BRATISLAVA. Detský fond Organizácie Spojených národov (UNICEF), ktorý pomáha deťom v núdzi vo vyše 150 krajinách sveta, v utorok oslavuje 66. výročia svojho založenia.
Podľa vyhlásenia, ktoré vydala pri tejto príležitosti slovenská pobočka, v čase vzniku "ešte nikto netušil, do akých rozmerov jeho pomoc a vplyv narastie".
Poukazuje pritom na svoje aktuálne aktivity na Filipínach, v Sýrii a Konžskej demokratickej republike, ako však dodáva, prácu UNICEF je "je možné vidieť stále zreteľnejšie" na celom svete.
Pomáha s oblečením aj očkovaním
Následky ničivého tajfúnu Bopha, ktorý minulý týždeň zasiahol Filipíny, podľa zverejneného vyhlásenia pociťuje viac ako päť miliónov obyvateľov, z čoho pravdepodobne až takmer 2,3 milióna tvoria deti.
"UNICEF v týchto dňoch pružne reaguje na potrebu detí v tomto regióne. Zabezpečuje dodávky výživových doplnkov pre 40-tisíc rodín a plánuje dodávku kufríkov prvej pomoci pre takmer 100-tisíc detí, dodávky pitnej vody, školských pomôcok do evakuačných táborov ako aj ďalšiu potrebnú pomoc," informuje organizácia.
Počet detí postihnutých konfliktom v Sýrii odhaduje na takmer 1,2 milióna vrátane takmer 200-tisíc detských utečencov.
Podľa údajov UNICEF počet utečencov momentálne narastá najviac v Libanone a Turecku.
"UNICEF v týchto dňoch postupne dopravuje do táborov v Sýrií a susediacich štátoch desaťtisíce súprav teplého oblečenia spolu s ostatnými potrebnými zásobami na zimu. Dokopy putuje do tejto lokality 320-tisíc prikrývok potrebných v rámci zazimovacích táborov pre utečencov."
V samotnej Sýrii bolo do začiatku decembra zaočkovaných takmer 520-tisíc detí proti osýpkam a takmer 640-tisíc detí proti detskej obrne.
Deťom z Konga pomôžu so vzdelaním
Ďalšou oblasťou pomoci je konžská provincia Severné Kivu, ktorej viaceré časti v uplynulých týždňoch obsadili protivládni povstalci.
Podľa vyhlásenia "bolo vyrabovaných alebo zničených už viac ako 600 škôl, kvôli čomu prišlo o možnosť vzdelávania minimálne 240-tisíc detí".
Pre 80-tisíc z nich chce UNICEF do konca roka zabezpečiť školské pomôcky, od čoho si sľubuje opätovné "naštartovanie vyučovania".
Detský fond OSN vznikol v roku 1946 na základe rozhodnutia jej Valného zhromaždenia, ktoré chcelo touto cestou zabezpečiť lepšiu budúcnosť detí v európskych krajinách zničených druhou svetovou vojnou.
V roku 1965 získal UNICEF Nobelovu cenu mieru. Organizácia podľa vyhlásenia vo svete zanechala "výraznú stopu" a okrem pomoci deťom v oblastiach postihnutých vojenskými konfliktami a prírodnými pohromami na seba preberá "čoraz výraznejšiu rolu v rámci medzinárodnej rozvojovej spolupráce".