Mefedrón, fentanyl, MA-4. Nová droga pribudne v Európe každý týždeň

Každý týždeň pribudne na čiernom trhu v Európe jedna nová syntetická droga.

Rok sa ešte neskončil, ale v Európe už stihli zachytiť päťdesiat nových psychoaktívnych látok. Najčastejšie kathyóny a syntetické kanabinoidy.

Mefedrón, fentanyl, MA-4. Drogy, ktorých názvy možno teraz počujete prvýkrát, užívajú v Európe milióny ľudí. V priemere každý týždeň pribudne na čiernom trhu jedna nová.

Chcete počuť nové správy z drogovej scény Európskej únie? Najprv tá dobrá. Dobre známe nelegálne látky - heroín, kokaín, marihuana - obľubuje stabilný alebo klesajúci počet ľudí.

Zároveň však Európa nedroguje menej ako predtým. Tá druhá, horšia správa totiž varuje, že drogám, ktoré poznáme, čoraz viac konkurujú nové. Neznáme a často rizikovejšie látky.

Crazy shopy

Cannabis
 • Rastlinné konope (marihuana) užíva stred Európy vrátane Slovenska, kde je živica (hašiš) skôr vzácnosťou. Naopak je to vo Francúzsku, Anglicku, Španielsku, či Portugalsku.

 • Súčasným trendom je zelenanie Európy. Tá sa stáva sebestačná a dovážaný hašiš nahrádza domácou produkciou. Jej domáce pestovanie tento rok hlásilo až 29 krajín.

 • Skúsenosti s marihuanou či hašišom má 80,5 milióna Európanov vo veku 15-64 rokov, 23 miliónov ich užilo vlani.

 • Stabilne vzrastá počet ich denných konzumentov, je ich 1 percento (3 milióny)

O tajomnej látke mefedrón počula slovenská verejnosť prvýkrát vlani, pri škandále s Crazy shopmi, ako sa výstižne nazývala sieť kamenných obchodov s novými syntetickými drogami.

Najčastejšie šlo o prášok, ktorý stál niekoľko eur a v predaji bol oficiálne ako darčekový predmet alebo soľ do kúpeľa.

Závažnejšie, ako to, že si školáci za lacný peniaz môžu dopriať rauš, však bolo, že ten rauš vždy nemusel mať dobrý koniec.

Rizikové bolo už to, že máloktorý užívateľ vedel, že prášok pomenovaný napríklad Tvrdý Míša obsahuje mefedrón. No aj keď to bol vedel, nemohol mať vedomosti o rizikách a vedľajších účinkoch tejto novej drogy.

Lacné náhrady

Dnes už vieme, že mefedrón vyvinuli v laboratóriu ako lacnú náhradu za drahý kokaín. Nová molekula nefigirovala na zozname nelegálnych látok, teda ani nepodliehala protidrogovým zákonom.

Medzičasom mefedrón postavila mimo zákona väčšina Európy, problém však nezmizol a je stále tu. Výrobcovia narkotík sú stále o dva kroky napred a nové látky chrlia na trh s ohromujúcou rýchlosťou.

Tento rok už zaznamenali päťdesiat nových syntetických psychotropných látok a za týždne do Silvestra ešte ďalšie pribudnú.

Ešte pred desiatimi rokmi pritom tento problém Európu netrápil. Neexistovali ani prieskumy drogového problému v Európskej únii podľa jednotnej vedeckej metódy.

Odvtedy sa veci pohli a štátom je jasné, že aj taký skvelý vynález, ako je slobodný pohyb tovaru a služieb, môže mať mínusy, ak územím bez hraníc slobodne cestujú nelegálne látky.

Práve preto existuje Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogové závislosti (EMCDDA). Agentúra sídliaca v portugalskom Lisabone zbiera dáta z celej Únie a vydáva každoročnú správu, ktorá je najlepšou a aktuálnou mapou premenlivej narkotickej Európy. Ako vidí uplynulý rok?

foto2.jpg

Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogové závislosti funguje v Lisabone od roku 1994. Zbiera dáta z celej EÚ aj Nórska a navrhuje účinnú taktiku štátom Únie. Výročnú správu predstavilo 15. novembra. Foto - EMCDDA

Súmrak heroínu

Drogy môžeme veľmi hrubo rozdeliť na dve veľké skupiny. Úlohou stimulantov je organizmus nabudiť, zvyšovať výkonnosť, vyvolávať radosť či vzrušenie. Presne toto robia kokaín či extáza.

Pre úplne opačný efekt je populárna druhá skupina drog so schopnosťou utlmovať bolesť, trápenie, frustráciu. Sem radíme alkohol aj opioidy, z ktorých je najznámejší heroín.

Práve ústup heroínu zo scény je najväčším prekvapením posledných rokov. Každý, kto čítal slávnu spoveď narkomanky Deti zo stanice ZOO, má pred očami typický obraz heroinistu, čo si pichá drogu do žily.

Skutočnosť je trochu iná. Po tridsiatich rokoch, čo bol heroín ústredným drogovým problémom, počet jeho užívateľov v Európe klesá, klesá aj počet s ním spojených trestných činov a ľudí, čo heroín užívajú do žily.

Tí zároveň starnú a väčšinou potrebujú substitučnú liečbu. Zrejme aj na Slovensku sa preto budeme stretávať s narkomanmi vo veku dôchodcov, čo si chodia denne do lekárne po náhradu za heroín - metadon či subutex.

Menej dostupný je heroín aj na ulici. Niekde hlásia jeho akútny nedostatok, napríklad vo Fínsku a v Estónsku sa trh s heroínom zrútil pred desiatimi rokmi a odvtedy je v útlme.

Toto ešte neznamená klesajúcu obľubu heroínu vo svete. No Európa pre výrobcov predstavuje čoraz menej lukratívny trh a z ročnej svetovej produkcie (odhadom 467 ton) väčšina mieri inam, najmä do Ázie.

Obávaný krokodíl

Čomu ten trend pripísať? Viac ako represia podľa odborníkov zafungovala liečba závislosti náhradnými látkami.

V Európe má k tejto liečbe prístup takmer polovica z 1,4 milióna užívateľov opioidov. A práve v krajinách, kde je prístup pre pacienta obmedzený, napríklad v Rumunsku, nachádzame vypuklejší aj heroínový problém.

Opioidy však stále užíva jedno percento Európanov, čo je dosť veľa, a heroín, ak je nedostupný, drahý či riedený, nahrádzajú novinky. Napríklad fentanyl.

Bulvár sa už poponáhľal a podľa šokujúcich záberov odpadávajúceho mäsa v mieste vpichov nazval novú drogu „krokodílom“.

Serióznejších informácií máme menej. Fentanyl je pôvodne liek ordinovaný zvieratám. Účinkuje proti bolesti a je extrémne, dokonca až osemdesiatkrát silnejší ako morfín, ktorý je surovinou heroínu. Vyskytuje sa v ampulkách či v tabletkách, ktoré možno rozmrviť a fajčiť, inhalovať alebo pichať do žily.

Prvýkrát zabíjala v roku 1992 v Taliansku, špeciálne populárna je nová droga v Estónsku, kde mala len v rokoch 2005 - 2011 na svedomí stošesťdesiat úmrtí.

Všetko nasvedčuje tomu, že Fentanyl, niekedy nazývaný syntetickým heroínom, bežne užívajú narkomani na Slovensku. Vlani u nás odhalili laboratórium na jeho výrobu, ktoré prevádzkovala organizovaná kriminálna skupina. Zhabaných štyri a pol kilogramu drogy smerovalo do Česka.

No hoci odhalenie výrobne niekedy pomáha v šírení, problémom zostávajú nemocnice, ordinácie či obyčajné lekárne. Práve odtiaľ totiž nebezpečná droga najčastejšie uniká na čierny trh.

foto11.jpg

Sieť Crazy Shopov k nám prišla z Poľska v roku 2011. Najvykričanejšie kamenné obchody s novými drogami z našich miest miznú, ale fungujú na internete. Foto - TASR

Zázračné tabletky

Zatiaľ čo opioidy majú povesť drogy trosiek na dne spoločnosti, stimulanty konzumujú bežne ľudia, ktorých by sme nenazvali narkomanmi. Sú populárne ako rekreačná droga a prostriedok na zlepšenie výkonnosti v zamestnaní.

