„Nič neľutujem. Život, aký som žil, je vzorom pre mladých, ktorí nezažili nacizmus a komunizmus. Buďte poctiví, pracovití a čestní, ako som bola ja,“ hovorí v dokumente Karel Vaš (20. marca 1916 – 8. decembra 2012), bývalý komunistický prokurátor. Film bude mať premiéru začiatkom budúceho roka.
Vaš sa jej nedožije. Preňho je to možno lepšie. Film má totiž rozprúdiť diskusiu o jednej z najhorších období československej histórie – o komunistických monsterprocesoch z 50. rokov. Jedným z hlavných aktérov pri nich bol práve on.
Báli sa ho ešte aj komunisti, pre ktorých bol príliš radikálny. Asi dvesto politických väzňov odsúdil na viac ako desať rokov, dvadsať z nich poslal rovno na smrť. Ako vojenský prokurátor bol vyšetrovateľom, žalobcom aj sudcom v jednej osobe.
„Podobných mäsiarov bolo viac, ale fanatizmom a úzkou previazanosťou na sovietsku tajnú službu predbehol asi každého,“ povedal o Vašovi historik Pavel Paleček, autor filmu Utrpenie prokurátora Karla Vaša.
Povraz prichystal aj pre hrdinu českého protinacistického odboja Heliodora Píku. Ten ešte počas vojny vybavil prepustenie viacerých ľudí z Československa zo sovietskych gulagov. Bol medzi nimi Vaš, ktorý na začiatku vojny ušiel z vlasti.
„Nežiadam pred Bohom pomstu pre tých, ktorí sa zaslúžili o moju smrť. Všetci sa však budeme spovedať pred najvyššou spravodlivosťou, ktorej neunikne ani Karel Vaš,“ povedal Píka pred popravou v roku 1949.
Svetskému trestu sa však Vaš vyhol. Po revolúcii ho síce odsúdili za justičné vraždy, no trestný čin bol už premlčaný a tak mohol dožiť v domove dôchodcov.
Svoje činy nikdy neoľutoval. Nechápal, prečo jeho obete, ktoré do smrti nazýval „gestapákmi a zradcami“, dostávali vyznamenania od prezidenta. A najmä to, prečo ho nikdy nepovýšili na generála.
Prečítajte si o Karlovi Vašovi v článku Fanatický zločinec zomrel nepotrestaný