Newtown. Mestečko milionárov po tragédii plače za svojimi deťmi

Americká idylka. Tak sa dal až do piatku opísať Newtown, malé mesto s 27-tisíc obyvateľmi.

Tragédia z Connecticutu je druhou najhoršou masakrou na škole v dejinách Spojených štátov.

Americká idylka. Tak sa dal až do piatku opísať dvadsaťsedemtisícový Newtown, zhruba deväťdesiat kilometrov od New Yorku vzdialené bohaté rezidenčné mesto.

Mesto, ktoré si svet na mnoho ďalších desaťročí spojí vždy už len s hroznou masakrou 27 detí a učiteľov v miestnej škole.

„Newtown je malebné mestečko, nachádza sa v Fairfield County na juhozápade štátu Connecticut, asi šesťdesiat kilometrov od New Yorku.“ Tento opis visel aj v sobotu popoludní na oficiálnom webe mesta, v ktorom dvadsaťročný Adam Lanza v piatok zastrelil 27 ľudí, z toho dvadsať detí z miestnej školy vo veku štyri až desať rokov.

Bývať v meste s 27-tisíc obyvateľmi, založenom v roku 1711, nebolo len tak pre niekoho. Obyvateľstvo mesta je z 95 percent tvorené belochmi a miestne veľké, krásne domy sa predávali za tristo až štyristotisíc dolárov.

Mesto uprostred ľahko kopcovitej krajiny, plné zelene a lesov, bolo ideálnou rezidenčnou štvrťou pre rodiny dobre situovaných biznismenov z Manhattanu.

Miestni obyvatelia sú hrdí na honosnú radnicu, obrovskú americkú vlajku na vysokom stožiari aj na niekoľko miestnych domov zapísaných do Národného zoznamu historických pamiatok USA. Mnohé z nich v meste stoja už od začiatku osemnásteho storočia.

Teraz počas adventu je hlavná trieda v Newtowne krásne vyzdobená tisícami vianočných svetiel. Mesto sa pýši krásnymi parkami a jazerom, kde sa v roku 1949 natáčal slávny film s Katharine Hepburnovou a Spencerom Tracym Adamovo rebro.

Idylka sa skončila 14. decembra, kedy dvadsaťročný mladík Adam Lanza zastrelil svoju matku, odišiel do školy Sandy Hook a povraždil ďalších 26 ľudí vrátane dvadsiatich detí. Nakoniec obrátil zbraň proti sebe.

