Ľudia prestávajú veriť politikom. Myslia si, že je vinný systém a treba ho nahradiť. Musí prísť nestranícky prezident, hovorí JAN FISCHER. Expremiér je favoritom prezidentských volieb.
V rozhovore pre náš denník ste ešte ako premiér povedali, že keď ste zvnútra spoznali dom, v ktorom bývajú politici, tak už sa doň nechcete vrátiť. Teraz to podľa prieskumov vyzerá, že máte najväčšie šance vrátiť sa do domu, teda do Pražského hradu. Čo zmenilo vaše rozhodnutie?
„Keď sa zrodila priama voľba, ktorá nahradila parlamentnú a videl som stav toho domu nazvaného česká politika, viedlo ma to k rozhodnutiu vrátiť sa do politiky ako nezávislý, nestranícky, občiansky kandidát s vôľou a chuťou zmeniť ten dom zvnútra i zvonku tak, aby sa doň vošli aj občania.“
Aký je stav domu?
„Ľudia nie sú spokojní. Ani sprava, ani zľava. To nie je len sociálna nespokojnosť, i keď aj tá v dôsledku zle komunikovaných alebo nepodarených reforiem. Tá nespokojnosť je tu aj preto, že politici zabúdajú na tých, ktorí ich zvolili. Sprivatizovali si svet politiky pre seba a neotvorili ho pre dialóg s občianskou spoločnosťou. Politika nie je priehľadná, a preto nie je uveriteľná. Je to veľká kríza dôvery vo veľkú politiku. Prezident zvolený priamo je dokonca povinný prispieť k zmene politickej kultúry. Ak by tá zmena nebola možná, tak by som zostal v Londýne.“
Jan Fischer
Plusy a mínusy
+ nestranník,
+ ako premiér (2009-2010) bol najpopulárnejším politikom, dôverovalo mu 83 percent Čechov,
+ v prieskumoch vedie pred Milošom Zemanom o desať percent, volilo by ho 33 percent,
– v politike zastával iba úrad,
– v rokoch 1980 až 1989 bol členom KSČ,
– v kampani ho podporuje kontroverzný mediálny magnát Jaromír Soukup, ktorý mal stáť za pádom vlády Mirka Topolánka
Česi chcú zmenu
Keď ste dostali ponuku na premiéra, vaša manželka mala na premyslenie tri hodiny. Ako dlho ste zvažovali s rodinou rozhodnutie kandidovať za prezidenta?
„Našťastie, podstatne dlhšie. Nebolo to tentoraz spojené s ponukou, ale skôr s dopytom. Česká spoločnosť volá po zmene a mnoho ľudí je presvedčených, že na Pražskom hrade by mal byť nezávislý a naozaj nestranícky kandidát. Dlho sme o tom hovorili s manželkou, synom, rodinou a potom padlo áno.“
Podporí vás rodina v kampani?
„Áno, manželka aj syn, ktorý študuje v Škótsku a keď sa vráti na vianočné prázdniny, tak s nami prežije celú kampaň.“
Pre vás je to prvá takáto kampaň. Aká je to pre vás skúsenosť komunikovať s davom?
„Nikto na to nebol zvyknutý, nikto sa doteraz neuchádzal o úrad prezidenta republiky v priamej voľbe. Je to nové pre nás aj pre voličov. Ja dodávam, že v Česku sme nemali žiadne voľby v zime a po Vianociach a po advente, to robí kampaň zvláštnou a má to vplyv na jej dávkovanie. Komunikovať s ľuďmi mi problém nerobí, skôr sa učiť, aká je kampaň veľmi premenlivá.“
Bývalý premiér Mirek Topolánek vás veľmi nevyberane označil za žida, ktorý uhne pre svoj charakter. Neobávate sa neférových útokov pre váš pôvod počas kampane?
„Ja to považujem za uzatvorenú záležitosť a nechcem sa k nej vracať. Som rád, že žijem v krajine, ktorej zakladateľom bol T. G. Masaryk a už vtedy bol antisemitizmus niečo, čo sa nepatrilo a verím, že nám to ostalo. Nehovorím, že antisemitizmu sa Česká republika zbavila úplne, to asi žiadny štát na svete, ale rozhodne to nepreceňujem. Mne akékoľvek prejavy extrémizmu, xenofóbie, homofóbie, militantné postoje k menšinám či predsudky, akékoľvek náboženské, rasové, nesmierne prekážajú a budem proti nim veľmi dôsledný.“
Strácame vieru v demokraciu
Vo funkcii premiéra ste boli štrnásť mesiacov. Aká je tá skúsenosť, ktorú si z politiky vezmete na Pražský hrad?
