Berlín 15. septembra (TASR) - Extrémna pravica by nemala v celonemeckých parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia 22. septembra, nijako prekvapiť a pravdepodobne neprekročí magickú päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do Bundestagu.
Nemecká ľudová únia (DVU) sa na voľbách nezúčastní a ďalšie tri extrémne strany - Národnodemokratická strana Nemecka (NPD), Republikáni a Strana Schill nezískajú podľa aktuálnych prognóz dovedna viac ako štyri percentá.
DVU má v súčasnosti svojich poslancov v krajinských parlamentoch v Brandenburgu a v Brémach. V roku 1998, pár mesiacov pred celonemeckými parlamentnými voľbami, získala DVU v krajinských voľbách v Sasku-Anhaltsku prekvapujúcich a varujúcich 12,9 percenta.
Pre stranu, ktorá kandidovala po prvý raz v tejto spolkovej krajine, to bol životný úspech, keď získala 16 poslaneckých kresiel. V celonemeckých voľbách do Bundestagu pred štyrmi rokmi získala táto extrémna strana mníchovského vydavateľa Gerharda Freya len 1,2 percenta.
Doteraz sa však v Sasku-Anhaltsku postarala len o škandály a o prvé stránky novín. Rovnako nebude kandidovať ani v tohtoročných parlamentných voľbách v tejto spolkovej krajine.
NPD, ktorej v súčasnosti naďalej hrozí zákaz, zase nemá svojich poslancov v žiadnom krajinskom Landtagu. Počas svojho najúspešnejšieho obdobia v 60. rokoch mala svoje zastúpenie až v siedmich parlamentoch. V septembrových voľbách do Bundestagu v roku 1998 získala len 0,3 percenta hlasov.
Rovnako v kríze sa nachádza aj ďalšia nemecká pravicová extrémistická strana Republikáni. Minulý rok stratili aj svoju poslednú baštu v južnej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko, keď tu vo voľbách získali len 4,4 percenta.
V predchádzajúcich krajinských voľbách ich volilo až 9,1 percenta voličov a mali teda zastúpenie v Landtagu. V posledných celonemeckých voľbách pred štyrmi rokmi tiež neoslnili a získali len 1,8 percenta.
Strana Schill pravicovoštátnej ofenzívy sudcu Ronalda Schilla získala v minuloročných krajinských voľbách v prístavnom Hamburgu až 19,4 percenta hlasov a Schill sa stal senátorom v rámci koalície únie s liberálmi v tomto slobodnom a hanzovom meste.
Na začiatku roku však strana stroskotala počas krajinských volieb v Sasku-Anhaltsku, keď získala len 4,5 percent hlasov voličov a brány Landtagu zostali pred ňou zatvorené.
V júni strana, ktorá podobne ako NPD, Republikáni a DVU vo svojom programe kladie dôraz na vnútornú bezpečnosť krajiny a prísnejšie tresty zločincom, oznámila, že bude kandidovať v celonemeckých voľbách.
ikr dem