Agentúrne spravodajstvo sme o 19:20 nahradili autorským článkom denníka SME.
KÁHIRA, TEL AVIV. Egyptský prezident Muhammad Mursí napokon ustúpil a vzdal sa právomocí, ktoré si sám udelil a ktoré mu garantovali takmer absolútnu moc. Anulovaním dekrétu o kompetenciách však celkom neuspokojil egyptskú opozíciu.
Nezrušil totiž kontroverzné referendum o novej ústave. Malo by byť už tento víkend a opozícia hovorí, že text ústavy, o ktorom sa bude hlasovať, je viac ako problematický.
Okrem toho, že nezabezpečuje občianske či menšinové slobody a práva, ide príliš v duchu islamistických predstáv o usporiadaní spoločnosti.
Bratstvo má podporu
Fakty
Nová ústava
Nová ústava má zakončiť zmeny, ktoré sa začali revolúciou z februára 2011.
Na jej tvorbe sa najviac podieľali islamisti, väčšina liberálov z komisie odišla.
Schváliť ju majú ľudia v referende v polovici decembra.
Mursí je presvedčený, že ústava mu prejde, lebo Moslimské bratstvo, ktoré ho podporuje, je v Egypte stále relatívne populárne.
Svoju silu však ukázala aj sekulárna opozícia. Jej podporovatelia sedeli na káhirskom námestí Tahrír, kým sa Mursí nevzdal problematického dekrétu.
Faktom však je, že opozícia dosiahla svoje až po tom, čo do politickej krízy, ktorá mala čoraz násilnejší charakter, vstúpila egyptská armáda.
V sobotu vydala prvé stanovisko od začiatku súčasnej krízy, v ktorom varovala pred tým, aby sa Egypt „nedostal do tmavého tunela, čo by malo katastrofálne dôsledky“. Armáda tiež naznačila, že v prípade potreby bude musieť chrániť štátne inštitúcie.
V minulosti to zväčša znamenalo armádny prevrat. Armáda mala za režimu Husního Mubaraka, ktorý mal sám vojenskú minulosť, silné slovo a vystupovala ako ochrankyňa sekulárneho charakteru štátu.
Po Mubarakovom páde si stále drží vplyv, no už nie tak otvorene.
„Vstup armády do celej krízy bol kľúčový. Armáda dala Mursímu jasne najavo, že ak neurobí ústupky opozícii, nepodarí sa mu udržať stabilitu a jednotu Egypta,“ povedal agentúre AFP Wayne White z washingtonskej Rady pre Blízky východ.
Len manévruje
Hoci cez víkend sa v Egypte protesty podľa svetových agentúr relatívne upokojili, nemusí to znamenať, že opozícia, ktorá sa nechá upokojiť Mursího gestom.
Minimálne časť opozície, hlavne mladí občianski aktivisti tvrdia, že Mursí len manévruje, „aby ohlúpil ľudí“ a že v protestoch treba pokračovať, kým sa nevzdá aj myšlienky na referendum.
Niektoré opozičné skupiny sú však umiernenejšie a sú ochotné pristúpiť na dialóg s prezidentom.
Ten je však pod tlakom Moslimského bratstva, ktoré sa nechce vzdať referenda. Prezidentský palác tvrdí, že Mursí referendum nemôže stiahnuť, lebo ho vyhlásil v zákonnej lehote.