KÁHIRA. Väčšina Egypťanov v sobotu v referende podporila návrh novej ústavy. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov plebiscitu, ktoré zverejnili v nedeľu v Káhire.
Za návrh ústavy z dielne islamistov z vládnej Strany slobody a spravodlivosti sa podľa neoficiálnych výsledkov vyslovilo 56, 5 percenta voličov.
Opozičná koalícia Národný front záchrany už vyhlásila, že tieto výsledky neuznáva a počká si na oficiálne výsledky oznámené po druhom kole ľudového hlasovania.
Líder národného frontu Muhammad al-Baradií opäť vyjadril znepokojenie nad "množstvom nezrovnalostí a porušení zákona" počas konania referenda.
O referendum bol veľký záujem
Ako informuje agentúra DPA, o možnosť odovzdať svoj hlas v referende bol veľký záujem nielen v Káhire, ale aj vo väčšine z desiatich provincii, kde sa hlasovanie konalo.
Druhé kolo referenda, v ktorom bude hlasovať druhá polovica z 51 miliónov egyptských voličov, sa uskutoční na budúcu sobotu.
Referendum sa koná dva dni - uplynulú sobotu a 22. decembra, pretože mnohí sudcovia - ktorí zo zákona musia dohliadať na referendum - sa na protest procesu nezúčastnia, preto musí byť hlasovanie postupné, aby bol čas presúvať ostatných sudcov.
Všimli si porušenia zákona
Pozorovatelia, ktorí sledovali hlasovanie, upozornili na viacero prípadov porušenia zákona, ako aj na to, že vo viacerých miestnostiach neboli prítomní ako dohľad sudcovia, čo vyžaduje zákon o voľbách. Vyskytli sa aj prípady nedovolenej agitácie.
Opozícia tiež zaznamenala prípady porušenia volebného zákona a znova upozornila, že text novej ústavy obmedzuje práva žien, okliešťuje právomoci súdov a dáva priveľký vplyv náboženským entitám na legislatívny proces.
Počas prvého dňa referenda došlo k násilnostiam na rôznych miestach krajiny: islamisti napr. zaútočili zápalnými fľašami na sídlo novín opozičnej strany Wafd v centre Káhiry.
Mursí rozdelil Egypt
Mursího iniciatíva rozdelila Egypťanov na dva tábory a vyvolala hlbokú krízu a protesty nahnevaných prezidentových odporcov a tiež násilné zrážky v centre Káhiry i v ďalších egyptských mestách.
V nepokojoch zahynulo päť ľudí a stovky utrpeli zranenia. Tento stav po dvoch rokoch od odstúpenia egyptského prezidenta Husního Mubaraka ilustruje hlboké názorové rozdiely v Egypte.
Sporné výnosy prezident po verejnom tlaku zrušil. Výnosy by mu totiž poskytli mimoriadne právomoci a imunitu, čím sa prakticky dostal mimo kontroly justície.
Zabezpečovali tiež imunitu zhromaždeniu, ktoré pripravovalo novú egyptskú ústavu, ako aj hornej komore parlamentu. V oboch majú dominantné slovo Mursího islamistickí spojenci.