„Komunikácia s politikmi, úroveň komunikácie s verejnosťou. Viem, ako sa vyplatila slušnosť, serióznosť, otvorenosť, priehľadnosť, že aj nepríjemné opatrenia, ktoré moja vláda musela prijímať v najhlbšej hospodárskej kríze pri viac ako štvorpercentom poklese, sa dajú vysvetliť a priblížiť verejnosti, aby ich prijala. Plus tá veľká medzinárodná skúsenosť, ktorá mala presah aj do môjho pôsobenia v Európskej banke pre obnovu a rozvoj, kde som zodpovedal za medzinárodné styky banky. Ja som za tie dva roky stretol viac premiérov a prezidentov ako za čias premiérovania.“
Podľa prieskumov vás Česi označujú za človeka, ktorý je schopný previesť krajinu ekonomickou krízou. Súhlasíte?
„Ja som rád, že to takto vidia, lebo je to nesmierny záväzok. Nie je to len ekonomická kríza, ale hlboká kríza dôvery v českú politiku a celý môj program je postavený tak, aby som obnovil dôveru v politiku. Nám nesmierne chýba nádej a bez nej strácame vieru v seba, strácame vieru v organizáciu vecí. Čoho sa veľmi obávam je, aby sme nestrácali vieru v demokraciu.“
A strácate?
„Nie masovo, ale začína sa to. Nie dobrý stav ekonomiky, sociálne vplyvy niektorých reforiem, neutešený stav politiky, to všetko môže podmínovať dôveru v demokraciu, že je vinný systém a že ho treba niečím nahradiť. To je potom čas pre falošných prorokov, populistov, čas pre ponuky jednoduchých riešení, často s tým, kto za to môže, čo sú väčšinou menšiny, migranti. A to otvára dvere extrémizmu.“
Za extrémistickú ste označili i komunistickú stranu. Ako jediný z kandidátov na hlavu štátu ste jasne povedali, že by ste mali problém vymenovať do vlády komunistov. Prečo?
„Dal som najavo, že by som dal prednosť, keby som mohol vymenovať vládu z demokratických strán. Ja nijako neupieram KSČM jej legitimitu, je to strana, ktorá má dôveru pomerne stabilného percenta voličov, ale z jej programu čítam, že je to strana, ktorá sa nestotožňuje so zahraničnopolitickým smerovaním a ukotvením tejto krajiny. Má vyhranený postoj k NATO a EÚ a to ma oprávňuje povedať, že to, k čomu sme sa tu pred 23 rokmi prihlásili, sa táto strana nehlási, a preto by som mal problém vymenovať vládu zloženú aj z komunistov.“
Členstvo v KSČ bolo chybou
Vy sám ste boli členom komunistickej strany deväť rokov. Teraz sa objavili bilbordy, ktoré vám to pripomínajú s heslom v KSČ boli tí najlepší? Čo na to hovoríte?
„Členstvo v KSČ som viackrát označil za chybu, ktorá sa stala pred 30 rokmi. Ak sa niekto rozhodne viesť kampaň, ktorá je nielen neetická, ale porušuje i platné zákony, svedčí to o ňom samom. Je zrejmé, že návrhu na zmenu českej politiky, s ktorým prichádzam, sa niektorí naozaj boja.“
V najbližších dňoch plánujete navštíviť Slovensko. Sme súčasťou predvolebnej kampane?
„Ja už som navštívil Nemecko, Spojené štáty, pripadá mi celkom prirodzené navštíviť krajinu, ktorá mi je najbližšia. Slovensko je krajina, ktorá na rozdiel od Česka neprechádza recesiou, dokázala uskutočniť mnoho reforiem, ktoré sa nám nepodarili, alebo sme ich nedotiahli, je to krajina, ktorá má euro, my nemáme, je to krajina, ktorá je členom eurozóny, my nie sme. Čiže, je to príležitosť vymeniť si názory na Európsku úniu, na súčasný svet. Nie je to, samozrejme, kampaň, ale príležitosť podeliť sa o názory so slovenskými politikmi a zástupcami neziskového sektora či akademikmi, to je vždy užitočné. Mám veľmi dobré vzťahy so súčasným premiérom i bývalou premiérkou.“
Takže, prvá cesta v úrade prezidenta by viedla na Slovensko?
