Agentúrnu správu sme o 20:11 nahradili autorským článkom denníka SME.
BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Niekoľko stoviek študentov v pondelok v maďarskom hlavnom meste zablokovalo Petőfiho most cez Dunaj. V Segedíne na juhu krajiny desiatky študentov s niekoľkými učiteľmi obsadili miestnu vládnu budovu a priviazali sa reťazami k jej vybaveniu.
Ďalšie verejné protesty proti plateniu školného na vysokých školách by mali pokračovať dnes.
Menej dotácií
Študentov pobúril vládny návrh, ktorý výrazne znižuje množstvo štátom platených miest na vysokých školách.
Formálne nejde o plošné zavedenie školného, len o výrazné zníženie počtu vysokoškolských študentov, ktorých štúdium bude úplne či spolovice financované zo štátneho rozpočtu.
V Maďarsku vláda každý rok stanoví rámcové čísla, koľkým študentom bude na ich štúdium v akej miere prispievať. Čísla sú rozdelené podľa odborov a typu výučby.
Podľa nového plánu by vláda namiesto vlaňajších asi 38-tisíc úplne zaplatila výučbu len asi desiatim tisícom študentov, ďalších asi 46-tisíc by si štúdium platilo spolovice. Zvyšok záujemcov o štúdium si jeho náklady zaplatí v plnej výške.
Pritom už vlaňajšie čísla boli oproti minulosti výrazne nižšie.
Právo len za peniaze
Niektoré odbory, ako ekonomika či právo, budú už len platené.
„Štát sa na mnohých druhoch výučby už nezúčastní,“ opísala plány vlády štátna tajomníčka pre školstvo Rózsa Hoffmannová.
Podľa výpočtov internetových novín Index by muselo svoje štúdium spolovice či úplne platiť asi 80 percent vysokoškolských študentov.
„Ak vláda tieto čísla schváli, znamená to, že sa v Maďarsku zavádza školné,“ povedal predseda celoštátnej študentskej samosprávy Dávid Nagy.
Orbán: Nie je to nič nové
Študenti požadujú, aby o školnom rozhodlo referendum. Premiér Viktor Orbán včera protesty odmietol s tvrdením, že o plánoch svojej vlády pre vysoké školstvo informoval študentskú samosprávu už vlani.
Samospráva odpovedala, že informácie, ktoré vtedy dostala, zďaleka neobsahovali také drastické zníženie štátom platených miest.
Maďarské vysoké školstvo dostalo podľa týždenníka HVG tento rok zo štátneho rozpočtu najmenej peňazí od roku 1989. Niektoré univerzity preto plánujú, že obmedzia činnosť a zostanú aj prvé dva týždne budúceho roku zavreté.