Washington 16. septembra (TASR) - Americký prezident George W. Bush si v posledných týždňoch získal výrazné sympatie vďaka svojej rezolútnej politike voči Iraku. Ako vyplýva z dvoch cez víkend zverejnených prieskumov verejnej mienky, podpora americkej verejnosti pre jeho možný útok na Bagdad dosahuje v súčasnosti okolo 70 percent.
Podľa prieskumu týždenníka Newsweek a televíznej stanice ABC News až dve tretiny Američanov súhlasia s použitím vojenskej sily proti Iraku. Po výraznom poklese v auguste, keď Bush zaznamenal rekordne najnižšiu dôveru americkej verejnosti od 11. septembra 2001, vzrástla podpora pre jeho politiku v posledných týždňoch najmä medzi demokratmi a nezávislými.
Väčšina opýtaných si myslí, že vojenský zásah proti Bagdadu spôsobí Spojeným štátom vážne problémy medzi ostatnými arabskými krajinami, a môže vyústiť až do bodu, že Irak použije proti Izraelu a USA chemické alebo biologické zbrane.
Oba prieskumy zhodne naznačujú, že Bush si svojou irackou politikou v týchto týždňoch získal výraznú podporu Američanov. Jeho prácu celkovo schvaľuje 70 percent respondentov zúčastňujúcich sa na prieskume časopisu Newsweek, čo je v porovnaní so 61 percentami v auguste nárast o deväť percent.
Podľa dvoch tretín opýtaných je dôležité, aby ich prezident získal pre postup voči Iraku súhlas kongresu, formálnu podporu OSN a takisto podporu väčšiny amerických spojencov v Európe.
Rovnaký počet si myslí, že Bushovo vystúpenie pred Valným zhromaždením OSN, v ktorom vysvetlil svoju politiku voči Iraku, bolo správne. Američania sa však rozchádzajú v tom, či ich prezident poskytol dostatok dôkazov, ktorými by presvedčil medzinárodné spoločenstvo o potrebe vojenského zásahu.
Oba prieskumy verejnej mienky sa uskutočnili minulý týždeň od štvrtku do soboty, teda bezprostredne po Bushovom vystúpení v OSN.