SOUL. Severná Kórea odmontovala a zložila časť kontroverznej rakety dlhého doletu z odpaľovacej rampy.
Očividne tak urobila preto, aby odborníci napravili technický problém. Informovali o tom v utorok juhokórejské médiá a následne tlačová agentúra Reuters.
Zatiaľ nie je jasné, či sa vedci len snažia odstrániť problém odhalený počas príprav na odpálenie rakety alebo či uvažujú o zrušení celej operácie, uviedla tlačová agentúra Jonhap, ktorá citovala vyjadrenia vládneho zdroja.
Severná Kórea (KĽDR) tvrdí, že raketa dlhého doletu, ktorú chce vystreliť, má vyniesť do vesmíru družicu na pozorovanie Zeme. Kritici však varujú, že ide o test rakety schopnej niesť jadrovú hlavicu.
KĽDR má zakázané uskutočňovať raketové a jadrové testy, pretože OSN uvalila na štát sankcie po jeho nukleárnych testoch z rokov 2006 a 2009.
Severná Kórea sa chytá tento rok odpáliť už druhú raketu dlhého doletu, prvý pokus z apríla sa skončil neúspechom. Pôvodný termín pre druhé vystrelenie už predĺžila z 22. na 29. decembra a oznámila, že ju k tomu donútili "technické problémy".
"Zachytili sme náznaky, že časť rakety odmontovali a odniesli z odpaľovacej rampy v Dongčang-ri," uviedol juhokórejský vládny zdroj pre Jonhap.
Dongčang-ri je testovacia lokalita v západnom regióne KĽDR neďaleko hranice s Čínou.
"Na odhodlaní Severnej Kórey vystreliť raketu sa nič nezmenilo," povedal zdroj je agentúru.
Časový interval pre plánované vystrelenie rakety je stanovený pred prvým výročím úmrtia bývalého vodcu Kim Čong-ila a v období volieb v Južnej Kórei a v Japonsku.
Plány KĽDR odpáliť raketu vyvolali kritiku Južnej Kórey, Ruska, Japonska a Spojených štátov, ako aj NATO a OSN.