Praha 15. júna (TASR) - Max Rostock jeden zo štyroch nacistov, ktorým bývalý československý prezident Antonín Zápotocký v roku 1953 udelil tajne milosť, pôsobil ako agent československej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Ako dnes uviedol pre TASR hovorca Úradu pre vyšetrovanie a dokumentáciu zločinov komunizmu (ÚDV) Jan Srb, v archívoch bývalej rozviedky našli aj zväzok ďalšieho nacistu Ernesta Hitzegrada, s ktorým však ŠtB napokon nespolupracovala.
ÚDV nedávno zverejnil informácie, podľa ktorých exprezident Zápotocký udelil tajne milosť štyrom nacistickým zločincom odsúdeným na smrť za vojnové zločiny. Ich tresty boli najskôr znížené na doživotie a neskôr dostali milosť.
Podľa archívnych záznamov Max Rostock, ktorý bol odsúdený za osobnú účasť na likvidácii dediny Lidíc, v čase výkonu trestu v decembri 1959 podpísal spoluprácu s ŠtB. Po tom, čo Rostocka vo februári 1960 prepustili, dostal sa do Nemecka. Medzitým dostal tajný kurz, napríklad na používanie tajného písma. Ako uviedol Srb, ŠtB v tom čase zverejnila informácie, podľa ktorých Rostock vlastne ani v Lidiciach nebol a niekomu za vojny dokonca pomáhal. Dostal úlohu vrátiť sa do miesta svojho bydliska v Nemecku, odkiaľ mal podávať správy. "Ako dlho to fungovalo, či správy podával, to je zatiaľ predmetom skúmania," dodal Srb.
Okrem Rostocka a Hitzegrada Zápotocký omilostil ešte Richarda Schmidta, ktorý bol odsúdený za to, že ako veliteľ divízie nechal ostreľovať sídlo partizánov slovenskú dedinu Beníky pri Košiciach. Štvrtou omilostenou osobou bol príslušník jičínskeho gestapa Kurt Max Walter Richter. Okrem Rostocka však podľa Srba žiadny z omilostených nacistov spoluprácu s ŠtB nepodpísal.
Z dokumentov zatiaľ nie je jasné, čo Zápotockého viedlo k rozhodnutiu udeliť milosť nacistom. "Dúfame, že sa k tomu dopátrame v archívoch. Je možné, že tento motív udelenia milosti z roku 1953 ani poriadne neosvetlíme," dodal Srb.
Rostock bol v roku 1950 vydaný do Československa z francúzskeho okupačného pásma Nemecka, kde ho po vojne zadržali. Ostatných troch vydal bývalý Sovietsky zväz. Súd ich v roku 1951 všetkých štyroch odsúdil na trest smrti. Odsúdení nacisti opakovane žiadali milosť a politický sekretariát Ústredného výboru KSČ napokon 8. septembra 1953 odporučil zmenu trestu smrti na doživotie. Zápotocký 3. decembra 1953 milosť podpísal. Doživotie však netrvalo dlho v 60. rokoch ich všetkých vyhostili do Nemecka.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) pel