SME

Európska únia prevzala Nobelovu cenu za mier

Podľa Van Rumpuya sa Európa z kontinentu vojen premenila na kontinent mieru.

Predseda Európskej Rady Herman Van Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a  predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.Predseda Európskej Rady Herman Van Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. (Zdroj: TASR/AP)

Nobelova cena za mier išla polmiliardovej Európskej únii. Hovorilo sa o dvoch svetových vojnách, zmierení i najväčšej kríze v Európe.

OSLO, BRATISLAVA. Od roku 1968 môžu Nobelovu cenu za mier dostať naraz traja ľudia, ale aj jedna organizácia. Včera ju v Osle prevzali traja najvyšší zástupcovia pre inštitúciu, ktorá spája 500 miliónov Európanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najprestížnejšie politické ocenenie včera slávnostne dostala Európska únia a prevzali ju prezident Európskej rady Herman van Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

SkryťVypnúť reklamu

K cene patrí aj 930–tisíc eur, ktoré pôjdu deťom vo vojnových konfliktoch.

Merkelová a Hollande stáli

Tlieskalo im tisíc hostí, medzi nimi 21 európskych premiérov a prezidentov vrátane premiéra Roberta Fica, ktorý si svoju neúčasť na poslednú chvíľu rozmyslel. Neprišli Česi, premiér David Cameron poslal za seba vicepremiéra Nicka Clegga. Ani Maďarsko nemalo zástupcu. Prezident János Áder pre sneh nemohol odletieť.

Európska únia dostala cenu za to, že viac ako 60 rokov prispieva k mieru, demokracii a dodržiavaniu ľudských práv v Európe. To včera pripomenul aj predseda nórskeho Nobelovho výboru Thorbjörn Jagland.

„Spolu musíme zabezpečiť, že nestratíme to, čo sme vybudovali na ruinách dvoch svetových vojen,“ vyhlásil a pripomenul 80 miliónov obetí vojny a extrémizmu v minulom storočí. Keď hovoril o zmierení Nemecka a Francúzska, v publiku sa na znak súhlasu postavili kancelárka Angela Merkelová a prezident Francois Hollande a za potlesku poklonili hosťom.

SkryťVypnúť reklamu

V dave sedeli aj štyria mladí Európania: 12-ročná Španielka, 16-ročná Talianka, 21-ročná Poľka a 23-ročný mladík z Malty, víťazi súťaže na tému Mier v Európe.

Kríza ohrozuje

Cenu preberá Únia v čase najhoršej krízy a v slávnostnom prejave to spomenul aj Jagland. Povedal, že európske krajiny by mali spolupracovať a vyvarovať sa nacionalizmu a protekcionizmu, aby sa neopakoval scenár udalostí, ktoré viedli k druhej svetovej vojne – ekonomická kríza v Nemecku a nástup nacionalizmu a nacizmu.

Európska únia prebrala slávnostne cenu v čase, keď jej podľa prieskumov dôveruje najmenej ľudí. Len 12 percent ľudí v celej Európe si podľa nemeckej BTA - Nadácie pre otázky budúcnosti si myslí, že európski politici sú pripravení na budúcnosť.

„Ľudia majú pocit, že prichádzajú len Jóbove zvesti a stále nevedia celú pravdu o rozsahu krízy v eurozóne,“ hovorí pre euractiv.de Ulrich Reinhard o prieskume, v ktorom oslovili 11-tisíc ľudí v desiatich krajinách Únie. V predvečer slávnostného odovzdania ceny protestovali v Osle stovky nespokojných Európanov.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Slávnostnú večeru chystajú s nižším rozpočtom

V Štokholne šetria. Aj finančná odmena, ktorá je súčasťou Nobelovej ceny, sa znížila z 1,5 milióna dolárov na 1,2 milióna.

ŠTOKHOLM. Viac ako 1200 hostí a 40 šéfov štátov a vlád sa dnes v Štokholme a Osle zúčastní na odovzdávaní Nobelových cien udeľovaných za zásadný vedecký výskum, technické objavy či za prínos pre ľudstvo, ako aj na následnej slávnostnej večeri v oboch metropolách.

Ako píše agentúra Reuters ohľadom príprav v Štokholme, je otázne, či niekto z hostí postrehne, že prestížne podujatie sa toho roku uskutočňuje s nižším rozpočtom v porovnaní s uplynulými rokmi.

