Göteborg 15. júna (TASR) - Na bojové pole sa dnes zmenilo centrum západošvédskej metropoly Göteborg, kde sa koná summit Európskej únie (EÚ). Zranení boli najmenej štyria policajti a desiati demonštranti, informoval veliteľ göteborskej polície Haakon Jaldung.
Stovky demonštrantov vytrhávali dlažobné kocky a dopravné značky, rozbíjali výklady obchodov, priečelia bánk a hotelov a demolovali a zapaľovali pouličné kaviarničky a lavičky. Až krátko popoludní zavládol v druhom najväčšom švédskom meste, ktoré je domovom pre 780.000 obyvateľov, na chvíľu relatívny pokoj. Göteborčania s rozčarovaním a smútkom pozerali na vyplienené obchody, dymiace zvyšky reštaurácií a poškodené budovy.
Švédsky premiér Göran Persson vyjadril smútok nad násilnosťami, ktoré sprevádzajú rokovanie summitu. "Som smutný z tohto deštrukčného správania sa," citovala premiéra švédska agentúra TT.
Írskemu ministrovi financií Charliemu McGreevymu znemožnili manifestácie zúčastniť sa na obede s kolegami z EÚ, ktorí rokovali o rozšírení únie po írskom zamietnutí Zmluvy z Nice. Švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová opísala situáciu v meste ako "súčasne tragickú aj znepokojujúcu", podľa švédskych médií ju najlepšie vystihovalo slovo chaos.
Dnešné nepokoje možno priradiť k najnásilnejším v histórii summitov EÚ. Hoci aj v Nice vlani v decembri došlo k zrážkam, nedosiahli rozsah nepokojov v Göteborgu.
Demonštrantov dnes rozohnala až poriadková polícia v plnej bezpečnostnej výzbroji za pomoci psov a jazdnej polície. Potom nastúpila upratovacia čata, ktorá rozoberala barikády zo zapálených pneumatík a vytrhaných dlažobných kociek.
Stovky mladých ľudí s čiernymi a červenými anarchistickými zástavami, v kuklách či prilbách, ozbrojených železnými tyčami z dopravného značenia, si však aj potom v malých skupinkách robili posmech z policajných síl, čo viedlo k sporadickým potýčkam v uliciach mesta.
"Sú to chuligáni. Treba ich odlíšiť od demonštrantov. Použijeme voči nim všetky prostriedky, ktorými disponujeme," varoval veliteľ polície.
Polícia demonštrantom zhabala doma vyrobené bomby a zápalné fľaše. Ich výrobu pripísala piatim Dánom, ktorých zatkla v utorok pre podozrenie z plánovania sabotážnych akcií počas summitu. Vo štvrtok, keď Göteborg navštívil americký prezident George W. Bush, zadržala polícia 455 ľudí, predovšetkým Dánov, Nemcov a Holanďanov.
"Bolo by vhodnejšie robiť takéto summity mimo miest, ako to bolo napríklad v Lisabone," vyjadril sa šéf polície.