BEJRÚT. Sýrske vládne sily aj v stredu bombardujú predmestia hlavného mesta Damask v snahe získať späť oblasti, ktoré majú pod kontrolou opozičné sily.
Exilová Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv informovala, že počas bojov prišlo v utorok o život najmenej 120 ľudí, z toho asi 30 v Damasku, ktorý je v súčasnosti hlavným dejiskom konfliktu.
Jednotky režimu prezidenta Baššára Asada intenzívne ostreľujú východné a juhozápadné časti hlavného mesta, najmä predmestia al-Malíha, Zabdín a Dárajjá, kde sa povstalci snažia preraziť smerom k hlavnému mestu.
Ďalšie boje prebiehajú aj na predmestí Halabu a v okolí vojenskej základne Vadí Dajf pri severnom meste Maarrat an-Númán.
Od začiatku konfliktu v marci minulého roku prišlo v Sýri podľa exilových aktivistov o život už vyše 41 000 ľudí.
Lajčák: NATO sa obáva chemických zbraní
Predstavitelia Severoatlantickej aliancie (NATO) majú obavy, že arzenál chemických zbraní, ktorým disponuje sýrska armáda, by sa mohol dostať spod kontroly a do nepovolaných rúk, povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák počas zasadania Rady ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli.
Šéf slovenskej diplomacie uviedol, že dianie v Sýrii bolo hlavnou témou politických diskusií počas utorkovej pracovnej večere ministrov zahraničných vecí NATO.
Každá krajina mala možnosť vyjadriť sa ako sa pozerá na situácii v tejto krajine a čo by bolo treba ďalej urobiť.
"Spojenci sú veľmi znepokojení možnosťou, že chemické zbrane, ktoré v Sýrii nepochybne sú, by sa mohli dostať spod kontroly a že by padli do rúk antidemokratických síl, či už sýrskych alebo regionálnych," uviedol Lajčák.
A spresnil, že takáto situácia by výrazne zhoršila celkové podmienky v regióne. Aj preto ministri dosť času a pozornosti venovali otázke, ako predísť tomu, aby sa chemické zbrane nedostali do rúk nedemokratickým živlom.
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen v utorok vyhlásil, že prípadné použitie chemických zbraní sýrskou vládou by podnietilo okamžitú medzinárodnú odozvu a pre medzinárodné spoločenstvo by bolo úplne neprijateľné.
Americký Senát odporúča bezletovú zónu
Americký Senát odporučil prezidentovi Barackovi Obamovi, aby preštudoval možnosť zavedenia bezletovej zóny nad Sýriou. Spravil tak v návrhu, ktorý senátori v stredu schválili v pomere hlasov 92 ku 6.
Na základe neho by mal teraz Pentagon navrhnúť možnosti nasadenia amerického vojenského arzenálu s cieľom zabrániť sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi používať svoje vzdušné sily v boji proti opozícii.
"Tento návrh je jednoducho spôsob, ako povedať, že my v Senáte sme znepokojení a zaujíma nás krviprelievanie, ktoré prebieha v Sýrii a sme rozrušení z toho, že zvyšok sveta nerobí viac," povedal senátor Joseph Lieberman pri jeho predstavovaní.
Návrh dáva ministrovi obrany Leonovi Panettovi 90 dní na to, aby podal výborom obrany oboch komôr Kongresu správu o tom, aké majú Spojené štáty možnosti, aby sa pokúsili o utlmenie sýrskeho konfliktu.
Biely dom uviedol, že je pripravený preštudovať všetky možnosti na ukončenie pokračujúcej sýrskej občianskej vojny.
Ozbrojený konflikt v Sýrii, ktorý prebieha 20. mesiac, si vyžiadal už vyše 41 000 životov. Informácie priniesla tlačová agentúra Ria Novosti.
Podľa zdroja z Pentagónu americké a spojenecké tajné služby v uplynulých dňoch zaznamenali premiestňovanie súčastí sýrskeho chemického arzenálu.