Demonštrantom sa nepáči zámer prezidenta usporiadať referendum o novej ústave. Väčšina Egypťanov však rezignovala na protesty a túži po stabilite.
KÁHIRA. Egyptský prezident Muhammad Mursí opustil v utorok prezidentský palác v Káhire po tom, ako vypukli vonku pred ním zrážky medzi demonštrantami a políciou.
"Prezident opustil palác," citovala agentúra Reuters zdroj z paláca. Mursího odchod jej potvrdil aj ďalší, bezpečnostný zdroj. Ani jeden z nich si neželal byť menovaný.
Časť protestujúcich, nahnevaných dekrétom, ktorým si prezident rozšíril právomoci, prelomila policajný kordón okolo paláca a odsunula nabok barikádu s ostnatým drôtom, umiestnenú niekoľko sto metrov od paláca. Potom demonštrovali priamo pod oknami paláca.
Polícia voči nim použila slzotvorný plyn, ale potom sa stiahla. Prvé správy agentúr nehovoria o prípadných zranených či obetiach.
Tvrdia, že neustúpia
Na protestnom zhromaždení, nazvanom "posledné varovanie" Mursímu, ktorý si dekrétom z 22. novembra rozšíril právomoci, sa zišlo niekoľko tisíc účastníkov.
"Ľudia chcú pád režimu," skandovali.
Poriadková polícia bola rozmiestnená okolo paláca, kde protestujúci vykrikovali "odíď, odíď" a mávali egyptskými vlajkami, na ktorých bolo dopísané "nie ústave".
Ďalší demonštranti sa zhromaždili pred dvoma mešitami severne od Káhiry, odkiaľ sa vydali na pochod k prezidentskému palácu.
"Mnohí z našich národných vodcov a mládeže sa dnes pripoja k našim pochodom... proti tyranii a neplatnému ústavnému dekrétu. Neustúpime, kým nebudú splnené naše požiadavky," citoval Reuters hovorcu opozičnej koalície Husajn Abdal Ghání.
Slabá reakcia
Reakcia na výzvy opozície na masovú občiansku neposlušnosť však bola podvečer v najľudnatejšej arabskej krajine iba slabá, mnohí Egypťania túžia po návrate krajiny k stabilite.
Najčítanejšie egyptské nezávislé noviny v utorok na protest proti Mursího "diktatúre" nevyšli a banky plánovali zatvoriť dnes o tri hodiny skôr.
Egyptský premiér Hišám Kandíl, technokrat sympatizujúci s islamistami, v rozhovore pre CNN vyjadril nádej, že sa situácia v krajine po referende upokojí.
Priznal, že nová ústava nie je perfektná, ale "väčšina sa konsenzom" zhodla na tom dať ju Egypťanom schváliť v referende o 11 dní.
Agentúra Reuters citovala nemenovaného západného diplomata, podľa ktorého sa islamisti spoliehajú na to, že Egypťania túžia po návrate k normálnosti a ekonomickej stabilite. "Všetky posolstvá Moslimského bratstva sú, že hlasovanie za ústavu je hlasom pre stabilitu, hlasovanie proti je hlasom pre neistotu."