KÁHIRA. Stúpenci a oponenti egyptského prezidenta Muhammada Mursího sa v stredu dostali do zrážok pred prezidentským palácom v Káhire, kde po sebe hádzali kamene a ďalšie predmety.
Zástancovia prezidenta strhávali stany, ktoré postavili odporcovia Mursího, keď v utorok začali okupačný protest proti tomu, že si rozšíril právomoci a rozhodol o rýchlom schvaľovaní sporného návrhu novej ústavy, informovala agentúra Reuters.
Približne 300 protestujúcich pred palácom prečíslili stúpenci prezidenta, ktorí ich vyhnali spred hlavnej brány, uviedla agentúra AP.
Opozičný líder Muhammad Baradej obvinil prívržencov Mursího zo "zlomyseľného a úmyselného" útoku na pokojných demonštrantov. Mursí podľa neho nesie zodpovednosť za ochranu protestujúcich pred palácom, ktorú musí zaistiť, ak si chce udržať "zvyšky svojej legitímnosti".
Viceprezident navrhol rozhovory
Egyptský viceprezident Mahmúd Makkí medzitým navrhol rozhovory o zmene sporných článkov ústavy, na ktorých by sa podľa neho mohla vláda dohodnúť s opozíciou pred referendom o návrhu vyhlásenom na 15. decembra.
Vyhlásil, že požiadavky protestujúcich musia byť rešpektované. Zdôraznil však, že referendum sa bude konať v plánovanom termíne, informovala agentúra Reuters.
"Musí dôjsť ku konsenzu," povedal Makkí na tlačovej konferencii s očakávaním, že dialóg sa začne čoskoro a prelom v riešení krízy príde možno už v najbližších hodinách.
"Existuje skutočná politická vôľa prekonať súčasné obdobie a reagovať na požiadavky verejnosti... Mohli by sme sa dohodnúť na zmenách v písomnom dokumente pred referendom."
Podľa Makkího by po takejto dohode všetky strany uznali ústavu - až do parlamentných volieb očakávaných v budúcom roku, po ktorých by nový zákonodarný zbor mohol iniciovať oficiálnu zmenu ústavy.
Ústava pre všetkých
Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová v stredu na zasadnutí Rady ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli povedala, že nepokoje v Egypte poukazujú na naliehavú potrebu dialógu medzi vládou prezidenta Muhammada Mursího a opozíciou, žiadajúcou ústavný postup.
"Musí to byť obojsmerný dialóg, nie že jedna strana sa obracia na druhú stranu, ale skutočná úctivá výmena názorov a obáv medzi samotnými Egypťanmi o ústavnom procese a obsahu ústavy," citovala Clintonovú agentúra Reuters.
Vyzvala tiež Káhiru, aby umožnila normálne fungovanie egyptských súdov.
Clintonová podľa agentúry AP tiež uviedla, že USA chcú vidieť ústavu, ktorá bude chrániť práva všetkých Egypťanov, mužov aj žien, kresťanov aj moslimov.
Keď ju ale novinári vyzvali, aby spomenula nejaký nedostatok v návrhu novej ústavy, presadzovanej islamistami, nič konkrétne nepovedala.
Proti čomu protestujú
Ústava sa stala ústredným bodom najväčšej politickej krízy v Egypte, odkedy sa islamista Mursí v júni ujal svojej funkcie, pričom rozdelila verejnosť a spôsobila nepokoje.
Jej návrh vyvolal obavy pre možné porušovanie ľudských práv vrátane slobody prejavu a slobody vierovyznania iného ako islam.
Podľa aktivistov totiž otvára dvere zavedeniu prísneho islamského práva.