BELFAST. Počet protestantov v Severnom Írsku po prvý raz v histórii poklesol pod hranicu 50 percent, pričom súčasne vzrástol podiel katolíckeho obyvateľstva.
Vyplýva to zo sčítania ľudu, ktorého výsledky v utorok zverejnila agentúra Reuters.
Politická rovnováha je v ohrození
Cenzus vykonaný v roku 2010 ukázal, že za uplynulé desaťročie sa množstvo protestantov v Severnom Írsku znížilo z 53 na 48 percent. Podiel katolíkov za rovnaké obdobie naopak vzrástol zo 44 na 45 percent.
Pozorovatelia sa obávajú, že rastúci počet katolíckeho obyvateľstva môže ohroziť krehkú politickú rovnováhu v tejto nepokojnej britskej provincii.
V ostatných dňoch došlo v Belfaste k vlne pouličných násilností vyvolaných protestantskými unionistami, ktorí chcú, aby Severné Írsko naďalej zostalo súčasťou Británie.
Demonštranti vyjadrovali rozhorčenie z rastúcej moci katolíckych nacionalistov, požadujúcich pripojenie provincie k Írskej republike.
Zmena za jednu generáciu
Na základe mierovej dohody z roku 1998, ktorá ukončila tri desaťročia krvavých sektárskych násilností, vznikla spoločná protestantsko-katolícka vláda.
Väčšinoví protestanti v nej získali post prvého ministra (premiéra) a menšinoví katolíci funkciu podpredsedu kabinetu.
Z najnovšieho sčítania obyvateľstva vyplynulo, že protestanti už predstavujú menej než 50 percent obyvateľov Severného Írska.
Zatiaľ prevažujú nad katolíkmi v počte voličov, čo by sa však mohlo zmeniť už v priebehu jednej generácie. Katolíkom v tomto smere nahráva nižší vekový priemer a vyššia pôrodnosť.
V Belfaste už väčšinu stratili
Probritskí protestanti už stratili väčšinu v severoírskej metropole Belfast, kde podľa sčítania prevážili katolíci o viac ako 17.000.
Vo vlaňajších komunálnych voľbách prišli unionisti aj o väčšinu v belfastskej mestskej rade.
Nacionalistickým poslancom sa nedávno podarilo presadiť návrh, podľa ktorého už nebude nad bránou radnice nepretržite visieť britská vlajka.
Rozhodnutie vyvolalo vlnu nepokojov, pri ktorých utrpelo zranenia najmenej 28 policajtov.