WASHINGTON. Spojené štáty sú znepokojené rastúcim vplyvom islamských fundamentalistických skupín v Sýrii vrátane Frontu al-Nusrá, ktorý je napojený na teroristickú sieť al-Kájda.
Novinárom to povedal hovorca ministerstva zahraničia Mark Toner.
Teroristov zaradia na zoznam
USA už na budúci týždeň plánujú zaradiť Front al-Nusrá na zoznam zakázaných teroristických skupín.
"Aj keď tvoria len malú časť opozície voči (Baššárovi) Asadovi, vieme, že takéto skupiny sa snažia zneužiť prostredie, aké tam roky pestoval al-Assad," vyhlásil Toner s tým, že Washington má z týchto skupín "stále väčšie obavy".
Front al-Nusrá bol neznámou skupinou pred začatím občianskeho konfliktu v marci 2011. Odvtedy sa prihlásil k viacerým bombovým útokom, najmä v mestách Damask a Halab.
Islamistické sýrske skupiny, ktoré taktiež bojujú proti Asadovmu režimu, chcú vytvoriť v Sýrii islamský štát založený na prísnom práve šaría.
"Nereprezentujú vôľu sýrskeho ľudu," vyhlásil Toner s tým, že "Sýrčania nechcú vymeniť jednu tyraniu za druhú".
USA a Rusko sa krízu snažia riešiť spoločne
Dve superveľmoci USA a Rusko rozdelené v otázke konfliktu v Sýrii sa vo štvrtok opäť pokúšali nájsť spoločnú reč.
Nové diplomatické snahy podnietili obavy z použitia chemických zbraní režimom v Damasku, pričom sa objavili náznaky, že Moskva by mohla obmedziť svoju podporu prezidentovi Baššárovi Asadovi.
Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová a jej ruský kolega Sergej Lavrov rokovali spolu v Dubline na okraji bezpečnostnej konferencie v čase, keď už postup povstalcov preniesol 20-mesačnú vojnu na prah hlavného mesta Damask.
Clintonová: Neexistuje jednoduché riešenie krízy v Sýrii
Clintonová vyjadrila názor, že si nikto nemôže robiť ilúzie o tom, aké ťažké bude nájsť riešenie krízy v Sýrii.
Clintonová sa spolu s Lavrovom stretli s osobitným vyslancom OSN pre Sýriu Lachdarom Brahímím.
Podľa Clintonovej slov sa spolu s Lavrovom zaviazali podporovať obnovenú snahu Brahímího o politický prechod moci v Sýrii na základe júnovej ženevskej deklarácie.
"Bolo to dôležité stretnutie, ale iba začiatok," povedala Clintonová na tlačovej konferencii v Belfaste, kde sa stretne s predstaviteľmi severoírskej regionálnej vlády.
Vývoj v Sýrii označila za veľmi nebezpečný aj pre susedné krajiny. Zdôraznila potrebu spolupracovať s Brahímím, aby sa vytvoril sústredený, skutočný tlak, uviedla agentúra Reuters.
Brahímí uviedol, že obe strany nedospeli síce k prelomovej dohode, chcú však hľadať "kreatívne" riešenie patovej situácie.
Stretnutie tak aspoň prinieslo nádej, že Rusko a Spojené štáty, ktoré majú na udalosti v Sýrii úplne odlišné názory, predsa len dospejú ku kompromisu.
Šéfka americkej diplomacie zopakovala, že Spojené štáty stoja pri sýrskom ľude v procese prechodu, ktorý má vyústiť do zjednotenej, demokratickej Sýrie, reprezentujúcej všetkých jej obyvateľov.
Dodala, že súčasťou tejto budúcnosti pravdepodobne nebude môcť byť sýrsky prezident Bašár Asad.
Moskva stráca trpezlivosť
Rusko doteraz bránilo rezolúciám proti Sýrii v Bezpečnostnej rade OSN, posledné vyjadrenia ruských predstaviteľov však indikujú, že aj Moskva s Asadom pomaly stráca trpezlivosť.
"Zdieľali sme a zdieľame názor, že existujúca vláda v Sýrii by mala plniť svoju funkciu, čas však ukázal, že táto úloha je nad jej sily," uviedol podľa agentúry Interfax Vladimir Vasilijev, zástupca vládnej strany Jednotné Rusko v ruskom parlamente.
Predstavitelia amerického ministerstva zahraničia oznámili, že obe strany budú pokračovať v rokovaniach s Brahímím v nadchádzajúcich dňoch, pričom ich predmetom bude politický prechod v Sýrii.
Pan Ki-mun: Použitie chemických zbraní Sýriou by bolo ohavným zločinom
Viacero krajín opakovane varovalo Asadovu vládu pred použitím chemických zbraní.
ISLAHIYE. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dnes uviedol, že nevie o žiadnych potvrdených správach o tom, že sa sýrsky prezident Bašár Asad pripravuje použiť chemické zbrane. Ak by to však urobil, išlo by o "ohavný zločin".
Viacero západných krajín tento týždeň opakovane varovalo Asadovu vládu pred použitím chemických zbraní.
Odvolávali sa pritom na spravodajské informácie, ktoré podľa USA ukazujú, že sa Damask môže pripravovať na nasadenie bojového plynu.
"V poslednom čase dostávame alarmujúce správy, že sýrska vláda sa môže pripravovať na použitie chemických zbraní. Nemáme potvrdené správy o tejto záležitosti," povedal Pan Ki-mun po návšteve sýrskeho utečeneckého tábora v Turecku.
"Avšak ak je to tak, potom to bude hanebný zločin... Viem, že mnohí svetoví lídri sa pridali k výzvam, aby ich nepoužíval, a varovaniam, že to bude mať enormné následky," citovala šéfa OSN agentúra Reuters.
Pan Ki-mun tiež informoval, že vo štvrtok hovoril s riaditeľom Organizácie pre zákaz chemických zbraní o spôsoboch, ako možno takéto správy vyšetriť, zatiaľ však neexistuje konkrétny plán.
Vyzval zároveň Bezpečnostnú radu OSN, aby zaujala jednotné stanovisko a podnikla kroky zamerané na ukončenie sýrskeho konfliktu. Krviprelievanie podľa neho môže zastaviť len politické riešenie.
Medzinárodné spoločenstvo však dosiaľ nezačalo diskusie o možnosti poskytnutia bezpečného odchodu Asada a jeho rodiny zo Sýrie v prípade, ak sa ho podarí presvedčiť, aby odišiel.
TASR