JERUZALEM. Izraelská vláda trvá na svojom rozhodnutí vystavať 3000 nových príbytkov na Západnom brehu Jordánu a na strategicky dôležitom území východne od Jeruzalema napriek ostrej medzinárodnej kritike.
"Na rozhodnutí nebudeme nič meniť," vyhlásil v utorok zdroj z kancelárie premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý v pondelok vyhlásil, že Izrael bude pokračovať vo výstavbe všade tam, kde je to v jeho strategickom záujme.
Ministerstvo vnútra v pondelok večer okrem toho oznámilo, že Izrael obnovuje plány na výstavbu ďalších 1600 príbytkov v osade Ramat Šlomo, ktoré pozastavil v roku 2010 po kritike zo strany Spojených štátov.
Tel Aviv zatiaľ nezverejnil, kedy chce s novou výstavbou začať.
Medzinárodnú kritiku zožal najmä plán výstavby v takzvanej oblasti E1 medzi východným Jeruzalemom a izraelskou osadou Ma´ale Adumin, čo by vlastne znamenalo rozdelenie Západného brehu Jordánu na dve polovice. Takýto krok by znemožnil vytvorenie palestínskeho štátu v plánovanej podobe.
"Znamenalo by to smrteľný úder šanciam na dvojštátne riešenie," vyhlásil v tejto súvislosti generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
Na protest proti tomuto rozhodnutiu si viacero európskych krajín vrátane Francúzska, Británie, Španielska, Dánska a Švédska predvolali izraelských veľvyslancov. V utorok tak urobila aj Austrália. Ostrú kritiku vyjadrilo Rusko, Nemecko, Japonsko a rázny nesúhlas vyjadrili aj USA.
"Európania si dali dole rukavičky. S takouto extrémnou reakciou na izraelské rozhodnutie sme sa v posledných rokoch ešte nestretli," citoval nemenovaného izraelského diplomata denník Jediot Achronot, podľa ktorého sa tento koordinovaný diplomatický krok uskutočnil so súhlasom Washingtonu.
Denník ChaJom, ktorý je naklonený Netanjahuovi, však vo svojom komentári konštatuje, že "vždy keď Izrael na niečom trvá, Západ nakoniec kapituluje".