Nová ústava nezaručuje dosť práv sekulárnym občanom ani menšinám, obáva sa opozícia pred plánovaným referendom.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
TEL AVIV, KÁHIRA. Prezidentský palác v Káhire strážia tanky a obrnené vozidlá. Nasadili ich tam vo štvrtok ráno po dramatickej noci, keď pri zrážkach medzi prívržencami a odporcami prezidenta Muhammada Mursího zahynulo najmenej päť ľudí a niekoľko stoviek sa zranilo.
Zrážky pokračovali aj vo štvrtok napriek prítomnosti tankov. Rozšírili sa aj do ďalších egyptských miest.
Blížiace sa referendum
Režim nasadením tankov naznačuje, že nemieni tolerovať násilie, ktoré podľa opozície rozdúchava Moslimské bratstvo blízke prezidentovi.
Zároveň však naznačuje, že je ochotný vyjednávať o texte novej ústavy. Egypťania ju dostanú na hlasovanie v referende už o osem dní.
Opozícia však hovorí, že v ústave chýbajú požiadavky sekulárnych občanov, menšín a príliš sa odvoláva na islamské právo. Nepáči sa jej ani, že prezident celý proces schvaľovania ústavy urýchlil z politických dôvodov.
Opozícia žiada, aby sa prezident Mursí vzdal kompetencií, ktoré si udelil. Sú aj skupiny, ktoré žiadajú jeho rezignáciu.
Prezident, zdá sa, čiastočne prehodnotil svoje rozhodnutie a údajne je ochotný vypočuť požiadavky opozície.
Zároveň však trvá na tom, aby sa referendum uskutočnilo 15. decembra, ako rozhodol. Možnosť dialógu alebo kompromisu v takom krátkom čase a v situácii, keď je v Egypte otvorená politická kríza, je však značne limitovaná.
Demonštrácie sa nekončia
Opozícia pripravuje ďalšie protesty. Tvrdí, že budú nenásilné, ale mimo Káhiry jej prívrženci už údajne podpálili dva úrady Moslimského bratstva.
Prívrženci islamistov sa zase púšťajú do bitiek s opozičnými fanúšikmi. Jeden zo šéfov opozície, Muhammad Baradej upozorňuje, že situácia v krajine sa rýchlo polarizuje a „môže prísť k niečomu ešte horšiemu“.
Obrázky z Káhiry sú veľmi podobné tým z februárovej revolúcie 2011. Znepriatelené tábory na seba útočia, v okolí prezidentského paláca sú príslušníci prezidentskej gardy a polície.
Armáda, ktorá vždy v Egypte hrala rolu silného muža, si vo štvrtok sadla za jeden stôl s Mursím.
Analytici neočakávajú upokojenie situácie, skôr naopak. Tvrdia, že súčasný spor v Egypte je o miere slobody, ktorú bude krajina občanom garantovať.
Nemenovaný občiansky aktivista povedal pre televíziu France 24, že im ide o to, aby sa prezident Mursí nestal Mubarakom s bradou.