SME

Nemali sme Palestínu v OSN brzdiť, hovorí izraelský expremiér

Izrael podľa Palestínčanov pokračuje v presadzovaní svojej nezákonnej politiky a postupov.

Palestínčania v Ramalláhu mávajú vlajkami a Koránom po úspešnom hlasovaní v OSN.Palestínčania v Ramalláhu mávajú vlajkami a Koránom po úspešnom hlasovaní v OSN. (Zdroj: SITA/AP)

NEW YORK. Izrael nemal dôvod stavať sa proti úsiliu Palestínčanov stať sa nečlenským pozorovateľským štátom OSN.

V pondelok to povedal expremiér Ehud Olmert, ktorý plánuje v stredu oznámiť, či sa zúčastní na nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

"Rozhodol som sa a oznámim to o dva dni," povedal Olmert pre tlačovú agentúru AFP po svojom prejave v New Yorku, v ktorom kritizoval premiéra Benjamina Netanjahua a spôsoby, akými rieši izraelsko-palestínsky konflikt.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa jeho slov tiež rozhodnutie o výstavbe nových osád na okupovaných územiach "s istotou urazí" Spojené štáty, ktoré podporili Izrael proti palestínskej žiadosti.

SkryťVypnúť reklamu

Mier bol za Olmerta vraj blízko

"Ak mám byť úprimný, nie som si istý, že existoval dôvod brániť Palestínskej samospráve, aby zvýšila svoj štatút," povedal Olmert.

Expremiér, ktorý sa snaží očistiť od obvinení z korupcie, ktoré ho v roku 2008 prinútili abdikovať, tiež podotkol, že žiadosť Palestínčanov viac poslúžila izraelským ako palestínskym záujmom, keďže posilnila nádeje na dvojštátne riešenie.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás tvrdí, že on a Olmert boli v roku 2008 "veľmi, veľmi blízko" k dosiahnutiu mierovej dohody.

Olmert údajne súhlasil zo stiahnutím sa z 93,5 percenta územia Západného Brehu Jordánu.

Hlavným problémom momentálne je, že súčasná vláda Benjamina Netanjahua vo výstavbe na okupovaných územiach pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu

Palestínčania žiadajú svet, aby zasiahol

Palestínčania odsúdili Izrael za ohlásenú novú výstavbu osád a požadujú bezodkladnú medzinárodnú akciu na zastavenie "poslednej izraelskej provokácie".

Palestínsky vyslanec pri OSN Rijád Mansúr napísal vo svojom liste - ktorý zaslal generálnemu tajomníkovi, Bezpečnostnej rade a Valnému zhromaždeniu - že v rovnakom čase, keď palestínski vodcovia potvrdili svoju pripravenosť na obnovenie mierových rokovaní, "Izrael naďalej pokračoval v zjavnom presadzovaní jeho nezákonnej politiky a postupov".

Mansúr vyzval medzinárodné spoločenstvo, vrátane Bezpečnostnej rady OSN, aby urýchlene zasiahol na záchranu mierového plánu dvoch štátov, ktorého cieľom je vytvoriť palestínsky štát, ktorý by v žil v mieri s Izraelom.

SkryťVypnúť reklamu

Plán potvrdilo vo štvrtok aj Valné zhromaždenie.

Izraelu hrozia žalobou

Vysokopostavený predstaviteľ Palestínskej samosprávy v utorok pohrozil, že Palestínčania podajú voči Izraelu žalobu za vojnové zločiny na haagskom Medzinárodnom trestnom súde (ICC), ak Izrael nezastaví ďalšiu výstavbu osád na sporných územiach, uviedla agentúra AP.

Izraelská vláda schválila v piatok výstavbu 3000 nových bytových jednotiek pre židovských osadníkov na okupovanom Západnom brehu a v koridore medzi východným Jeruzalemom a predjordánskou osadou Ma'aleh Adumim.

Podľa agentúry DPA uvažuje aj o výstavbe ďalších 1600 bytov aj v samotnom východnom Jeruzaleme, vo štvrti Ramat Šlomo.

Palestínsky predstaviteľ Nabíl Šás v tejto súvislosti uviedol, že "pokračovanie týchto zločinných osadníckych aktivít" núti Palestínčanov, aby sa obrátili na ICC. Mnohé krajiny pritom naliehajú na vládu prezidenta Mahmúda Abbása, aby nevyužila svoj nový diplomatický štatút v OSN na podanie žaloby z vojnových zločinov voči Izraelu na ICC.

Nové realitné projekty
Odoberať tému

Súvisiace témy: Izrael, Blízky východ, OSN
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 590
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 258
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 152
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 028
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 245
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 868
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 200
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 1 856
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


TASR a 4 ďalší 2
Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová.

Lídri podporili Ukrajinu v úsilí o spravodlivý a trvalý mier.


TASR
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.

Spoločnosť Google zmenu zaviedla už vo februári.


TASR
Ilustračné foto.

Prerazili dve policajné zátarasy.


SITA 5

Sportnet

Zľava Dávid Mudrák, brankár Patrik Rybár, Rasmus Andersson a Michal Beňo v zápase Slovensko - Švédsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Pozrite si, ako vyzerá aktuálna tabuľka skupiny A na MS v hokeji 2025. Na ktorom mieste je Slovensko po zápase proti Švédsku?


Slovenský futbalista Milan Škriniar v klube Fenerbahce Istanbu.

Tridsaťročný obranca zaznamenal svoj tretí gól v prebiehajúcej ligovej sezóne.


TASR
Fotka zo zápasu Dánsko - USA na MS v hokeji 2025.

USA zdolalo Dánsko v skupine B na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Martin Chromiak, Dalibor Dvorský a Samuel Honzek pred zápasom Slovensko - Švédsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu Švédsko - Slovensko v skupine A na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu