KUVAJT. Kuvajtská opozícia považuje za úspešný svoj bojkot sobotňajších volieb, z ktorých podľa predbežných výsledkov vzišiel provládny parlament.
Hlasovanie totiž poznačila mimoriadne nízka účasť voličov, oznámila v nedeľu agentúra AP.
Podľa kuvajtskej volebnej komisie pristúpilo v sobotu k urnám len 38,8 percenta voličov, zatiaľ čo v predchádzajúcich februárových voľbách účasť dosiahla takmer 60 percent.
Zvolili aj tri ženy
Medzi 50 novozvolenými poslancami sú aj tri ženy, zatiaľ čo v predchádzajúcom parlamente nebola ani jedna. Vďaka bojkotu prevažne sunnitskej opozície si polešili si aj menšinoví šiitski moslimovia, zo siedmich na 17 kresiel.
Široké spektrum opozičných síl od islamistov, populistov až po prozápadných liberálov sa rozhodlo hlasovanie ignorovať.
Nesúhlasili totiž z reformou volebného systému, ktorú v októbri formou dekrétu zaviedol kuvajtský emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh. Podľa kritikov za reformou stála snaha posilniť provládne sily v parlamente.
Bohatý ropný štát Perzského zálivu v posledných rokoch čelí politickej kríze, ktorá sa prejavuje spormi medzi vládnucou elitou a odbojným parlamentom požadujúcim väčší podiel na rozhodovaní o kľúčových záležitostiach krajiny.
Všetko kontroluje vládnuca rodina Sabáhovcov
Posledné voľby v krajine sa konali len vo februári tohto roku. Vzišiel z nich parlament s dvojtretinovou opozičnou väčšinou a panovník nariadil jeho rozpustenie, už po šiesty raz od roku 2006.
Všetky kľúčové záležitosti v Kuvajte kontroluje vládnuca rodina Sabáhovcov predstavovaná emirom, disponujúcim rozsiahlymi právomocami, vrátane menovania premiéra a schvaľovania členov kabinetu.
Pomerne silné postavenie, na rozdiel od ostatných krajín regiónu - má však aj kuvajtský parlament, ktorý môže prijímať zákony i vypočúvať ministrov.
Poslanci pritom často otvorene vystupujú proti vláde a žiadajú väčší podiel na rozhodovaní o kľúčových otázkach krajiny.
Kuvajt, ktorý je šiestym najväčším vývozcom ropy na svete, sa najmä vďaka štedrému sociálnemu systému vyhol masovým nepokojom, aké v ostatných rokoch zasiahli iné arabské krajiny.