„Ja to považujem za úplne prirodzené. Hoci ako premiér som v tomto pravidle musel urobiť výnimku, čo som veľmi ľutoval, ale tlak vtedajšieho českého predsedníctva v EÚ bol taký silný, že som musel ísť najprv do Bruselu. Teraz by bola prvá cesta určite na Slovensko.“
Ako by ste sa ako prezident postavili k takým korupčným kauzám ako zatknutie Davida Ratha či poslancov v parlamente Víta Bártu a Škárka, ktorí sú odsúdení, ale nechali si mandát?
„Korupcia je skutočne niečo, čo má rozkladnú povahu, to drví stav mysle českej spoločnosti, percepcia vnímania korupcie je to silnejšie, než je korupcia sama. Zlé je, že korupcia prenikla do vysokej politiky, nepriehľadnosť financovania politických strán, odklon verejných peňazí niekde, kam nepatria, stranícke pokladnice alebo vrecká sprostredkovateľov. Nedokázali sme odovzdať ten cezgeneračný odkaz napriek tomu, ako tú korupciu neznášame, že je to niečo, čo sa nerobí v slušnej spoločnosti. Tak ako keď ukradnete osminku masla v potravinách, to vie každé dieťa, neskôr už to nefunguje. Potrebný je návrat vlády práva.“
Čo urobíte, keď neuspejte vo voľbe prezidenta?
„Ja robím všetko preto, aby som vyhral, pretože do volieb sa ide preto, aby ste vyhrali a presvedčili ľudí o svojom programe. Nepracujem na pláne B. Vždy som však mal profesiu, ktorá ma dokázala uživiť, a v tom by som pokračoval. Každý politik by mal byť niečím predtým. Politici, ktorí strávili celý aktívny život len politikou, nie sú vždy pre politiku to najlepšie vybavenie.“
Čísla vie vysvetliť
Študentom sa páčil ako premiér, brali by ho aj za prezidenta.
BRNO. Mnohí o ňom hovoria, že je to muž bez názorov a postojov, ale v aule Podnikateľskej fakulty Vysokého učenia technického v Brne, si to myslí málokto. Študenti ju zaplnili do posledného miesta, ostatní stoja.
Prednáška populárneho expremiéra a bývalého viceprezidenta Európskej banky pre obnovu a rozvoj v Londýne o českej ekonomike v čase eurokrízy má veľký ohlas. „Mal vtipné dodatky a dobré odpovede na otázky, určite má jasné postoje, čo sa týka ekonomických otázok,“ hovorí študent 2. ročníka Vojtech Jelínek.
Fischer zabodoval aj u dekana fakulty Stanislava Škapu, ktorý opakuje, že to bola apolitická prednáška, ktorá nemá nič spoločné s kampaňou. Taká istá apolitická ako bola pred týž〜dňom prednáška iného kandidáta na prezidenta a expremiéra Miloša Zemana.
„Jan Fischer má veľký prehľad, vie dobre interpretovať čísla a vysvetliť, čo znamenajú,“ hovorí po prednáške Škapa. On nechce na akademickej pôde hovoriť o politike či koho bude voliť za prezidenta.
Študent Vojtech Jelínek bol rozhodnutý už pred prednáškou.
„Na 90 percent som chcel voliť Fischera, bol veľmi dobrým premiérom a bude aj dobrým prezidentom. Prednáškou u mňa ešte viac zabodoval,“ hovorí.
Teší sa, že Česi budú môcť prvý raz voliť hlavu štátu priamo. „Je to naša voľba voliť človeka, ktorý nás bude reprezentovať a neurobí nám vo svete hanbu,“ dodáva.
Fischer má veľkú šancu. Bývalý šéf českého štatistického úradu prekvapil Čechov v úrade premiéra ako muž, ktorý zvládol nátlak veľkých politických strán. Ako prezident by mohol byť pre mnohých tým, kto vráti Čechom dôveru v politiku a politikov.