RÍM, BRATISLAVA. Keď Silvio Berlusconi v sobotu oznamoval, že opäť zabojuje o premiérsky post, tváril sa, ako keby sa mu do toho veľmi nechcelo.
Novinárov si pozval na tréningové ihrisko svojho futbalového klubu AC Miláno. Aj im povedal, že pôvodne už kandidovať nechcel.
„Nie je to tak, že by sme nehľadali nástupcu. Hľadali a ako! Ale nikto taký nie je,“ napísal 76-ročný politik na Facebooku.
Berlusconi sa teda nakoniec „obetoval“. Podľa kritikov je za tým snaha vyhnúť sa súdnym procesom, keďže ako premiér by mal imunitu.
V októbri ho za daňové úniky zatiaľ neprávoplatne odsúdili na štyri roky väzenia, stále prebieha proces za platený sex s neplnoletou tanečnicou Ruby.
Záchranca Monti
Termín volieb zatiaľ známy nie je, no kampaň sa začala prakticky v sobotu. Len pár hodín po Berlusconiho tlačovom brífingu totiž premiér Mario Monti oznámil, že po schválení budúcoročného rozpočtu vo funkcii skončí.
Monti nastúpil do úradu pred rokom a jeho úradnícka vláda mala za úlohu riešiť zväčšujúcu sa ekonomickú krízu.
S podporou dvoch najsilnejších strán – stredoľavej Demokratickej strany a Berusconiho Ľudu slobody – zaviedol škrty, ktoré dostali Taliansko z najhoršieho.
Spočiatku mal aj podporu verejnosti, no tú stratil. V Ríme sa konalo niekoľko protestov.
Berlusconiho strana vo štvrtok stiahla svoju podporu vláde. „Nemôžem dovoliť, aby moja krajina spadla do nekonečnej špirály recesie, takto už nemôžeme pokračovať,“ vyhlásil Berlusconi.
Poslednou úlohou Montiho vlády tak bude presadenie rozpočtu, o ktorom by sa malo hlasovať v najbližších týždňoch. Po jeho rezignácii prezident rozpustí parlament a najneskôr v apríli sa uskutočnia predčasné voľby.
V nich bude mať Berlusconi, ktorý doteraz zvíťazil v troch z piatich volieb, ťažkú úlohu. Ľud slobody má len 15percentnú podporu voličov, čo je najmenej v histórii strany.
Okrem ľavičiarov ho predbehlo aj Hnutie piatich hviezd komika Beppeho Grilla.
Súper komunista
Berlusconi však už viackrát ukázal, že vie zvrátiť situáciu krátko pred voľbami. Jeho strana má dlhodobo horšie čísla v prieskumoch, ako sú reálne volebné výsledky.
Berlusconi navyše môže použiť taktiku, ktorá mu v minulosti vychádzala – protikomunistickú rétoriku. Členovia Demokratickej strany si totiž začiatkom mesiaca v primárnych voľbách zvolili na svoje čelo 61ročného bývalého komunistu Piera Luigiho Bersaniho.
Najvážnejší kandidáti na prezidenta tak majú spolu 137 rokov. „V čase, keď krajina potrebuje obnovu, to pre voličov nebude veľmi lákavá ponuka,“ napísala o blížiacej sa voľbe agentúra Reuters.