SME

Kosovčania žiadne zločiny nepáchali, vraví minister

Neprišiel som vás presviedčať, aby ste nás uznali, hovorí kosovský minister zahraničia ENVER HOXHAJ.

Enver Hoxhaj (43) je kosovský minister zahraničia od roku 2011. V minulosti pôsobil ako vysokoškolský pedagóg v Prištine aj vo Viedni. Vstúpil do strany PDK premiéra Hashima Thaciho, bol aj ministrom vzdelávania.  Na Slovensko ho pozvala Slovenská atlantiEnver Hoxhaj (43) je kosovský minister zahraničia od roku 2011. V minulosti pôsobil ako vysokoškolský pedagóg v Prištine aj vo Viedni. Vstúpil do strany PDK premiéra Hashima Thaciho, bol aj ministrom vzdelávania. Na Slovensko ho pozvala Slovenská atlanti (Zdroj: SME – GABRIEL KUCHTA)

Neprišiel som vás presviedčať, aby ste nás uznali, hovorí kosovský minister zahraničia ENVER HOXHAJ, ktorý v utorok prišiel na neoficiálnu návštevu a súkromne sa stretol s ministrom zahraničia aj s niekoľkými poslancami.

Prvýkrát na Slovensko prišiel kosovský minister zahraničia. Snažili ste sa presviedčať, aby sme uznali nezávislé Kosovo?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Prišiel som ako európsky priateľ Slovenska informovať o pokroku, ktorý sme dosiahli za päť rokov ako nezávislá krajina. Ako sme dokázali vytvoriť silné nezávislé Kosovo, o našich vzťahoch s Európskou úniou, ako aj o súčasnom dialógu medzi Kosovom a Srbskom. Mal som príležitosť stretnúť sa aj s ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom, nebolo to po prvýkrát.“

SkryťVypnúť reklamu

Nespomenuli ste uznanie?

„Netlačil som na tému uznania. Nikdy to nebol môj hlavný cieľ. Dôležitejšie je, aby dve krajiny najskôr začali spolupracovať. Je pre nás dôležitejšie mať dobré vzťahy so Slovenskom. Inšpirujú nás vaše reformy, ktoré ste dosiahli za dvadsať rokov. Ste dobrým modelom pre nás.“

Spomenuli ste pokrok Kosova za päť rokov nezávislosti. Ale je to tak aj v otázke korupcie a boja s organizovaným zločinom, ktoré mnohí považujú za najväčšie problémy krajiny? Nedávno nemecký magazín Der Spiegel uverejnil článok nemeckého policajného dôstojníka, ktorý tvrdil, že za 10 rokov, čo bol v Kosove, sa nič nezmenilo. Súhlasíte s ním?

„Nie. Ako najmladší štát sme jedným z najlepších príkladov krajín na Balkáne v otázke vlády zákona a efektívneho súdneho systému. Naše súdy aj európska misia Eulex vyšetrovali veľa ľudí za korupciu, za organizovaný zločin, za vojnové zločiny. Chápeme, že nemôžeme mať demokratickú vládu či ekonomickú prosperitu, ak nemáme vládu zákona. Ale vieme, že musíme spraviť viac, čo je aj v poslednej správe Európskej komisie.“

SkryťVypnúť reklamu

Povedali ste o vyšetrovaní, ale napríklad žiaden vysokopostavený politik nebol odsúdený za korupciu, za čo kritizovali aj Eulex.

„Za posledné štyri roky Eulex ako nezávislá organizácia dosiahla veľa dobrých vecí, no na niektoré výsledky si musíme počkať.“

Nie je prípad Bakiho Sadikiho odsúdeného na Slovensku, ktorý mohol roky žiť slobodne v Kosove, dôkaz, že v krajine má stále vplyv organizovaný zločin?

„O tom, že táto osoba je v Kosove, sme dostali informáciu iba pred niekoľkými mesiacmi. Prípad Bakiho Sadikiho je jeden z najlepších príkladov, že náš systém funguje dobre. V pondelok súd v Gjilan rozhodol, že ho vyhostia na Slovensko. Potrebujeme pár dní, aby sa tak stalo. Máme veľmi dobrú spoluprácu s inými krajinami v otázke vyhostenia.“

SkryťVypnúť reklamu

Keď minulý týždeň súd v Haagu oslobodil expremiéra Ramusha Haradinaja, premiér Hashim Thaci povedal, že je to dôkaz, že boj Kosovčanov bol oprávnený a čistý. Skutočne si myslíte, že nedošlo k žiadnym zločinom zo strany Kosovčanov?

