Agentúrnu správu sme o 21:55 nahradili autorským článkom denníka SME.
BELFAST, BRATISLAVA. Viac ako sto rokov viala britská vlajka Union Jack na radnici v Belfaste, hlavnom meste Severného Írska.
Minulý týždeň však mestská rada ovládaná írskymi nacionalistami rozhodla o jej zvesení.
V nestabilnom regióne, ktorý poznačili tridsať rokov trvajúce boje medzi nacionalistami a unionistami (zástancami spojenia s Britániou), sa tak opäť rozhoreli nacionalistické vášne.
Hlavu, nie svaly
Protesty severoírskych unionistov a lojalistov, radikálnejšej odnože unionistov, trvajú už vyše týždňa. Sprevádza ich násilie, ktoré vyvrcholilo v pondelok v noci.
Demonštranti vhodili zápalnú fľašu do policajného auta, v ktorom sedela policajtka. Tej sa našťastie podarilo z auta ujsť, no počas protestov sa zranilo už tridsať policajtov.
Terčom útoku lojalistov sa stali aj centrály politických strán. Paradoxne, útokom čelia aj rodiny politikov Aliancie, neutrálnej politickej strany, ktorá v zastupiteľstve zabezpečila kompromisný návrh, že britskú vlajku na radnicu vyvesia aspoň počas sedemnástich významných dní roka.
Lojalistom však takýto kompromis očividne nevyhovoval.
„Už nejde o to, či ste proti, alebo za vlajku. Ide o to, či ste za, alebo proti demokracii a právu a je len jedna strana, na ktorej môžete stáť,“ citujú Irish Times Naomi Longovú, poslankyňu britského parlamentu za Alianciu.
Proti organizovanému násiliu lojalistov sa po najnovších incidentoch postavili aj unionistickí politici. "Protestovať je jedna vec, zúčastňovať sa násilia však nie je správne," hovorí pre BBC Sammy Wilson, poslanec za unionistov.
"Potrebujeme používať hlavu, nie svaly," dopĺňa ho Mike Nesbitt z konkurenčnej strany. Unionistickí aktivisti oboch strán však roznášali po rozhodnutí stranícke letáky, ktoré kritizovali Alianciu.
Zbytočný krok
Najväčším problémom Severného Írska je hlboká vzájomná nevraživosť a podozrievavosť. Samotný Belfast je prísne rozdelený na zóny podľa príslušnosti k jednotlivým táborom.
"Unionisti a nacionalisti majú svojich vlastných právnikov, doktorov, obchody, školy či noviny," píše komentátor denníka Guardian Alex Kane.
Aj keď nacionalisti tvrdia, že zvesenie britskej vlajky bolo v súlade s demokratickým rozhodnutím miestneho zastupiteľstva, podľa viacerých komentátorov išlo o úplne zbytočný krok.
Miestni nacionalisti podľa nich len využili dočasnú väčšinu a rozdúchali tak stále prítomné nacionalistické vášne.
"Nemôžme používať praktiky, ktoré odstraňujú symboly patriace len jednej komunite," varuje profesor Peter Shirlow, ktorý sa zaoberá výskumom sektárskeho násilia v Severnom Írsku.
Katolíci rastú
Len v utorok pritom zverejnila agentúra Reuters správu o zmene v zložení populácie Severného Írska.
Podľa najnovšieho sčítania už protestanti, ktorí patria k unionistom, netvoria väčšinu tamojšej spoločnosti. Naopak, podiel katolíkov, ktorí podporujú nacionalistov, stúpol na 45 percent.
V Belfaste už tesnú väčšinu získali katolíci.
Preto ak sa prístup oboch táborov v budúcnosti zásadne nezmení a spoločnosť zostane polarizovaná, je konflikt medzi oboma skupinami, aj pre zmeny v populácii, vysoko pravdepodobný.