MOSKVA. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie má dôkazy o tom, že gruzínski politici, vrátane Giviho Targamadzeho, financovali ruskú opozície a jej akcie zamerané na zvrhnutie súčasnej vlády.
Ako uviedol internetový denník Gazeta.ru, výbor o tom v utorok informoval na svojej internetovej stránke.
Vyšetrovaním sa zistilo, že na jar toho roku niekoľko občanov z rôznych regiónov Ruskej federácie vycestovalo do Litvy, kde sa zúčastnili na seminári o spôsoboch, ako sa zmocniť vlády podľa vzoru "farebných" revolúcií, aké sa uskutočnili v iných krajinách, napr. v Gruzínsku či na Ukrajine, píše sa na stránke Vyšetrovacieho výboru, ktorý sa za svoju činnosť zodpovedá priamo prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Zo získaných materiálov podľa Vyšetrovacieho výboru vyplýva, že na seminároch sa zúčastnili okrem iných aj aktivisti opozície Taisia Alexandrovová, Anna Kornilovová a Jurij Nabutovskij.
Ako informovala ďalej Gazeta.ru, v bytoch všetkých troch aktivistov v utorok ruská polícia urobila domovú prehliadku, pričom zhabala nosiče s dátami, podozrivú literatúru a predmety a dokumenty, ktoré majú význam pre objasnenie prešetrovaného podozrenia.
Všetkých troch aktivistov predviedli na výsluch do sídla Vyšetrovacieho výboru v Moskve - zatiaľ ako svedkov.
Domové prehliadky sa v utorok uskutočnili aj v bytoch najmenej dvoch ďalších aktívnych opozičných aktivistov v Nižnom Novgorode, informovala Gazeta.ru.
Tvrdenie o tom, že Givi Targamadze finančne podporoval aktivity lídra Ľavicového frontu Sergeja Udaľcova, ako aj Konstantina Lebedeva a Leonida Razvozžajeva a iných prívržencov opozície, sa objavilo v dokumentárnom filme televíznej spoločnosti NTV odvysielanom pod názvom Anatómia protestu-2, na základe ktorého sa začalo ich vyšetrovanie pre podozrenie zo zorganizovania masových nepokojov s cieľom zvrhnúť súčasnú vládu.
Politickí pozorovatelia so znepokojením sledujú vývoj v Rusku v súvislosti so zásahmi bezpečnostných orgánov voči opozícii, ktoré sa vystupňovali po zvolení Vladimira Putina do funkcie prezidenta.
Okrem kauzy Udaľcov a spol. znepokojenie vyvolali aj represie voči trom členkám ruskej punkovej skupiny Pussy Riot za ich "punkovú modlitbu" v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa, za ktorú boli odsúdené na dva roky väzenia. Jednej z trojice odvolací súd trest zmenil na podmienečný.