Aj finančná odmena, ktorá je súčasťou Nobelovej ceny, sa znížila z 1,5 milióna dolárov na 1,2 milióna.

Usporiadatelia toho roku prehodnotili zmluvy s viacerými dodávateľmi, dokonca aj počet šoférov pre laureátov Nobelovej ceny je nižší a znížil sa aj počet ich hostí.

SkryťVypnúť reklamu

"Urobili sme nejaké škrty," priznal výkonný riaditeľ Nobelovej nadácie Lars Heikensten, ale odmietol zverejniť podrobnosti s tým, že hostia to ani nepostrehnú.

Vlani týždeň trvajúce slávnostné podujatia súvisiace s odovzdávaním Nobelových cien stáli v prepočte tri milióny dolárov. Zvyčajne je to príležitosť na prezentáciu najlepších švédskych šéfkuchárov, dizajnérov či umelcov. Kvetinovú výzdobu vlani letecky dopravili z Talianska.

Ani dnešné večerné podujatie v štokholmskej radnici nebude sparťanskou záležitosťou: detaily menu síce nie sú známe, ale ide o jednu z najväčších slávnostných večerí, aké sa usporadúvajú na svete.

Stolovať sa bude na viac ako 7000 kusoch porcelánu, pripravených je 10.000 súprav strieborných príborov a 5400 pohárov. Miesta v sále je tak málo, že usporiadatelia hostí požiadali, aby sa snažili predísť návšteve toaliet počas prestávky medzi jednotlivými chodmi, aby v bočných uličkách nebol stisk.

SkryťVypnúť reklamu

Pozvaní hostia musia dodržať prísny dress code: páni smú byť len vo fraku, dámy v dlhých šatách. Nemenej striktné sú aj pravidlá spoločenského správania: napr. prípitok je vo švédskom štýle, keď treba najprv uchopiť pohár, pozrieť spolustolovníkom do očí, zdvihnúť pohár, bez štrngnutia vypiť jeho obsah a pred tým, ako položia pohár na stôl, treba mať opäť očný kontakt s osadenstvom stola.

Formálnosť štokholmskej večere bude v protiklade s uvoľnenými pravidlami podobného podujatia v nórskom Osle, kde sa tradične odovzdáva Nobelova cena za mier a kde hosťom zaspieva austrálska speváčka Kylie Minogue.

TASR

O Liouvi nehovorí ani literát

Čína oslavuje. Nobelovku konečne získal miláčik režimu. O tom druhom mlčí.

PEKING, BRATISLAVA. Keď dostal v roku 2010 Nobelovu cenu mieru Liou Siao­po, čínske médiá mlčali. „Hovorili o iných cenách, nie o cene mieru. Ak aj niečo spomenuli, tak len v tom kontexte, že je to z nórskej strany urážka Číny,“ povedala pre SME americká dokumentaristka Alison Klaymanová, ktorá v tom čase žila v Číne.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes si v Štokholme prebral Nobelovu cenu za literatúru Liouov krajan Mo Jen. Reakcia je opačná, Mo je členom strany a miláčikom režimu. Chystajú mu múzeum, pomenujú po ňom školu, jeho diela sa predávajú vo veľkom.

Mo v októbri krátko po pridelení ceny povedal, že dúfa, že Liou „sa čím skôr dostane na slobodu“. Možné to je, no to by Liou musel zrejme prebrať komunistickú rétoriku a ukončiť svoj boj za ľudské práva, ktorý ho dostal do väzenia. A súhlasiť napríklad s cenzúrou, ktorú Mo v Štokholme na minulotýždňovej prednáške obhajoval. Tá je podľa neho nutná podobne ako bezpečnostné prehliadky na letiskách.

K 134 laureátom Nobelovej ceny, ktorí podpísali petíciu za Liouvo prepustenie, sa nepridá. „Vždy som bol nezávislý, a tak to mám rád. Keď ma niekto do niečoho tlačí, neurobím to,“ odbil na tlačovej konferencii otázku o Liouovi.

SkryťVypnúť reklamu

Matúš Krčmárik

Európska únia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 093
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 761
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 776
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 429
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 488
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 594
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 251
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 863
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu