila vládna armáda intenzívne nálety na pozície povstalcov, a to najmä na severozápade krajiny.
Západ však odmieta dodávky zbraní sýrskej opozícii, pretože sa obáva, že by sa mohli dostať aj do rúk islamistických ozbrojencov, napríklad zo skupiny Džabhat an-Nusra, ktorú Spojené štáty minulý týždeň zaradili na zoznam teroristických organizácií.
Idrís sa však v rozhovore snažil túto hrozbu minimalizovať. Keďže Džabhat an-Nusra nemá zastúpenie v novom jednotnom velení, povstalci "nie sú teroristi," vyhlásil.
Je nás 120-tisíc, tvrdí generál
Podotkol, že povstalecká armáda má asi 120.000 mužov. AP však uvádza, že vzhľadom na chaos v Sýrii je nemožné overiť túto informáciu nezávislými zdrojmi.
Idrís spresnil, že zjednotené velenie zastupuje drvivú časť týchto vojakov. Dodal, že velenia jednotkám priamo v Sýrii sa ujme v najbližších dňoch.
Bez pomoci Západu bude povstalcom trvať "mesiac, dva či tri", kým zvrhnú Asadov režim, podotkol Idrís.
Asada označil za bezmocnú figúrku. Tvrdí, že teraz rozhoduje jeho najbližšie okolie - alaviti hlásiaci sa k šiitskej vetve islamu.
Vládnuca elita sa podľa Idrísa nevzdá, pričom "chce, aby všetko ľahlo popolom".
Režim podľa Idrísa "môže a chce" použiť chemické zbrane, ktoré síce opozícia monitoruje, ale "nemá schopnosti a vybavenie, aby ich prebrala pod svoju kontrolu".
Rakery Scud vypálili trikrát
Západ - ako pripomína AP - sa nechce angažovať v sýrskom konflikte, ale pohrozil adekvátnymi opatreniami v prípade, že Asadova armáda použije chemické zbrane.
Idrís potvrdil, že Asadova armáda už najmenej trikrát vypálila rakety typu Scud, pričom dve dopadli do neobývanej púšte na východe Sýrie a jedna v blízkosti mesta neďaleko strategicky dôležitého Aleppa na severe krajiny.
Podľa údajov od miestnych sympatizantov armáda presunula rakety typu Scud na severozápad krajiny, do blízkostí hraníc s Tureckom, pričom rakety sú pripravené na okamžité použitie.
Sýrska vláda však poprela informácie, ktorá má k dispozícii aj NATO, ohľadom rakiet typu Scud.
Idrísa v decembri zvolili za hlavného veliteľa povstaleckých jednotiek na stretnutí niekoľkých stoviek veliteľov povstaleckých oddielov, ktoré sa konalo v Turecku.
Od zvolenia Idrísa a 30-členného veliteľského zboru si sýrska opozícia sľubuje premenu v podstate nezávislých ozbrojených skupín na jednotnú vojenskú silu. Reorganizácia sa začala po tom, ako veľká časť medzinárodného spoločenstva uznala sýrsku opozíciu za jediného predstaviteľa sýrskeho ľudu.