Najpopulárnejší je stále kokaín, ktorý si šnuplo pätnásť a pol milióna Európanov vo veku pätnásť až 64 rokov. Vlani ho užili štyri milióny a spotreba kokaínu mierne klesá, lenže aj ten nahrádzajú celkom nové drogy.

Najväčším problémom stimulantov je absolútne neprehľadný trh. Vyzerá to nasledovne: cez internet alebo na ulici záujemca zoženie tabletku či prášok, ktorý sľubuje povzbudzujúce účinky.

Pretože stimulant sa predáva ako „extáza“ či „speed“, užívateľ sa domnieva, že obsahuje skutočnú extázu (MDMA) alebo tradičný amfetamín. Zloženie však býva často iné.

Aby sa vyhli zákonom a znížili cenu, výrobcovia narkotík syntetizujú nové látky, ktoré majú napodobniť účinky tých starých, ale často majú nové a neznáme účinky. Dostupné sú v zmesiach, bez najmenšej šance rozpoznať ich zloženie.

Droga ktorú nikto nechcel

Slovensko
 • Na drogovej scéne Európy sme v priemere. Vybočuje jedine vlaňajšia správa o výrobni fentanylu a obľúbenosť pervitínu, čo je droga, ktorú okrem Česka v Európe príliš nepoznajú.

 • Pervitín sa vyrába v domáckych kuchynských laboratóriách, ale čoraz častejšie aj vo veľkom. Od roku 2006 vzrastá výroba na východe Slovenska, tu pervitín vyrábajú z efedrínu, ktorý k nám organizované skupiny pašujú z Turecka.

 • Kokaín je na Slovensku zriedkavý. Zachyteným trendom je akurát pašovanie kokaínu väčšinou občanmi Nigérie cez bratislavské letisko do Rakúska.

 • Počet úmrtí spojených s drogami je stabilný (20 prípadov v roku 2010).

 • Vo veľkom konope pestujú najmä etnickí Vietnamci, ich marihuana môže byť určená i na vývoz.

Dobrým príkladom a úplnou novinkou na trhu je látka s názvom 4-MA. Jej celé pomenovanie je 4 metylamfetamín a je to droga, ktorú prvýkrát zachytili pred troma rokmi v jednom belgickom detox centre.

Výskyt zatiaľ ohlásilo sedemnásť štátov Únie a ako sa predpokladá, zdrojom by mohli byť tajné laboratóriá v Holandsku. Látka sa vyskytuje v prášku, tabletkách aj v tekutom stave.

Keďže zatiaľ ešte nie je na zozname nelegálnych psychoaktívnych látok Svetovej zdravotníckej organizácie, v niektorých štátoch Únie – vrátane Slovenska – nie je zakázaná.

Opisované účinky nemusia byť úplne príjemné – potenie, paranoja či úzkosť – čo je dôvod, prečo túto drogu konzumenti výslovne nezháňajú. A predsa je v obehu spavidla bez ich vedomia.

4-MA sa totiž iba vzácne vyskytuje osamote. Väčšinou ju nachádzajú v zmesi spolu s amfetamínmi, ktoré sú obľúbenou drogou v západnej Európe, kde ich vlani vyskúšali dva milióny ľudí.

Všetci títo konzumenti teda mohli užiť nevedomky práve látku 4-MA. Jediný dôvod, prečo u nás zatiaľ nemáme zachytenú túto novinku zrejme je, že Slováci namiesto amfetamínov holdujú domácemu pervitínu.

Látku ako MA-4 možno vyrobiť z komerčne dostupných chemikálií v amatérskom laboratóriu. Alebo do Európy pricestuje z Číny.

Podobne sa vyrábajú ďalšie novinky, ako kathinóny, alebo syntetické kanabinoidy s podobnými, ale silnejšími účinkami ako marihuana. Tie užívatelia, samozrejme, poznajú pod inými, veselými názvami – ako práve Tvrdý Míša.

Smartshopy na webe

Trh s novými syntetickými drogami je natoľko premenlivý, dynamicky, neprehľadný, že vyzerá takmer nemožné s ním bojovať. Nové molekuly sú o krok napred pred zákonom a šíria sa legálnymi či pololegálnymi kanálmi.

Spolu s bylinkami a rôznymi látkami na hranici zákona tvoria skupinu takzvaných legal highs. Mnohé nájdete v ponuke obchodíkov – smartshopov - v uličkách niektorých metropol alebo sú bez problémov dostupné na webe.

Počet internetových obchodov s psychoaktívnym tovarom posledný rok raketovo stúpol na súčasných šesť stoviek. Skúsenosť s legal highs na Slovensku priznali už tri percentá ľudí.

Čo sa s tým dá robiť? V zásade sú tri spôsoby ako bojovať s novými syntetickými drogami. Niektoré krajiny stavili na rýchlosť, akou aktualizujú existujúci zoznam nelegálnych látok. Iné rýchlo pripravujú úplne nové zákony.

Kombináciu dvoch prístupov s tretím odporúčajú odborníci z EMCDDA. Podľa tých pomáha využívať zákony na ochranu spotrebiteľa, ktoré už dnes existujú a pozná ich aj väčšina krajín Európskej Únie.

Každý tovar by mal sprevádzať podrobný návod na použitie a informácie o všetkých možných rizikách. Alebo inými slovami: predávať drogu ako soľ do kúpela by nemalo byť povolené v nijakom prípade. Ani s názvom Tvrdý Míša.

Dalšie trendy medzi drogami

Extáza sa vracia, pervitín už nie je iba česko-slovenská špecialita a raz možno budeme úspešne zaočkovaní proti opiátom.

 • Česko-slovenská drogová špecialita pervitín (metamfetamín) začína prenikať do Európy, kde ju predtým nepoznali. Stúpajúcu obľubu hlási Maďarsko či Nemecko.
 • Dostanete očkovanie a závislosť nehrozí. Raz by to takto mohlo fungovať, stačí, že vakcína vo vašej krvi vytvorí protilátky, ktoré znížia psychické účinky drogy a baženie po nej. Vlani vedci úspešne vyskúšali antiopioidové vakcíny na potkanoch.
 • Ako získať presné čísla o spotrebe drog? Pomôcť by mohla analýza splaškov z čistiarne odpadových vôd. V roku 2011 anonymne skúmali moč návštevníkov nočných klubov v Londýne. Zistili, že nelegálnych látok sa užívali najviac mefedrón, ketamín a MDMA.
 • Internetové obchody hľadajú anonymný spôsob platenia za psychotropné látky. Namiesto kreditných kariet, ktoré umožňujú zákazníka identifikovať, ich zaujímajú alternatívne meny, napríklad Bitcoin.
 • Tanečná droga 90. rokov zažíva návrat. Po rokoch poklesu účinnej látky v tabletkách sa na trhu objavuje extáza s podielom čistej MDMA.
 • Grécko a Rumunsko zaznamenali mini epidémiu HIV spojenú s vnútrožilným užívaním drog. Počet prípadov HIV na milión obyvateľa sa tu zvýšil z priemeru únie (2,5) skokovo na desiatky. Je to stále menej ako v Rusku (104,3) a na Ukrajine (151,5 prípadov HIV na milión ľudí).
 • Predávkovanie heroínom najviac hrozí väzňom. Skúsenosti s ním má 20 – 40 percent ľudí vo výkone trestu a rizikový je najmä čas po prepustení.

Miloš Krekovič

Hlavný zdroj: EMCDDA

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 29 022
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 545
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 293
 4. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 948
 5. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 753
 6. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 744
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 477
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 458
 9. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 225
 10. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 179

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, hovorí pre SME podnikateľ Michal Gučík, ktorého označujú za radcu Andreja Danka.

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.

KOMENTÁRE

Kam sa podelo Učiace sa Slovensko? Danka to netrápi

Kde je tá najväčšia reforma školstva z dielne Plavčana?

Neprehliadnite tiež

Svet

Stala sa nehoda? Treba natáčať, aj keby som záchranárom zavadzal

Záchranári sa sťažujú, že prácu im komplikujú ľudia, ktorí sa chcú zábermi pochváliť na sociálnych sieťach.

Svet

Doteraz stáli za ním. Trumpa kritizuje už aj šéf 21st Century Fox

Televízia Fox News, ktorá patrí pod 21st Century Fox, stála doteraz prevažne za Trumpom.

Svet

Horúčkou dengue sa vo Vietname nakazilo skoro stotisíc ľudí

Za posledný týždeň sa vo Vietname nakazilo viac ako 10-tisíc ľudí.