Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
WASHINGTON, TEL AVIV. Americké ministerstvo zahraničia nesie zodpovednosť za smrť svojho ambasádora a troch ďalších Američanov v líbyjskom Benghází.
Vyplýva to z najnovšej správy o incidente. Hoci správa priamo nemenuje ministerku zahraničia Hillary Clintonovú, je zrejmé, že kritika za nedostatok vedenia a organizácie v bezpečnostných otázkach je namierená na ňu.
Škvrna na kariére
Clintonová tak skončí svoje pôsobenie vo funkcii s nepríjemným čiernym bodom.
Správa o udalostiach z 11. septembra tohto roku priamo kritizuje dve oddelenia ministerstva zahraničia, oddelenie pre záležitosti Blízkeho východu a oddelenie diplomatickej bezpečnosti.
Podcenili vážnosť situácie v Líbyi a nesprávne vyhodnotili, aké nebezpečenstvo predstavujú líbyjské milície pôsobiace v Benghází, aj to, aká bezmocná je centrálna vláda v Tripolise.
Incident v Benghází, ktorý sa Republikánska strana v predvolebnej prezidentskej kampani snažila neúspešne prezentovať ako prejav nekompetentnosti Obamovej administratívy v zahraničnej politike, je pre prezidenta zahanbujúci.
Obama a jeho ľudia ho najprv spájali s protimoslimským amatérskym filmom, ktorý nakrútili v Spojených štátoch. Tvrdili, že incidentu predchádzala demonštrácia proti filmu.
Demonštrantom sa vraj podarilo dostať sa do slabo stráženého objektu konzulátu v Benghází a chaotická situácia sa skončila zabitím veľvyslanca Christophera Stevensa a troch ďalších diplomatov.
Dobre plánovaný útok
Neskôr sa ukázalo, že útok spáchali militanti blízki al-Káide, ktorým pravdepodobne pomáhali líbyjskí ochrankári ambasády.
Útok pravdepodobne plánovali dlhšie a načasovali ho tak, aby zasiahol veľvyslanca, ktorý inak býval v Tripolise.
Správa nezávislej komisie zostavenej z bývalých diplomatov a vojakov tiež vyvrátila tvrdenia Obamovej administratívy o demonštrácii, čo mala predchádzať útoku. Žiadny protest sa však nekonal.
Odstúpili aj ďalší
Z funkcií pre útok v Benghází odstúpili štyria vysokopostavení úradníci ministerstva zahraničných vecí USA, informovala v noci na štvrtok v krátkom písomnom vyhlásení jeho hovorkyňa Victoria Nulandová.
Agentúra AP s odvolaním sa na zdroj z administratívy amerického prezidenta Baracka Obamu uviedla, že ide o Erica Boswella, námestníka pre bezpečnosť diplomatov, Charlene Lambovú, jeho zástupkyňu zodpovednú za bezpečnosť veľvyslanectiev a Raymonda Maxwella, ktorý mal na starosti Líbyu, Alžírsko, Tunisko a Maroko.
Totožnosť štvrtej osoby nie je známa. Zdroj tiež uviedol, že niektorým z odstúpivších môžu ponúknuť preradenie na inú činnosť.
Nulandová vo vyhlásení menovite potvrdila len rezignáciu Boswella. Ďalších troch úradníkov nemenovala, uviedla iba, že dvaja pôsobili na oddelení pre bezpečnosť diplomatov a jeden na oddelení pre záležitosti Blízkeho východu.
V tejto kauze mala vo štvrtok pred dvoma výbormi Kongresu svedčiť šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová. Pre otras mozgu, z ktorého sa momentálne zotavuje, sa však jej vypočutie odložilo na január.
Riceovej stratené šance
Pre sústavné spájanie vraždy diplomata s antiislamským filmom prišla o šancu stať sa Clintonovej nástupkyňou súčasná veľvyslankyňa pri OSN Susan Riceová.
Tá stiahla svoju kandidatúru po tom, čo sa pre jej vyjadrenia o Benghází od nej odvrátili aj viacerí demokratickí kongresmani.
Christopher Stevens bol ôsmym americkým veľvyslancom v histórii, ktorý stratil život pri výkone služby.