MOSKVA. Ruská opozícia bude pokračovať v protestoch proti politike prezidenta Vladimira Putina napriek relatívne slabej účasti na jej sobotňajšej akcii na Lubianskom námestí v centre Moskvy.
Avizovali to v nedeľu jej vodcovia.
Na nepovolenú demonštráciu na Lubianku, kde sídli Federálna bezpečnostná služba a predtým obávaná KGB, prišlo v sobotu asi 2000 ľudí.
Polícia zatkla 40 demonštrantov, medzi nimi aj štyroch známych aktivistov, vrátane lídra Ľavicového frontu Sergeja Udaľcova.
Nie šprint, ale maratón
Udaľcov pre agentúru Interfax uviedol, že "masová akcia raz za dva-tri mesiace je potrebná". Spresnil, že "pre úspešnosť demonštrácie na jar bude nutná dôkladná príprava".
"Sme svedkami akéhosi znudenia, lebo ľudia dúfali v rýchly výsledok," domnieva sa Iľja Jašin, ďalší aktivista, ktorého v sobotu zadržali ešte pred tým, ako vstúpil na Lubianske námestie.
"Toto nie je šprint, ale maratón," upozornil na charakter boja so súčasnou vládou.
Rockový koncert pre slobodu
Ďalší v sobotu zadržaný aktivista, Alexej Navaľnyj, zdôraznil skutočnosť, že vzhľadom na to, že bolo mrazivé počasie a pre účasť na úradne nepovolenej demonštrácii hrozilo zatknutie, prišlo ešte veľa ľudí.
Masová akcia opozície sa podľa jedného z jej lídrov Gennadija Gudkova môže uskutočniť v januári-februári, pričom v jej rámci by sa mohol konať aj rockový koncert na podporu slobody.
Kvôli čomu protestujú
Masové protesty v Rusku vypukli pred rokom, keď Putinom vedená strana Jednotné Rusko vyhrala parlamentné voľby, ktoré však boli podľa opozičných aktivistov zmanipulované.
Napriek silným mrazom sa na protestných pochodoch vtedy zúčastnilo aj 100.000 ľudí. Protestné hnutie ešte viac zosilnelo po tom, ako sa Putin stal v máji prezidentom a spustil tvrdú vlnu represií proti odporcom štýlu jeho politiky.
Politickí pozorovatelia so znepokojením sledujú vývoj v Rusku v súvislosti so zásahmi bezpečnostných orgánov voči opozícii, ktoré sa vystupňovali po zvolení Vladimira Putina do funkcie prezidenta.
Okrem kauzy Udaľcov a spol., ktorí sú obvinení z prípravy masových nepokojov a pokusu zvrhnúť vládu, znepokojenie vyvolali aj represie voči trom členkám ruskej punkovej skupiny Pussy Riot za ich "punkovú modlitbu" v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa, za ktorú boli odsúdené na dva roky väzenia.
Jednej z trojice odvolací súd trest zmenil na podmienečný.
Koordinačný výbor ruskej opozície, ktorý sa v nedeľu zišiel v Moskve, deklaroval, že hlavným cieľom opozičných síl je politická reforma v Rusku, informovala agentúra Interfax.