Ruský minister zahraničia prišiel do bruselského sídla NATO ako ruský obhajca. Vo svojej misii však neuspel.
Ani americké patrioty, ani zranenie ruky, ktoré šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov utrpel pri futbale, neodradilo Rusov, aby sa po krátkej prestávke vrátili k rozhovorom s NATO.
Ich utorňajšia misia v sídle aliancie sa však skončila fiaskom. Svojich partnerov v aliancii neodradili od vyslania amerických protiraketových batérií na turecké hranice so Sýriou.
Patrioty v Turecku
„Aliancia urobí všetko, aby ochránila turecké teritórium a jeho obyvateľov,“ vyhlásil v utorok generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Žiadny z ministrov zahraničia 28 krajín NATO v utorok nenamietal proti pomoci Turecku.
Ankara o Patrioty požiadala po tom, ako po ostreľovaní spoza sýrskych hraníc zomreli piati jej civilisti. Dánsky šéf NATO viackrát zdôraznil, že vždy o každom kroku hneď informoval Lavrova. „Rusi teraz nemôžu byť prekvapení.“
Všetci ministri podľa Rasmussena ubezpečili šéfa ruskej diplomacie, že Patrioty majú čisto obranný účel a neznamenajú začiatok bezletovej zóny.
Rusi sú proti. To je všetko
Lavrov, ktorý prišiel do sídla NATO s obviazanou rukou, si však myslí iné. „V tomto sme sa nezhodli. Podľa nás sa hrozby Turecku preháňajú,“ povedal.
Rusi spolu s Teheránom tvrdia, že raketové batérie, ktoré v dosahu 80 kilometrov môžu zastaviť raketu či lietadlo, len zvýšia napätie okolo sýrskeho konfliktu.
„Sýria nie je Líbya. Tu nemôže byť reč o tom, že by sa mohlo do konfliktu vstúpiť zvonku,“ varoval Západ pred intervenciou podobnou tej, ktorá predchádzala pádu Muammara Kaddáfího.
Dlhoročný tvorca ruskej zahraničnej politiky však po tvrdých stanoviskách, ktoré vysielal Kremeľ, zavelil na ústup a uznal právo Turecka na pomoc od spojencov v aliancii. „Sme proti, ale nebudeme do rozhodnutia NATO nijako zasahovať.“
Ruský advokát Sýrie
Lavrov sa celý čas štylizoval do pozície obhajcu režimu Bašara Asada. Tak ako zmenšoval hrozby Sýrie voči Turecku, bránil ho pred špekuláciami o jeho manipulácii s chemickými zbraňami.
„Tieto fámy sa objavujú často. My nemáme žiadne takéto informácie,“ povedal ruský minister zahraničia.
Obavy zo zhoršenia konfliktu vyvolali aj správy o stiahnutí európskych diplomatov zo Sýrie. V hlavnom meste posledné dni nefunguje letisko, vypadával internet aj mobilné siete. Státisícom utečencov hrozí v tuhej zime humanitárna kríza.
To všetko by mohlo naznačovať, že vyslanie Patriotov sa nemusí skončiť len ako symbolické gesto na ochranu tureckého spojenca.
NATO aj Obama varovali Sýriu
Šéf aliancie aj americký prezident varovali sýrsky režim pred použitím chemických zbraní.
BRUSEL. „Niet pochýb o tom, že tak ako má Sýria dostatok rakiet, má aj chemické zbrane,“ rozprával pred skupinou európskych novinárov šéf NATO Anders Fogh Rasmussen už v pondelok.
Protiraketová obrana Patriot by si podľa neho s nimi poradila rovnako ako s „normálnou raketou“.
Znamenalo by to však podľa neho okamžitú medzinárodnú reakciu, inými slovami intervenciu Západu, ako sa to stalo v prípade Líbye minulý rok. Použitie chemických zbraní je rovnako „červenou čiarou“ aj pre Spojené štáty.
Sýria sa podľa amerického denníka New York Times dostala do štádia, že „môže chemické zbrane naložiť do lietadla a zhodiť“.
Magazín Wired zase citoval nemenovaného amerického predstaviteľa, že v Sýrii sa už miešajú chemické látky potrebné na výrobu sarínu.
Damask to popiera.
Mirek Tóda
Autor: Z Bruselu od nášho redaktora Mirka Tódu