MEXIKO CITY, BRATISLAVA. Je to krajina protikladov. Na jednej strane rozvíjajúci sa štát, ktorý v raste dokonca predbehol Brazíliu, ekonomického lídra Latinskej Ameriky.
Odvrátenou stranou sú silnejúce drogové gangy, ktoré využívajú chudobu, slabú políciu a strategickú polohu krajiny.
„Sme národom dvoch rýchlostí, pokroku a rozvoja, ale aj minulosti a chudoby,“ povedal v sobotu vo svojom inauguračnom prejave nový mexický prezident Enrique Peňa Nieto. Mexiko je však rozdelené aj politicky.
Minulosť je minulosť
Nový prezident sa pri nástupe do úradu snažil získať si Mexičanov, ktorí proti jeho zvoleniu protestujú od prezidentských volieb v júli. Príčinou je politická strana, z ktorej nový mexický prezident vzišiel.
Fakty
Peňa Nieto (46)
Bývalý guvernér naľudnatejšieho mexického štátu Mexiko
Do strany vstúpil v 80. rokoch ešte ako tínedžer
Priznal otcovstvo dvoch nemanželských detí, jeho ženou je známa televízna herečka
Revolučná inštitucionálna strana (PRI) bola až do roku 2000 pri moci viac ako 71 rokov a spájala sa s korupciou, autoritatívnymi praktikami a dohodami s drogovými kartelmi. Mnohí v krajine pochybujú, že sa Peňa Nieto dostal k moci bez podvodov.
Len 46-ročný prezident má najmenšiu podporu práve medzi mladými ľuďmi. Prejavilo sa to aj počas jeho inaugurácie. Kým domáca a zahraničná diplomatická smotánka sledovala jeho prejav v prezidentskom paláci, v uliciach hlavného mesta sa demonštranti bili s políciou.
Peňa Nieto sa preto od minulosti svojej strany snažil dištancovať.
„Sme nová generácia, návrat do minulosti je nemožný,“ upokojoval nový prezident tesne po voľbách. Protesty sú však dôkazom, že sa zmenila aj mexická spoločnosť.
„Ľudia majú od federálnej vlády iné očakávania ako v minulosti, a preto sa aj strana musí správať inak,“ povedal pre CNN Andrew Selee, riaditeľ Mexického inštitútu pri Medzinárodnom centre Woodrowa Wilsona.
„Musia spolupracovať so silnou opozíciou, aktívnou občianskou spoločnosťou a nezávislými médiami,“ dodáva Selee .
Zmena stratégie
Prezidentova strana na rozdiel od minulosti nezískala parlamentnú väčšinu a sám prezident zvíťazil len tesným rozdielom. Vo vláde získali miesto nielen verní straníci, ale aj minulosťou nezaťažení technokrati.
Dôveru Mexičanov si chce nový prezident získať zmenou stratégie boja proti kartelom. Rozšírením sociálnych programov sa chce zamerať skôr na prevenciu a boj proti chudobe.
Počas vojny s drogovými kartelmi, ktorú presadzoval jeho predchodca, totiž zahynulo takmer päťdesiattisíc Mexičanov.
Dohoda s opozíciou
Nový mexický prezident a vysokopostavení opoziční lídri podpísali dohodu o zvýšení hospodárskeho rastu, zamestnanosti a konkurencieschopnosti krajiny.
Pri podpise "Zmluvy za Mexiko" sa v nedeľu k prezidentovi pripojili lídri konzervatívnej Strany národnej akcie a ľavicovej Demokratickej revolučnej strany.
Zmluva zahŕňa opatrenia, ktoré prezident Peňa Nieto ohlásil už pri svojej inaugurácii, vrátane vzdelávacej reformy, dôchodkov pre ľudí nad 65 rokov a úľav pre dve nové národné televízne stanice.
Informovala o tom agentúra AP.