DAMASK, TEL AVIV. Sýrsky režim vystrelil podľa nemenovaných amerických zdrojov na rebelov strely Scud.
Vojenskí analytici tvrdia, že to, že nasadil takéto nepresné, ale nebezpečné zbrane, je prejav jeho zúfalstva.
Preslávili sa, keď nimi Saddám Husajn v roku 1991 ostreľoval Izrael. Problémom je najmä to, že sa na ne dajú nasadiť hlavice s chemickými zbraňami.
Chemické špekulácie
O tom, že režim v Damasku môže mať so svojím arzenálom chemických zbraní pochybné úmysly, sa špekuluje už niekoľko mesiacov.
Nasadenie Scudov môže byť reakciou na dianie vnútri Sýrie aj mimo jej hraníc. Zdá sa, že územné zisky rebelov sú už vážne, že postupujú systematicky, približujú sa k baštám Asadovho režimu.
Vo štvrtok sa intenzívne bojovalo na predmestiach hlavného mesta.
Prezident stráca pôdu pod nohami a je celkom možné, že na rebelov ide psychologicky.
Viacerí odborníci denníku Washington Post povedali, že Scudy sú v type konfliktu, aký sa vedie v Sýrii, skôr neúčinné, ale sú odkazom, že režim je pripravený vytiahnuť aj „veľké“ zbrane. Asad má údajne okolo sedemsto Scudov vyrobených v Rusku.
Asad chce ukázať, že sa nebojí toho, že na tureckej strane hranice so Sýriou sa nachádzajú stovky vojakov NATO, ktorých tam posielajú na obsluhu protiraketových systémov Patriot. Svetové agentúry píšu, že sýrske Scudy by mohli doletieť až do Ankary.
Asad je pod tlakom nielen kvôli postupujúcim rebelom, ktorí sú vďaka koristi z bojov čoraz lepšie vyzbrojení, ale aj pre medzinárodnú podporu sýrskej opozície.
Rusi: Asad možno padne
Západné krajiny, vplyvné arabské štáty aj Amerika považujú za zástupcov sýrskeho ľudu opozíciu a s Asadom už nerátajú, keďže opozícia vylučuje, že by s ním počítala čo i len na prechodné obdobie.
To, že Asad môže skončiť, pripustili už aj Rusi. „Asad stráca čoraz viac kontroly,“ povedal ruský tajomník ministra zahraničia Michail Bogdanov. „Bohužiaľ, nemôžeme vylúčiť víťazstvo sýrskej opozície,“ dodal.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí ale v piatok poprelo slová svojho diplomata s tým, že Bogdanov neposkytol médiám žiadne vyhlásenie ani interview ohľadom Sýrie, len v prejave komentoval postup síl sýrskej opozície.
Rezort ruskej diplomacie vydal toto vyhlásenie zhruba 22 hodín po zverejnení Bogdanovovho komentára ohľadom vývoja v Sýrii.
Bezprostredne na Bogdanovove výroky, zverejnené okrem RIA Novosti aj agentúrou ITAR-TASS, zareagovalo aj americké ministerstvo zahraničných vecí, keď uvítalo, že "Rusko sa zobudilo do reality priznaním, že sýrsky režim smeruje k pádu".
Pozorovatelia Bogdanovove výroky chápu ako prípravu Ruska na zmenu postoja pre prípad Asadovej porážky.
NATO: Asadov pád je otázkou času
Medzičasom sa dnes v Moskve v podobnom duchu ako Bogdanov vyjadril aj predseda vojenského výboru NATO, dánsky generál Knut Bartels. Podľa neho "je nepravdepodobné, že by Asad bol schopný zostať pri moci".
"Môžete povedať, že možno predpokladám, že Asad zmizne. Prikláňam sa k domnienke, že to tak môže byť," uviedol Bartels pred novinármi v Moskve v odpovedi na otázku ohľadom konfliktu v Sýrii. Odmietol však špekulovať o časovom rámci Asadovho odchodu.
Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen hovorí, že Asadov pád je už len otázkou času a vyzýva režim, aby ukončil používanie násilia voči domácemu obyvateľstvu.