BRUSEL. Vodca Národnej koalície sýrskych revolučných a opozičných síl Muáz Chatíb sa v pondelok prvýkrát predstavil na pôde európskych inštitúcií, keď sa na neoficiálnych rokovaniach stretol so šéfmi diplomacie v rámci Rady Únie pre zahraničné záležitosti v Bruseli.
Pred schôdzkou sa viacerí európski diplomati vyslovili za "zvýšenie štatútu" sýrskej povstaleckej koalície.
Na druhej strane sú členské štáty, ktoré žiadajú viac dôkazov, že toto zoskupenie má naozaj "inkluzívny" charakter: teda že naozaj reprezentuje záujmy všetkých členov spoločnosti, a že je zárukou budúceho mierového usporiadania Sýrie.
"Mali by sme im poskytnúť naše plné uznanie a nádejame sa, že tak budú postupovať aj ďalšie krajiny na zasadnutí Skupiny priateľov Sýrie v Marákeši koncom tohto týždňa," povedal na margo Chatíbovej koalície šéf britskej diplomacie William Hague.
Podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Guida Westerwelleho je stretnutie s Chatíbom jasným dôkazom, toho, že sýrska protivládna koalícia získava na význame.
Podľa šéfa nemeckej diplomacie ide o zoskupenie síl, ktoré vyjadruje legitímne požiadavky všetkých zložiek sýrskej spoločnosti, a preto by malo byť uznané zo strany Únie.
Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová povedala, že stretnutie je výbornou príležitosťou na predstavenie budúcich plánov a cieľov sýrskej opozície.
Podľa Ashtonovej je potrebné preskúmať aj možnosť postavenia sýrskeho prezidenta Bašára Asada pred Medzinárodný trestný súd v Haagu, čo však na druhej strane môže zmariť akékoľvek nádeje na politické rokovania o ukončení konfliktu.
Šéf britskej diplomacie okrem výziev pre svojich rezortných kolegov, aby zvýšili praktickú pomoc pre sýrsku opozíciu, pripustil aj úvahy o možnom trojmesačnom obmedzení embarga na dovoz zbraní, čo by malo pomôcť sýrskym povstalcom v ich boji proti vládnym silám.
Pripustil však, že takýto krok si vyžaduje veľmi starostlivé zváženie.
"Nikdy a v žiadnom štádiu konfliktu sme neposielali zbrane do krajín na Blízkom východe, v ktorých prebiehali boje, takže v plnej miere akceptujem všetky argumenty, ktoré túto skutočnosť zdôrazňujú," povedal Hague v súvislosti so zbrojným embargom.
Únia vyčlenila 30 miliónov na pomoc Sýrčanom
Finančná pomoc bude distribuovaná prostredníctvom Červeného kríža a Červeného polmesiaca.
BRUSEL. Európska komisia rozhodla o zvýšení humanitárnej pomoci pre občanov Sýrie, ktorí najviac trpia následkami občianskej vojny.
Eurokomisárka pre humanitárnu pomoc, ochranu civilistov a krízové situácie Kristaline Georgievová uviedla, že s dodatočnou sumou 30 miliónov eur celková pomoc Únie pre Sýriu dosiahne výšku 126 miliónov eur.
Nová humanitárna pomoc má za cieľ pomôcť okolo dvom miliónom obyvateľom Sýrie a väčšine zo 474-tisíc Sýrčanov, ktorí hľadajú bezpečie a úkryt v susedných krajinách.
Finančné zdroje sú určené na pokrytie základnej lekárskej starostlivosti pre zranených a najviac trpiacich, na nákup zásob základných potravín, vody a nevyhnutných sanitárnych zariadení.
"Vyše 1,2 milióna ľudí sa nachádza mimo svojich domovov v Sýrii a vyše pol milióna už prekročilo hranice do Jordánska, Libanonu, Turecka alebo Iraku," zhodnotila situáciu Georgievová.
Podľa jej slov takýto stav vecí volá po nových gestách zo strany Európy a novom prejave solidarity s trpiacimi a tiež s ich hostiteľmi, pokým sa nepodarí nájsť nejaké politické riešenie pre konflikt na území Sýrie.
S dnes odsúhlasenou sumou celková pomoc Európskej komisie a niektorých členských štátov pre Sýriu dosiahne vyše 310 miliónov eur, čo je vyše polovica z celkovej sumy, ktorú medzinárodné spoločenstvo vyčlenilo pre obete sýrskej krízy.
Najnovšia pomoc zo strany Únie bude distribuovaná prostredníctvom partnerov, ako je Červený kríž a Červený polmesiac, špecializovaných humanitárnych agentúr OSN či mimovládnych organizácií.
Podľa odhadov OSN zasiahla vojna v Sýria okolo štyri milióny ľudí. Z tohto počtu okolo 1,2 milióna obyvateľov sú takzvaní vnútorní presídlenci, čiže ľudia, ktorí museli opustiť svoje domovy.
Minimálne 474-tisíc Sýrčanov doteraz našlo dočasný domov v Jordánsku, Libanone, Turecku, Iraku a na severe Afriky.