SME

Laureát Nobelovej ceny sa vyhol výzve na prepustenie väzneného

Novú vlnu tlaku na prepustenie laureáta Nobelovej ceny spôsobilo udelenie Nobelovej ceny za literatúru spisovateľovi píšucemu pod menom Mo Jen.

(Zdroj: TASR/AP)

Novú vlnu tlaku na prepustenie laureáta Nobelovej ceny spôsobilo udelenie Nobelovej ceny za literatúru spisovateľovi píšucemu pod menom Mo Jen, ktorý údajne spolupracoval s komunistami.

PEKING. Čínsky spisovateľ Mo Jen, ktorý je laureátom tohtoročnej Nobelovej ceny za literatúru, sa vyhol priamej výzve na prepustenie väzneného disidenta, spisovateľa Liou Siao-poa, nositeľa rovnakého ocenenia za rok 2010.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Už som svoj názor na túto vec povedal," vyhlásil dnes Mo Jen na tlačovej konferencii v Štokholme, ktorá sa uskutočnila deň pred slávnostným odovzdávaním Nobelových cien.

SkryťVypnúť reklamu

V októbri, niekoľko dní po oznámení mena laureáta Nobelovej ceny za literatúru, Mo Jen na tlačovej konferencii vo svojom rodisku na otázku novinárov ohľadom väzneného kolegu vyjadril "vieru, že Liou získa slobodu tak skoro, ako to bude možné".

Niektoré čínske exilové skupiny označili tento jeho výrok za odvážny a zámerne dvojzmyselný, aby vytvoril priestor pre vyjednávanie medzi Liouom a vládou; iné ho kritizovali ako nehodný nositeľa Nobelovej ceny.

Na dnešnej tlačovej konferencii Mo Jen pripomenul, že Nobelovu cenu dostal za literatúru, nie za politiku, píše agentúra Reuters.

Kým Mo Jenovi prívrženci tvrdia, že si cenu zaslúži už len za samotné literárne dielo, jeho kritici sú presvedčení, že v Číne sa nedá tvoriť bez toho, aby autor nebral do úvahy a nevnímal aj politický kontext, v ktorom jeho dielo vzniká.

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím, že by si zaslúžil cenu, keby hovoril o reálnom stave slobody vyjadrovania v Číne, najmä o tom, prečo spisovatelia akceptujú cenzúru a používajú autocenzúru pri písaní svojich diel," vyhlásil Patrick Poon z hongkonskej pobočky nezávislého čínskeho PEN-klubu.

Spisovateľ Jü Ťie, žijúci v americkom exile, na margo Mo Jenovej poznámky uviedol, že je to "pokrok, ale ani zďaleka to nestačí". Podľa jeho názoru by mal Mo navštíviť väznenú Liouovu manželku ako ústretové gesto voči disentu.

Medzičasom dnes tlačová agentúra AP zverejnila rozhovor s Liouovou manželkou Liou Sia, ktorá je v domácom väzení, kým jej manžel si odpykáva 11 rokov väzenia za spoluúčasť na príprave Charty '08, ktorej cieľom bolo presadiť v Číne demokratické reformy. Ide o prvý rozhovor s ňou za posledných 26 mesiacov, ktorý sa podaril vďaka krátkej neprítomnosti jej strážcov - podľa AP si odskočili na obedňajšiu prestávku.

SkryťVypnúť reklamu

Liou Sia v rozhovore popísala, aký absurdný a emocionálne vyčerpávajúci život v domácom väzení vedie, odkedy jej manžel v roku 2010 dostal Nobelovu cenu za literatúru. Svoju a manželovu zúfalú situáciu porovnala s pompéznym oslavovaním, ktorého sa dostalo Mo Jenovi od čínskeho vedenia.

Liou Sia žije v dvojposchodovom dome v Pekingu bez prístupu k internetu alebo telefónu. Vychádzky má povolené len raz za týždeň: na nákup a návštevu rodičov.

Raz do mesiaca ju odvezú na návštevu k manželovi. Zatiaľ nie je jasné, kedy jej návštevy úrady povolili, pretože vyše roka ich mala zakázané. Dva dni po oznámení, že Liou Siao-po sa stal nositeľom Nobelovej ceny, ho totiž Liou Sia navštívila a potom zverejnila jeho posolstvo, že cenu venuje tým, ktorí v roku 1989 zahynuli po krvavom potlačení protivládnych protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men).

SkryťVypnúť reklamu

"Žijeme na absurdnom mieste. Bola som pripravená na dôsledky toho, že Liou Siao-po získal Nobelovu cenu. Ale skutočne mi nikdy nezišlo na um, že keď ju získa, nebudem môcť opustiť svoj dom. Je to také absurdné! Myslím, že ani Kafka by nič absurdnejšie a neuveriteľnejšie ako toto nedokázal napísať," uviedla Liou Sia.

Ako pripomína agentúra AP, zaobchádzanie čínskych úradov s Liou Sia označili mnohí ľudskoprávni aktivisti za najtvrdšiu odvetu voči rodine za získanie Nobelovej ceny. Hovoriť manželovi o tom, že je v domácom väzení, má Liou Sia zakázané. Napriek tomu má pocit, že o tom vie. "Povedala som mu, že prechádzam niečím podobným ako on," uviedla.

Liou Siao-po si odpykáva štvrtý z jedenástich rokov trestu väzenia za pokus o štátny prevrat, ktorého sa podľa čínskeho režimu dopustil spísaním, šírením a propagovaním Charty '08 s cieľom presadiť v Číne demokratické reformy.

SkryťVypnúť reklamu

Práve jeho vyše 20 rokov trvajúci nenásilný zápas za dodržiavanie ľudských práv v Číne citoval Nobelov výbor v roku 2010 ako dôvod na udelenie ceny za literatúru.

Pekinská vláda však toto rozhodnutie ostro kritizovala s tým, že Nobelov výbor si pokazil povesť, keď vyznamenal väzneného kriminálnika.

O dva roky neskôr hnev v Pekingu vystriedalo nadšenie z vyznamenania Mo Jena Nobelovou cenou v rovnakej kategórii. Čínska vláda totiž nadšene uvítala ocenenie tohto autora, o ktorom je v Číne známe, že spolupracoval s komunistickým režimom, keďže sa podieľal na cenzorských zásahoch. Preto aj čínski disidenti, ale i ľudskoprávni aktivisti z iných krajín kritizovali voľbu Nobelovho výboru.

Čína

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 110
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 871
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 901
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 380
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 924
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 590
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 214
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 2
Ilustračné foto

Pakistanský premiér odsúdil útok a prisľúbil, že vakcinácie budú naďalej pokračovať.


TASR 2

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu