SME

Sebavedomí nemeckí liberáli chcú zostavovať vládu

Berlín 15. septembra (TASR) - Niekoľko rokov bojuje v súčasnosti opozičná Slobodná demokratická strana (FDP) s vládnucimi zelenými o tretiu priečku ...

Berlín 15. septembra (TASR) - Niekoľko rokov bojuje v súčasnosti opozičná Slobodná demokratická strana (FDP) s vládnucimi zelenými o tretiu priečku medzi nemeckými parlamentnými politickými stranami. Už dlhšie obdobie však liberáli jasne vedú v prieskumoch verejnej mienky pred Spoločenstvom 90/Zelenými, keď by ich volilo od 7,5 do 12 percent nemeckých voličov.

V nastávajúcich voľbách chcú 22. septembra liberáli dosiahnuť taký výsledok, aby zostavovali vládny kabinet spoločne buď s tradičným partnerom opozičnou Kresťanskodemokratickou a Kresťanskosociálnou úniou (CDU/CSU), alebo dokonca s vládnucou Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD).

SkryťVypnúť reklamu

Obidve opcie si nechali liberáli, ktorí usporiadali uplynulú nedeľu stranícky zjazd v Berlíne, ako jediná strana pred voľbami voľné. Nevyjadrili sa v prospech ani jednej z dvoch najväčších parlamentných strán.

Na zjazde prijali len podmienky pre prípadné koaličné rozhovory a následnú koaličnú dohodu. Dokument obsahuje sedem bodov, ktoré zahŕňajú naplnenie podmienok v oblasti školstva, daňovej politiky, viac financií do vzdelávania a rozvoja infraštruktúry, referendum o európskej ústave, posilnenie stredného stavu a podobne.

Toľko sebavedomia, aké preukazuje v súčasnosti FDP, nepoznala strana vo svojej doterajšej histórii. Po septembrových voľbách v roku 1998 musela po 16 rokov vládnutia ako menší koaličný partner bonnského vládneho kabinetu spolkového kancelára Helmuta Kohla odísť do opozície. Liberáli získali 27. septembra len 6,2 percenta hlasov a obsadili štvrté miesto, keďže zelených volilo až 6,7 percenta voličov.

SkryťVypnúť reklamu

O rok neskôr prehrali liberáli viacero krajinských volieb. V Hesensku dopomohla FDP napriek svojím stratám CDU. Pred dvoma rokmi sa však liberáli konečne dočkali zmeny negatívneho trendu. V krajinských voľbách do Landtagov v Šlezvicku-Holštajnsku a v Severnom Porýnií-Vestfálsku predbehli zelených a obsadili tu tretiu priečku.

Práve v Severnom Porýnií-Vestfálsku sa podarilo krajinskému predsedovi FDP Jürgenovi Möllemanovi dosiahnuť veľký triumf, keď zdvojnásobil počet získaných hlasov v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami. Liberálov tu volilo až 9,8 percenta a štyri roky predtým len štyri percentá obyvateľov tejto priemyselnej spolkovej krajiny.

Nasledovali ďalšie úspechy na krajinskej úrovni v roku 2001 - liberáli dosahovali osempercentné výsledky vo voľbách v Porýnií-Falcku a v južnom Bádensku-Württembersku. Následne sa vrátili do senátov v Hamburgu a metropole Berlíne. Napokon tento rok doslova poskočili v krajinských voľbách v Sasku-Anhaltsku, keď získali až 13,3 percenta, v porovnaní s 4,2 percentami vo voľbách predchádzajúcich.

SkryťVypnúť reklamu

S touto zmenou trendu je spojený aj úspech Möllemanna na spolkovej úrovni. Jeho snahou a jeho prácou odstúpil po rokoch viac bezfarebný vtedajší šéf liberálov Wolfgang Gerhard v máji 2001. Novým spolkovým predsedom sa stáva vtedajší generálny tajomník strany Guido Westerwelle.

Möllemann ďalej presadil, aby strana po prvý raz v histórii postavila svojho vlastného kancelárskeho kandidáta. Prirodzene chcel sa stať ním on sám, napokon však zvíťazil po vnútrostraníckom boji práve Westerwelle. Liberáli chcú v celonemeckých voľbách 22. septembra získať utopistických 18 percent, čo naposledy potvrdili na spomenutom berlínskom straníckom zjazde.

Krátko po zvolení kancelárskeho kandidáta sa v strane prejavuje opäť kríza spojená s osobou Möllemanna. Jeho dlhoročná kritika politiky Izraela a až antisemitské vyhlásenia a spory s nemeckou Ústrednou židovskou radou sa začali objavovať v médiách s negatívnymi dôsledkami.

SkryťVypnúť reklamu

Vedenie strany preberá aj v skutočnosti Westerwelle. Viacero pozorovateľov je presvedčených, že išlo o taktický ťah, keď snahou strany bolo získať pravicovo zmýšľajúcich voličov. Möllemannn na strane jednej dostával stovky pochvalných listov, no preferencie FDP klesali.

V nadchádzajúcich voľbách, ktoré sa uskutočnia už o týždeň, si liberáli veria, že budú zostavovať vládu, či už po boku únie, alebo sociálnych demokratov. S CDU/CSU ich spája spoločný názor riešenia hospodárskej politiky a s vládnucou SPD zase najmä riešenie daňovej politiky.

Obávať sa musia liberáli vzniku veľkej koalície únie s SPD, alebo takého výsledku, kedy by zostavovala opätovne vládu červeno-zelená koalícia. FDP striktne odmieta vznik semaforovej trojkoalície so zelenými a SPD.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojom volebnom programe sa liberáli zameriavajú na odľahčenie zaťaženia rodín a stredného stavu, na odbúranie vplyvu štátu a na väčšiu zainteresovanosť občanov na riadení chodu spoločnosti. Dôležitá je pre nich komplexná daňová reforma a zníženie percentuálnych pásiem daní na 12, 25 a 35 percent.

TASR - Ivan Kríž np

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 659
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 573
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Prezidenta USA znepokojujú plány Izraela na ofenzívu v Rafahu.


TASR
Člen bezpečnostných zložiek hliadkuje v uliciach na Haiti.

Kríza na Haiti sa stupňuje niekoľko posledných týždňov.


TASR
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Opakovane sa zaviazal zastaviť pomoc Ukrajine.


SITA
Lietadlá spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte.

Všetkých 190 pasažierov z lietadla bezpečne evakuovali.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu