MOSKVA. Ruská polícia v noci na nedeľu prepustila všetkých 40 zadržaných účastníkov sobotňajšej nepovolenej demonštrácie v centre Moskvy, ktorá mala byť pripomenutím rok trvajúcich protestov proti politike prezidenta Vladimira Putina.
Informovali o tom v nedeľu ruský spravodajský server Gazeta.ru.
Lídrov zadržali ešte pred námestím
Policajné orgány uviedli, že počas protestnej akcie na námestí Lubianska v centre Moskvy zadržali len tých jej účastníkov, ktorí sa odmietali podriadiť zákonným požiadavkám príslušníkov milície.
Ako však v sobotu uviedli spravodajské servery, aktivistov opozície Sergeja Udaľcova, Kseniu Sobčakovú, Iľju Jašina a Alexeja Navaľného zadržali ešte pred tým, ako vôbec vstúpili na Lubianske námestie.
Predviedli ich na políciu a po krátkom čase prepustili bez toho, aby s nimi spísali protokol.
Na nepovolenom zhromaždení pri Soloveckom kameni na námestí Lubianka, kde je sídlo Federálnej bezpečnostnej služby a predtým aj obávanej KGB, sa v sobotu zišli stovky prívržencov opozície.
V uliciach ústiacich na námestie sa už ráno sústreďovali policajné vozidlá a posily.
Polícia neskôr uzavrela prístup k Soloveckému kameňu, ktorý je pamätníkom na všetky obete komunistických gulagov a represií. Zdôvodnila to snahou predísť tlačenici.
Moskovská radnica podujatie zakázala a aj policajti od začiatku zhromaždenia vyzývali ľudí, ktorí na Lubianku prišli napriek chladnému počasiu, aby sa rozišli.
Tí výzvu neposlúchli, a tak príslušníci zásahových jednotiek začali dav rozháňať.
Rozhlasová stanica Echo Moskvy informovala, že jeden z policajtov obuškom zaútočil na jej spravodajcu, ktorý sa predtým legitimoval novinárskym preukazom. Polícia incident prešetruje.
Politológovia hľadajú príčinu slabej účasti
Ako napísala agentúra RIA Novosti, ruskí politológovia majú na hodnotenie akcie rozdielne názory.
Časť z nich tvrdí, že sobotňajšia akcia na Lubianke je dôkazom poklesu záujmu verejnosti o opozičné hnutie.
Domnievajú sa, že lídri opozície zámerne naťahovali rokovania s radnicou o mieste konania podujatia a provokovali, aby neskôr vina za slabú účasť padla na úrady, ktoré demonštráciu na Lubianke nepovolili a ponúkali len opozícii nevyhovujúce miesta konania.
Podľa politológa Alexeja Muchina hlavnou príčinou slabej účasti bolo to, že "neboli objektívne príčiny pre hnev občanov".
"Nikomu sa nechce chodiť na mítingy ako do roboty, a navyše všetci sa chystajú na sviatky," dodal Muchin.
Politológ Vladimir Slatinov sa naopak domnieva, že akcia spopularizovala vodcov opozície.
Podľa jeho názoru mnohí ľudia, ktorí by nešli na demonštráciu alebo protestný pochod, prišli na podujatie nazvané organizátormi "Prechádzka k Sloveckému kameňu".
Vodcom opozície to "vrátilo aureolu romantizmu a úrady podniknutými reštriktívnymi krokmi dodali protestnému hnutiu istú dávku šarmu", tvrdí Slatinov.
Politickí pozorovatelia so znepokojením sledujú vývoj v Rusku v súvislosti so zásahmi bezpečnostných orgánov voči opozícii, ktoré sa vystupňovali po zvolení Vladimira Putina do funkcie prezidenta.
Okrem kauzy Udaľcov a spol., ktorí sú obvinení z prípravy masových nepokojov a pokusu zvrhnúť vládu, znepokojenie vyvolali aj represie voči trom členkám ruskej punkovej skupiny Pussy Riot.