foto
Kto bol útočník z Newtownu? Výborný študent, ale časovaná bomba. "Bol skutočná kocka, celý deň sedel pri počítači," povedal jeden z rodinných známych.
Po masakre detí sa obyvatelia spontánne zhromaždili pred miestnym kostolom, kde sa hromadne modlili. „Čo iné, ako modliť sa, v takej situácii zostáva,“ uviedla jedna z miestnych obyvateliek. (AP Photo/Charles Krupa)
Miestni svoje mesto opisovali ako pokojné a bezproblémové. Newtown je podľa hodnotenia servera Neighborhood Scout piatym najbezpečnejším mestom v Spojených štátoch. (AP Photo/David Goldman)
Adam Lanza (tretí sprava) na skupinovej fotografii technologického klubu z ročenky školy, v ktorej mladík strieľal. Ľudia, ktorí ho poznali, Lanzu opísali ako šikovného študenta. "Bol skutočná kocka, celý deň sedel pri počítači," povedal jeden z rodinných známych. (AP Photo)
Podľa miestneho psychológa Steva Wrubla sa podobné prípady opakujú podobne ako patologické správanie v rodine. "Tieto tragédie sú už teraz súčasťou tkaniva, z ktorého je utkaná Amerika," podotkol. "Obávam sa, že vzhľadom k amerikanizácii sveta budú podobné veci stále častejšie aj inde." (AP Photo/Andrew Gombert, Pool)
Ted Kowalczuk a jeho priateľka Rachel Schiavoneová smútia za obeťami piatkovej tragédie. Connecticut je štát, ktorý tradične volí demokratov a jeho obyvatelia zďaleka neinklinujú zbraniam. (AP Photo/The Connecticut Post, Christian Abraham)
Obyvateľka mesta drží v ruke nápis "Ja som láska, ja som Newtown" na križovtke v Newtowne. (AP Photo/David Goldman)
Miestni obyvatelia boli v šoku, že taká tragédia sa stala v tak pokojnom meste ako je Newtown. (AP Photo/David Goldman)
Vlajka v Newtowne veje na pol žrde. (AP Photo/Julio Cortez)
Pošli modlitbu do neba, hovorí nápis v kaderníctve v Newtowne. (AP Photo/Julio Cortez)
Objím dnes učiteľa, vyzýva Gary Seri na dome jeho reštaurácie Stone River Grille. Učitelia mali mať v jeho reštaurácii oslavu pred vianočnými prázdninami. (AP Photo/Julio Cortez)
„Nikdy som si nepredstavoval niečo také by sa mohlo stať práve tu,“ povedal pre BBC David Connors, ktorého tri deti boli v škole v priebehu vražedné streľby, ale našťastie sa im nič nestalo. (AP Photo/Mary Altaffer)
Obete streľby v Newtowne si uctili stovky ľudí pri večernej omši. (AP Photo/Andrew Gombert, Pool)
Brenda Hernadezová utešuje svoju dcéru Crystal. (AP Photo/Journal Inquirer, Jim Michaud)
Adam na fotografii z roku 2005, ktorú médiám poskytla susedka Barbara Freyová. (AP Photo/Barbara Frey)
Dievčatko plače pred školou, kde sa odohral masaker. (AP Photo/The New Haven Register, Melanie Stengel)
Prezident Barack Obama plače pred novinármi počas príhovoru po streľbe v škole v Connecticute. „Dnes večer Michelle a ja urobíme to, čo každý rodič v Amerike; objímeme svoje deti trochu pevnejšie a povieme im, ako ich ľúbime a ako hlboko sa máme všetci radi,“ povedal prezident. „Sú však rodiny v Connecticute, ktoré to dnes večer urobiť nemôžu.“ (AP Photo/Charles Dharapak)
Vystrašení obyvatelia Newtownu utekajú spred školy Sandy Hook. (AP Photo/Newtown Bee, Shannon Hicks)
Alicia Combová stíska svojho syna Morgana v triede školy v Spokane, štát Washington, tisíce míľ ďaleko od masakry v Newtowne. (AP Photo/Spokesman Review, Dan Pelle)
Obyvatelia Newtownu si uctievajú obete streľby na večernom sviečkovom zhromaždení. (AP Photo/Jason DeCrow)

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Štátna firma ukázala, ako by sa dalo obísť zvyšovanie príplatkov

Najväčší súkromní zamestnávatelia zhodne tvrdia, že také kroky, ako chystá železničné Cargo, neplánujú.

DOMOV

Migračná kríza sa skončila, policajné kontroly za hranicami nie

Rakúska polícia stále náhodne kontroluje.

DOMOV

Esbéeskar môže v obchode šacovať. Ak je to dobrovoľné

Ak zariadenie zapípa, pracovník SBS by mal zákazníka požiadať o blok.

Neprehliadnite tiež

Svet

Barma pripomína apartheid, tvrdí Amnesty

Aktivisti za dva roke zhromaždili vo svojej správe rozhovory a dôkazy o tom, ako Rohingovia žijú v Barme.

Svet

Záhadný rádioaktívny mrak prišiel z Uralu. Potvrdili to už aj Rusi

Úroveň rádioaktívneho znečistenia izotopom Ru-106 presiahla normu až tisícnásobne.

Svet

Pád českého herca Jana Třísku bola nehoda. Polícia prípad uzavrela

Známy český herec zomrel koncom septembra dva dni po páde v nemocnici.

Svet

Trump vrátil Kima na zoznam teroristov. Čo to pre neho znamená?

Rokovania so Severnou Kóreou sú po prezidentovom kroku ešte vzdialenejšie.