DAMASK. Rozmiestnenie rakiet Severoatlantickej aliancie pozdĺž nepokojnej hranice Turecka so Sýriou je prípravou na vojenskú intervenciu v krajine, ktorou chce Západ podporiť tamojšie "teroristické skupiny".
Vo svojom utorňajšom vydaní to uvádza sýrsky provládny denník al-Watan.
Turkov vinia zo sabotáže
Strely typu Patriot, ktorých nasadenie požaduje turecká vláda, majú podľa denníka taktiež sabotovať diplomatické úsilie o vyriešenie krízy v Sýrii zo strany medzinárodného vyslanca Lachdara Brahímího ako aj rokovania v tejto veci medzi námestníkmi ministrov zahraničných vecí Spojených štátov a Ruska.
"Jedným z cieľov tureckej kampane je priviesť NATO k vojenskému zásahu v Sýrii na podporu teroristických skupín," píšu noviny citujúce nemenovaného predstaviteľa.
Používajú pritom výraz, ktorý sýrsky vládny režim používa na všeobecné označenie povstaleckých síl v krajine.
Ďalším cieľom je podľa denníka "maskovanie pokusov Francúzov a Britov o prísun zbraní (sýrskej) opozícii".
Kroky Turecka však "potvrdzujú, že Sýria dosahuje významné úspechy na bojisku a že teroristické skupiny nedokázali splniť úlohy, ktoré im pridelili Katar, Saudská Arábia, Francúzsko, Británia a Turecko".
Damask sústavne obviňuje krajiny Západu a Perzského zálivu z vyzbrojovania opozičných síl, ktorým podľa nej dodávajú pomoc cez Turecko.
Režim sýrskeho prezidenta Baššára Asada sa pritom označuje za terč "medzinárodného sprisahania", ktorého aktéri chcú v krajine vyvolať chaos.
Damask obklopili tanky
Sýrske jednotky posilňujú svoje pozície po celej metropole Damask a rozmiestňujú tanky na jej západných a juhovýchodných prístupových cestách.
Informovali o tom v utorok aktivisti a svedkovia a zároveň varovali pred prípadnou veľkou vládnou ofenzívou. Správu priniesla tlačová agentúra DPA.
"Vchádzať do Damasku je ako vstupovať do pevnosti," povedal pre DPA svedok.
Aktivisti hlásili, že veľké námestia a oblasti v meste, kde žijú vysokopostavení armádni dôstojníci, boli zahradené betónovými zábranami.
Armáda rozmiestnila desiatky tankov v oblastiach s výhľadom na damaské medzinárodné letisko, ktoré pred niekoľkými týždňami dostali pod kontrolu povstalci, a tanky sú takisto rozmiestnené v blízkosti regiónu Zabadání pri hraniciach s Libanonom, ktorý tiež ovládajú povstalci.
"Dostali sme dôveryhodné informácie od niektorých príslušníkov, ktorí sú stále v radoch sýrskej armády, že režim si pripravuje pôdu pre veľký útok na oblasti ovládané povstalcami v Damasku aj mimo neho," vyhlásil aktivista Hajsam al-Abdalláh žijúci v metropole.
Povstalci vedú posledný týždeň kruté boje s vládnymi vojakmi v oblastiach vzdialených iba osem kilometrov od metropoly. Takisto uskutočňujú bleskové útoky hlboko vo vnútri mesta.
Medzitým prorežimové noviny al-Watan popreli správu, že zbehol hovorca ministerstva zahraničných vecí Džihád Makdisí, a uviedli, že len dostal trojmesačné pracovné voľno. Nahradila ho bývalá moderátorka televízie al-Džazíra, Sýrčanka Lúna Šibilová.
Ozbrojenci zadržiavali dôstojníkov z misie UNTSO
Ozbrojenci v Sýrii zadržali dvoch dôstojníkov medzinárodnej pozorovateľskej misie UNTSO, aby ich po asi hodine prepustili na slobodu.
O incidente, ku ktorému došlo v pondelok popoludní asi osem kilometrov severne od sýrsko-jordánskej štátnej hranice, informovala v utorok rakúska agentúra APA s odvolaním sa na armádneho hovorcu Michaela Bauera.
Podľa rovnakého zdroja bol jedným z krátko zadržiavaných 37-ročný major rakúskych ozbrojených síl z Korutánska, druhým podľa agentúry Reuters Novozélanďan.
O identite útočníkov rakúske zdroje nemajú žiadne bližšie informácie. Ozbrojenci nemali na sebe uniformy, ani žiadne iné identifikačné označenie.
Dvaja členovia patroly UNTSO sa po prepustení v poriadku vrátili na základňu misie.
Misia UNTSO pôsobí z poverenia Organizácie Spojených národov na Blízkom východe od roku 1948.
Celkove 153 pozorovateľov z 25 krajín sveta v rámci mandátu patroluje v Egypte, Izraeli, Jordánsku, Libanone i Sýrii.