DAMASK. Po dvojdňovom výpadku opäť funguje pripojenie na internet v sýrskom hlavnom meste Damask a vo väčšine oblastí krajiny zmietanej občianskou vojnou.
Oznámila to agentúra AP s odvolaním sa na miestnych obyvateľov.
Obnovenie funkčnosti internetu na väčšine územia Sýrie potvrdila na svojej stránke aj americká monitorovacia spoločnosť Renesys, ako aj Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne.
Podľa Renesysu začal internet fungovať o 16.32 h miestneho času (15.32 h SEČ).
Príčina výpadku nie je známa. Odborníci predpokladajú, že ho spôsobil zrejme zásah režimu prezidenta Bašára Asada, oficiálne sýrske miesta pripísali výpadok na vrub teroristickému útoku alebo technickej poruche.
Sýrski povstalci sa obávali, že výpadok môže byť predzvesťou rozsiahlej armádnej ofenzívy.
Opozícia dovolí vstup mierových síl do krajiny, ak Asad odstúpi
Sýrska novovytvorená opozičná koalícia v sobotu uviedla, že zrejme dovolí vstup medzinárodných mierových síl do Sýrie, ak odstúpi prezident Bašár Asad a jeho spojenci. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Hovorcu Národnej koalície sýrskych revolučných a opozičných síl Walída al-Bunního požiadali na tlačovej konferencii o reakciu na vyhlásenie vyjednávača OSN pre Sýriu Lachdara Bráhímího, že prímerie v krajine sa udrží, len ak naňho bude dohliadať mierová misia.
Al-Bunní odpovedal, že opozícia by súhlasila s rozmiestnením týchto vojakov v prípade, že sa najprv Asad vzdá moci.
Záležitosť mierových síl je veľmi citlivá. Mnohí v opozícii sa obávajú, že by to mohlo viesť k rozdeleniu krajiny podľa etnických a náboženských línií - vďaka tomu by vzniklo útočisko pre Asadových verných stúpencov v oblasti pri Stredozemnom mori, kde žije veľa príslušníkov menšiny alawitov (šiitskej vetvy islamu). Z nej pochádza Asad.
Opozícia: Po zosadení Asada urobíme čokoľvek
Al-Bunní povedal, že koalícia je otvorená akémukoľvek návrhu, ak bude zosadený Asad a jeho spojenci, vrátane najvyšších predstaviteľov armády a bezpečnostného aparátu.
"Ak bude táto prvá podmienka splnená, potom môžeme začať diskutovať o všetkom. Žiaden politický proces nebude, kým neodíde vládnuca rodina a všetci, čo pomáhali režimu," zdôraznil hovorca.
"Každý, kto presadzuje politický plán, si musí uvedomiť, že po 50-tisíc mŕtvych, 200-tisíc ranených a piatich miliónoch obyvateľov vyhnaných z domova už Sýrčania neprijmú nikoho z tých ľudí, čo ich posledných 50 rokov utláčali a zabíjali," vysvetlil hovorca opozičnej koalície.
Al-Bunní je lekár a väčšinu obdobia po tom, čo Asad v roku 2000 zdedil moc od svojho otca, strávil za mrežami ako politický väzeň. Vyjadrenia poskytol na tlačovej konferencii na záver prvého stretnutia celej 60-člennej koalície v egyptskej Káhire.