„Prípad Haradinaja, ktorého súdili dvakrát a dvakrát ho oslobodili, či oslobodenie exministra Fatmira Limaja a ich jasné verdikty, ukazuje, že Kosovská oslobodzovacia armáda nepáchala žiadne zločiny. Bojovali sme za slobodu a za spravodlivosť, to potvrdil aj súd v Haagu. Politici by nemali spochybňovať rozhodnutia súdu.“

Ale trváte na tom, že žiadni jednotlivci nespáchali žiaden zločin?

„Neviem, o čom hovoríte. Keď máte nejaký prípad, je úloha spravodlivosti konať. Po 13 rokoch vojny majú občania Kosova trpké spomienky na utláčanie, apartheid, genocídu zo strany Srbska. Ale zaujímame sa tiež o proces zmierenia.“

SkryťVypnúť reklamu

Pomôže tomu rozsudok?

„Samozrejme, pretože všetci by to mali prijať ako pravdu.“

V Srbsku sú však ľudia dosť rozhorčení týmto verdiktom.

„Je to rozsudok súdu po mnohých rokoch vyšetrovania, po dvoch procesoch. Ľudia v Srbsku, v Kosove či v Chorvátsku by ho mali rešpektovať.“

Nakoľko je dôležité, aby si štáty v regióne, aj Kosovo, priznalo chyby?

„My sme nebojovali proti srbskému režimu na ich území. Nešli sme okupovať Belehrad. Bolo to Srbsko, ktoré začalo vojnu proti Slovinsku, Chorvátsku, v Bosne aj proti nám. Fakty by sa nemali interpretovať tak, aby boli vyvážené, ale podľa pravdy. Musím však povedať, že snahy bývalej hlavnej prokurátorky súdu v Haagu Carly del Ponteovej opakovať proces bez nových dôkazov potupili česť Haradinaja, jeho rodiny aj občanov Kosova.“

SkryťVypnúť reklamu

V utorok sa stretli v Bruseli srbský premiér Ivica Dačič a kosovský premiér Hashim Thaci. Čo si od toho sľubujete?

„Je dôležité, že sa premiéri stretli. Je to o normalizácii vzťahov dvoch nezávislých krajín. Utorňajšou témou bolo otvorenie úradov oboch krajín v Belehrade a Prištine, čo pomôže pri komunikácii. Kosovo a Srbsko majú za sebou ťažkú minulosť a radi by sme uzavreli túto kapitolu.“

Názor na uznanie nezmenili

Ešte nenastal čas Kosovo uznať, hovoria slovenskí poslanci, ktorí sa stretli s kosovským ministrom.

BRATISLAVA. Slovensko Kosovo neuznalo a tak prvá historická návšteva kosovského ministra zahraničia Envera Hoxhaja na Slovensku bola iba neoficiálna. S ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom sa stretol iba súkromne, so štyrmi poslancami mimo pôdy parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

„Obaja sa bavili najmä o vývoji dialógu medzi Belehradom a Prištinou a o eurointegračných ambíciách Kosova,“ opisovalo stretnutie s Miroslavom Lajčákom ministerstvo zahraničia.

Aj keď Kosovo neuznávame, nedávno sme začali akceptovať ich pasy, s krajinou komunikujeme či posielame tam rozvojovú pomoc. „Postoj k samostatnosti sa však nemení,“ dodal hovorca Boris Gandel.

V roku 2010 Medzinárodný trestný súd rozhodol, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova od Srbska nebolo proti medzinárodnému právu.

„Debata bola veľmi otvorená, no nepresviedčal nás, aby sme ich uznali,“ hovorí poslanec Jozef Mikloško (KDH), ktorý sa tiež stretol s ministrom. Kosovo podľa neho uznať ešte nemôžeme, no treba viesť dialóg.

Rovnako názor na to, či už nastal čas uznať Kosovo, nemení ani poslanec Juraj Droba (SaS), ktorý sa tiež stretol s Hoxhajom. „Chcel som získať lepší prehľad, táto časť Európy ma zaujíma,“ povedal. Za Smer sa s Hoxhajom stretli poslanci Andrej Kolesík a Marián Kéry.

SkryťVypnúť reklamu

Zo slovenských parlamentných strán sa k uznaniu Kosova hlási len Most­Híd.

Tomáš Vasilko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 062
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 554
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 309
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 449
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 617
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 540
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 279
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu